Geçen Yıl Tarım Ürünlerinde En az Çaya Zam Yapıldı
Rize
Haber
21 Nisan 2021 - Çarşamba 12:57
 
Geçen Yıl Tarım Ürünlerinde En az Çaya Zam Yapıldı
Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç, geçen yıl tarım ürünleri arasında en az zammın yaş çay taban fiyatına yapıldığını kaydederek, “Hükümet yeni taban fiyatını açıklarken bunu göz önünde bulundurmalı. Geçen yıl .Çaydan sonra fındığa yüzde 33, yüzde 22.5 buğdaya, yüzde 16 arpaya zam verildi.Bu günkü şartları göz önünde bulundurarak yaş çay taban fiyatının 4.40 kuruş olmalıdır..
ÇAY Haberi
Geçen Yıl Tarım Ürünlerinde En az Çaya Zam Yapıldı

Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç açıklamasında, “Çayımız bu sezon biraz geç kaldı. Çay nerde belli değil. Çay toplama işi bayramdan sonraya kalır diye düşünüyorum. Ramazanı insanımız rahat geçirecek. Desteklemeyle beraber geçen yıl 3 lira 40 kuruş taban fiyat verildi. Taban fiyat konusunda geçen yıldan alacaklıyız. Üreticinin menfaatlerini her zaman koruduk. Geçen yıl 3.90 lira taban fiyat istemiştik, 3.40 kuruş verildi. Bu sene diyoruz ki biz geçen sene diğer tarım ürünlerine verilen fiyatları kıyaslıyoruz. İlk taban fiyat çayda açıklandı Yüzde 12.6. Bunu da Cumhurbaşkanımız açıkladığı için sesimizi çıkartmadık. Vatandaşlarımızdan bu konuda bize bayağı tepki oldu.

Çaydan sonra fındığa yüzde 33, yüzde 22.5 buğdaya, yüzde 16 arpaya zam verildi. Bu nedenle geçen yıldan alacaklıyız diyoruz. Geçen yıl tarım ürünleri arasında en düşük fiyat çaya verildi. Geçen senenin telafisini bu sene bakanımızdan giderilmesini istiyoruz. En azından bu sene bizi mağdur etmemesini hükümetten istiyoruz. Bu sezon için meclis toplantımızda fedakârlığımızı da yaparak, bu günkü şartları göz önünde bulundurarak yaş çay taban fiyatının 4.40 kuruş olarak belirledik. Bu rakamı da az bulan çok insanımız var. 6 yıldır destekleme fiyatına zam yapılmadı halen 13 kuruştur. Ondan önce 5 yılda 12 kuruştu. Yani 11 yılda destekleme fiyatı sadece 1 kuruş artmıştır. Bu desteklemeyi bu sezon artıralım. Destekleme yüksek olursa çayın maliyeti düşük olur” dedi.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç 2019 yılında Çaykur 750 bin ton, özel sektör 700 bin ton yaş çay aldığını kaydetti. Paliç, “2020 yılında Çaykur 752 bin ton Çaykur aldı, 692 bin ton Özel sektör yaş çay aldı. Geçen yıl çayda bazı aksaklıklar yaşandı. Pandemi dolayısıyla hem işçi konusunda hem üreticilerimizin il dışından gelme konusunda bayağı sıkıntılar oldu. Şu anda daha gevşek bir tutum izlenecek özellikle il dışından gelenler için. Geçen gün Valimiz başkanlığında bir toplantı yaptık. O toplantıda üreticimiz bulunduğu adresten tarlasına gidecekler için çiftçiye belge veriyoruz. İnsan her şeyi erteleyebilir ama tarım ertelenemez. İnsan aç duramaz.

Geçen yıl çay sezonu öncesi Korona vardı, çok endişeliydik. Gürcüler Sarp kapısı kapalı olduğu için gelemiyordu. Acaba çayları toplayabilecek miyiz endişemiz vardı. İl dışındaki çiftçilerin buraya gelmesi sıkıntılar yaşanmıştı. Geçen yıl bu sıkıntıları atlattık. Vatandaşımız kendi çayına girdi, çayına sahip çıktı. Gürcü işçilerin olmamasıyla daha kaliteli bir kuru çay üretimi oldu. Özel sektör geçen yıl Çaykur’ un fiyatına çay alacağız dedi ama sözlerini tutmadılar. Çayımızın yüzde kırkını vatandaş bu nedenle düşük fiyata satmış. Bizim arzumuz özel sektörün Çaykur fiyatına yaş çay almasıdır. Özel sektör kurulalı 36 yıl olmuş. Bu süre zarfında sadece bir yıl vatandaşı memnun etmişler, Çaykur fiyatına çay alarak. O sene hem kendileri memnun olmuş hem de üreticimiz memnun olmuş. İnşallah bu sene üreticiyi memnun edecek şekilde özel sektör çay alır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geçen, Yıl, Tarım, Ürünlerinde, En, az, Çaya, Zam, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı