Kara kış geri mi dönüyor? Hafta Boyunca kar yağabilir !..
Rize
Haber
10 Şubat 2021 - Çarşamba 02:19 Bu haber 1509 kez okundu
 
Kara kış geri mi dönüyor? Hafta Boyunca kar yağabilir !..
Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken amatör tahminlere göre, 12 Şubat'ta yeni bir soğuk hava dalgası geliyor. İstanbul'da cuma günü başlaması beklenen kar yağışının 7 gün süreceği iddia ediliyor.
KARADENİZ Haberi
Kara kış geri mi dönüyor? Hafta Boyunca kar yağabilir !..

Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıktı ve birçok ilde parçalı bulutlu bir hava gözleniyor. Amatör tahminlere göre, hafta ortasında yağışlar yurdu etkilemeye başlayacak ancak sıcaklıklar cuma gününe kadar düşmeyecek.

12 ŞUBAT'TA HAVA DEĞİŞİYOR

Küresel tahmin sistemlerine göre 12 Şubat Cuma günü yurt yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek. Hava hızla soğuyacak, yurdun önemli kısmını kar etkileyecek ve soğuklar şubat ayının sonlarına kadar yurdu terk etmeyecek.

7 GÜN BOYUNCA KAR YAĞABİLİR

Gelecek cuma günü yurdu etkilemesi beklenen soğuk hava sistemi İstanbul'u da etkileyecek. Küresel tahmin sistemlerinin son verilerine göre İstanbul önümüzdeki cumadan itibaren kar yağışının etkisi altına girecek ve yaklaşık 7 gün boyunca kar yağışı aralıklarla sürecek. Soğuklar şubat sonuna kadar İstanbul'u terk etmeyecek.

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Hürriyet'ten Ece Çelik'in “Bu sıcaklıklar nereden kaynaklanıyor?” sorusunu yanıtladı. 

Şen, sıcaklıkların basınç sisteminden kaynaklandığını belirtti ve şu açıklamalarda bulundu:

“Üzerimizde yüksek basınç sistemi var. Yukarıdan gelmek isteyen alçak basınç sistemini buraya sokmuyor. Bu yüzden güneyden gelen akımlarla sıcaklıklar artıyor. Hafta sonu yüksek basınç sistemi zayıflayacak ve soğuk hava etkili olacak. Ancak bu yüksek sıcaklıkları 5 gün daha yaşayacağız. Bu durum Türkiye’nin iklim değişikliğinden kaynaklı yaşadığı anormallikleri gösteriyor. Şiddetli sellerin, yağışların artması da, şubat ayında 25 derece sıcaklığı görmemiz de küresel iklim değişikliğinden kaynaklanıyor.”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de cumartesi akşam saatlerinde Trakya’dan soğuk hava dalgası geleceğini belirterek şöyle konuştu:

"20 dereceye yakın bir sıcaklık düşüşü yaşayacağız. Hem sıcaklıklar düşecek hem de kar yağışı görülecek. Önümüzdeki hafta içi de kar yağışları olacak. Modellerde hafta sonu kar görünüyor ancak karla ilgili daha sağlıklı tahmini yarın ya da perşembe günü yapabiliriz. Önümüzdeki hafta kar ve soğuk hava dalgası gelse de şubat ayı ortalamanın üzerinde kalacak gibi görünüyor. Bir haftalık soğuk hava bize kışa geri döndük dedirtemez, aylık ortalamalara bakarak iklimdeki değişikliklere bakarız."

İŞTE HARİTALARLA 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNLERİ:

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kara, kış, geri, mi, dönüyor?, Hafta, Boyunca, kar, yağabilir, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı