Düşünce Kuruluşları-Stratejik Araştırma Merkezleri
Rize
Haber
17 Nisan 2021 - Cumartesi 15:15
 
Düşünce Kuruluşları-Stratejik Araştırma Merkezleri
Pandemi ile birlikte yaşanan global çapta'ki gelişmelere baktığımızda ortaya çıkan sonuç dijital çağ olarak ele alınmaktadır. Bu yeni dijital çağ, stratejik plan, stratejik düşünce, stratejik bakış, stratejik yönetim, inovasyon ve analitik düşünce gibi kavramların önemini bir kez daha göstermiştir. Bu nedenle gidişatı öngörecek ve ortaya vizyon koyacak düşünce kuruluşlarına ve stratejik araştırma merkezlerine büyük görevler düşmektedir.
EKONOMİ Haberi
Düşünce Kuruluşları-Stratejik Araştırma Merkezleri

Dijital Çağ ve Yeni Dönem
 
 
Yeni normal olarak ifade edilen anormal bir durum ile karşı karşıyayız. Dijital çağ, robot devrimi, yenilenebilir enerjiye geçiş, uzay çalışmaları, 3 D yazıcılar, İnsanlığın Dönüşümü, Transhümanizm sarsıcı biçimde gelişiyor. Hızla değişen gelecek hayatla, kariyerle ve işle başa çıkmayı, para kazanma ve mutlu olmayı her zamankinden daha karmaşık bir hale getiriyor.
 
Strateji Derneği ve Strateji Enstitüsü
 
Bu nokta da gelecek vizyonu olarak 2014 yılında Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİRSAM) olarak başlayan stratejik çalışmalar, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (USAM) ve Strateji Enstitüsü (SEN) olarak devam etti. 2018 yılında "Strateji Derneği" adı altında resmiyet kazanarak, stratejik araştırma merkezi ve düşünce kuruluşu olarak hizmet vermektedir.
 
Güçlü Türkiye Vizyonu
 
"Güçlü Türkiye'nin Stratejik Vizyonu" hedefi ile kurularak, Yerli ve Milli Stratejik Araştırmalar Merkezi, Yerli ve Milli Düşünce Kuruluşu, Yerli ve Milli Sivil Toplum Kuruluşu olma yolunda, Stratejik Projeler ve Stratejik Raporları ile önemli adımlar atmaya devam ediyor.
 
Stratejik Vizyon Toplantıları
 
Strateji Enstitüsü de "Stratejik Vizyon Toplantılarına" devam etmektedir. Stratejik Vizyon Toplantılarında, Akademisyen, Bürokrat, Teknokrat, Diplomat, İş İnsanları, Siyaset ve Medya Dünyasından önemli ve alanında uzman isimler tecrübe paylaşamında bulunuyor.
 
Kronik Sorunlar ve Çözümleri
 
Ülkemizin kronik sorunlarına kalıcı çözümler üretmek, gelecek vizyonu ile ilgili derinlemesine akademik, Stratejik, Sosyal, Sağlık, Spor, Enerji, Gıda, Teknoloji, Hukuk, Siyasal, Ekonomik ve Diplomatik konularla ilgili çalışmalar yapmaktadır.
 
Uluslararası Diplomasi ve Lobicilik
 
Uluslararası alanda rekabet edebilecek etkili politikalar geliştirmek, Türk ve İslam ülkeleri arasında sosyal, kültürel, siyasal, ticari ve askeri alanda işbirliğini güçlendirmek, somut, uygulanabilir, sürdürebilir, kısa, orta ve uzun vadeli, Milli, Yerel, Ulusal, Bölgesel ve Global Stratejiler belirlemeyi amaçlamaktadır.
 
Endüstri 5.0
 
Strateji Derneği'nin ve Strateji Enstitüsü'nün çalışmaları desteklenmelidir. Endüstri 5.0, 5 G, HAARP, chemtrails, uzay kuvvetleri komutanlığı, blockchain, hashgraph, dijital para, big data, yapay zeka, biometrikçip, dijitalizm ve transhümanizm gibi birçok yeni kavram ortaya çıktı. Bu kavramlar teknik olarak derinlemesine incelenmelidir.
 
Stratejik Faaliyetler
 
Stratejik Raporlar, Makaleler, Seminerler, Eğitimler, TV, Gazete, Dergi gibi bilimsel çalışmalar ile birlikte, Strateji Akademisi "Stratejik Vizyon toplantıları" ile gündemdeki konuları, uzman konukları ile belirli periyodlarla derinlemesine ele almaktadır. Türk Dünyası Sivil Toplum Platformu ve Avrupa Müslüman Forumuna katılım yapıldı. Pandemi sonrası  Uluslararası Strateji Zirvesi gerçekleştirmek planlanmaktadır.
 
Şener Mengene
 

Strateji Derneği Genel Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Düşünce, Kuruluşları-Stratejik, Araştırma, Merkezleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı