Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut Hayatını Kaybetti
Rize
Haber
14 Nisan 2021 - Çarşamba 18:02
 
Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut Hayatını Kaybetti
Türkiye Cumhuriyeti'nin eski başbakanlarından Yıldırım Akbulut, koronavirüs tedavisi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesinde 85yaşında hayatını kaybetti..
SİYASET Haberi
Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut Hayatını Kaybetti

Türkiye Cumhuriyeti 20. Dönem Başbakanı Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti.

Akbulut, bir süredir eşi ile birlikte Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Akbulut'un eşinin tedavisinin sürdüğü öğrenildi. Öte yandan Başkan Erdoğan, Twitter hesabından Yıldırım Akbulut için taziye mesajı paylaştı.

Başkan Erdoğan mesajında "Merhum Yıldırım Bey'e Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun." ifadelerini kullandı.
EŞİ İLE BİRLİKTE KOVİD-19 TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

80'li ve 90'lı yıllarda Türk politikasının önde gelen isimleri arasında yer alan Yıldırım Akbulut iki kez de TBMM Başkanlığı görevini de üstlenmişti. Akbulut'un Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği, eşinin de aynı hastanede koronavirüs tedavisi gördüğü öğrenildi...

Yıldırım Akbulut Kimdir 

1935 tarihinde Erzincan'da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Yıldırım Akbulut, 80'li ve 90'lı yıllarda Türk politikasının önde gelen isimleri arasında yer aldı. Anavatan Partisi Genel Başkanı, İçişleri Bakanı, Başbakan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve Başkanı olarak görevlerde bulundu. İşte, Yıldırım Akbulut hakkında ayrıntılar...

POLİTİKA HAYATI

Başbakanlık ve Anavatan Partisi genel başkanlık görevini 1989–1991 yılları arasında sürdüren Akbulut, 1987–1999 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

ANAP'ın kuruluşunda Erzincan teşkilatını oluşturan ve il başkanlığı görevini üstlenen Akbulut, 1983 seçimlerinde ANAP Erzincan Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Özal hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Akbulut, iki kez de TBMM Başkanlığı görevini üstlendi.

TBMM Başkanı iken Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine Başbakanlığı üstlenen ve daha sonra ANAP Genel Başkanlığı'na seçilen Akbulut, bir buçuk yılı aşkın süre Başbakanlık'ta bulunduktan sonra kongre yarışını Mesut Yılmaz'a karşı kaybederek genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrıldı.


Akbulut, 20. Dönem seçimlerinde Erzincan'dan milletvekili seçilememiş, sonraki seçimlerde ANAP Ankara Milletvekili olarak Parlamento'ya girdi ve Meclis Başkanı seçildi.

Cumhurbaşkanlığı'na da aday olan Akbulut, 1992 yılında da dönemin Cumhurbaşkanı Özal'ın istemiyle 17 arkadaşıyla birlikte ANAP'tan istifa etmiş, ancak bir süre sonra partiye dönmüştü.

Anayasa Mahkemesi eski üyelerinden Samia Akbulut'la evli olan Akbulut 3 kız çocuğu babasıdır. 17., 18., 19. Dönem Erzincan ve 21. Dönem Ankara milletvekili olmuştur. Halen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, Başbakanlardan, Yıldırım, Akbulut, Hayatını, Kaybetti, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı