Kılıçdaroğlu'na Rize'de büyük Teveccüh
Haber
23 Eylül 2021 - Perşembe 18:02
 
Kılıçdaroğlu'na Rize'de büyük Teveccüh
Bir dizi programa katılmak için Rizeye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Rize'de esnaf ziyaretinde bulundu.
SİYASET Haberi
Kılıçdaroğlu'na Rize'de büyük Teveccüh

.


Ilk programında Rize Gündoğdu'da başlayıp çay mustahsilleri ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, ardından Rize meydanında esnaf ziyaretinde bulundu.


Kılıçdaroğlu Ramada Otel'de STK Başkanları ve muhtarlarla biraraya geldi.

 Çayın taban fiyatı konusunda ciddi sorunlar yaşandığı Kaydeden Kılıçdaroğlu “Bizim iktidarımızda devletin verdiği taban fiyatın altında hiç kimse çay satın alamayacak çayda taban fiyat uygulaması getireceğiz. Çay üreticisinin düşük fiyata mahkûm ediliyor. ÇAYKUR’un yönetiminde çay üreticisi yer almıyor.

Söz veriyorum ÇAYKUR’un yönetiminde üreticilerimizin görev almasını sağlayacağız.

Çay tarımında bir belirsizlik var kuralsızlık devam ediyor ve siyaset ise bu kurum üzerinden nasıl oy alırım hesapların peşinde sonuç ortada

Kaçak çay en temel sorunlardan biri Ülkemize binlerce ton kaçak çay giriyor. Bunun sorumlusu siyaset kurumudur. Cumhuriyet savcıları nerede tonlarca kaçak çay geliyor ve herhangi bir soruşturma açılmıyor.

Burada kanaat önderlerinin önünde söylüyorum İnşallah oylarınızla iktidar olacağız ülkemize giren kaçak çayları Rize meydanında yakacağım”.

Çay üreticilerinin topladığı çayı satamadığını kaydeden kılıçdaroğlu “En önemli sorunlardan biri çay toplanıyor üretici satmak için getiriyor ancak sen üreticinin çayını almıyorsun kota ve kontenjan uyguluyorsun üretici de çayını ucuza özel firmalara satmak zorunda bırakıyorsun. Peki bu vatandaş ne olacak? ne yapacak o topladığı çayı? “

ÇAYKUR’un her yil zarar ettiğini varlık fonundan çıkartılması gerektiğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Çaykuru varlık fonundan çıkartacağız ziraat odaları ve çay borsası ortak çalışacak çayın sorunları konusunda çözümler üretecekler.

Bugüne kadar ÇAYKUR hep zarar ediyor neden zarar ediyor bu stratejik ürünü koruması gereken ÇAYKUR varlık fonuna devredildi. Bu gidişle ÇAYKUR’u kapatacaklar. Bu nedenle çaykur varlık fonundan çıkartacağız.”

Çayda yaşanan sorunların çözümü için çay kanunun mutlaka çıkartılması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu “Bütün bu sorunların çözümü için bir çay kanunu çıkartılması lazım. Biz çay kanunu teklifini TBMM verdik. Gelsinler onlar getirsin teklifi beraberce çay kanunu çıkartalım”.

Kılıçdaroğlu muhtarların sorunlarında değinerek “muhtarlar Demokratımızın vaz geçilme kurumlarıdır bunun için muhtarların sorunlarının çözümü için bir kanun teklifi hazırladık muhtarlarımızın sorunlarını çözmeye kararlıyız”

Osman Köseoğlu

aktuel53

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kılıçdaroğlu'na, Rize'de, büyük, Teveccüh,
Yorumlar
Haber Yazılımı