Köseoğlu:Zam Oranı Yüzde 3, Enflasyon Farkı ise Yüzde 4,36 ! Burada Bir Gariplik Yok Mu? google-site-verification=o9NKMr65mo7NoFynwBLRl72bXLs9ovWOIwfU4MSzpn4
Rize
Haber
06 Ocak 2021 - Çarşamba 21:57 Bu haber 1056 kez okundu
 
Köseoğlu:Zam Oranı Yüzde 3, Enflasyon Farkı ise Yüzde 4,36 ! Burada Bir Gariplik Yok Mu?
Zam oranı 3, enflasyon farkı ise 4,36 oldu.Bir gariplik yok mu? Maaş zammından daha yüksek enflasyon farkı alacağız. Tabi bu ilk defa olmuyor....
EKONOMİ Haberi
Köseoğlu:Zam Oranı Yüzde 3, Enflasyon Farkı ise  Yüzde 4,36 ! Burada Bir Gariplik Yok Mu?

15 Ocak’ta yeni yılın ilk maaşını alacağız.
 
Birilerinin ‘tarihi kazanım’ diye pazarladıkları 4. ve 5. dönem toplu pazarlık süreçlerinin sonucu olarak ikinci kez zamdan yüksek enflasyon farkıyla karşı kalıyoruz.
“2020 yıllık enflasyonunun 14.60 çıkması, Kamu İşvereninin ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 5. Dönem Toplu Sözleşmede kamu görevlilerine reva gördükleri zam oranlarının yetersizliğini teyit etmiştir.” demiş!
Başkan doğru demiş; ama eksik demiş!
Muhatap bırakıldığımız bu tablo, aynı zamanda kamu çalışanlarının verdiği yetkiyi kullanmaktan aciz olan, çalışanın yanında saf tutmak yerine işverenin taşeronluğunu yapanların beceriksizliğini ve öngörüsüzlüğünü de teyit etmiştir.
Kamu çalışanlarının aklıyla kimse alay etmesin!
“5. Dönem Toplu Sözleşmesini imzalamadık” teranesiyle, kimse kendini aklamaya çalışmasın!
4. Dönemde imzaladığınız 3,5’luk artışın baskısıyla Ağustos 2019’da masaya oturduğunuz, (önceden işverenle birlikte yazılmış senaryoya uygun şekilde) güya imza atmayacağınız ve sürecin KGHK’na taşınacağı zaten belliydi.
Ve nitekim KGHK da hem yetkili(!) sendikayı hem de işvereni memnun eden kararını verdi; yani ne şiş yandı ne kebap.!
Özellikle salgın dönemiyle birlikte ekonomik koşullar çok değişmiştir. Nitekim Hükümet, bundan dolayı değişik toplum kesimlerine yönelik ekonomik destek ve tedbir kararlarını hayata geçirmiştir.
5. Dönem Toplu Sözleşmesinin yapıldığı Ağustos 2019’dan bu yana köprünün altından çok sular akmıştır.
Buradan hareketle, değişen ekonomik koşullara mütenasip şekilde memurların 2021 yılı ücret artış oranları da güncellenmelidir.
Aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyona tekabül eden memurlarımız ve emeklilerimiz, enflasyona ve sözde yetkili sendikal anlayışın beceriksizliğine ezdirilmemelidir.
Hükümetin bu makul ve gerçekçi talebe kayıtsız kalmamasını ve hakkaniyet zemininde gerekeni yapmasını bekliyoruz.
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Köseoğlu:Zam, Oranı, Yüzde, 3,, Enflasyon, Farkı, ise, , Yüzde, 4,36, !, Burada, Bir, Gariplik, Yok, Mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı