Bem-Bir-Sen 27 Yaşında Kutlu Olsun. 11. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu google-site-verification=o9NKMr65mo7NoFynwBLRl72bXLs9ovWOIwfU4MSzpn4
Rize
Haber
11 Ocak 2021 - Pazartesi 23:56 Bu haber 1445 kez okundu
 
Bem-Bir-Sen 27 Yaşında Kutlu Olsun. 11. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu
Merhum Genel Sekreterimiz İbrahim Keresteci anısında her yıl geleneksel olarak düzenlenen 11. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri pandemi tedbirleri kapsamında online olarak düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Sosyal medya hesaplarımızdan yayınlanan törende ödüller jüri üyelerimiz tarafından belirlenen basın mensuplarına takdim edildi. 15 basın mensubunun ödüllerine kavuştuğu tören ve pandemi koşulları sebebiyle birçok açıdan ilklerin yaşandığı ödül töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti. Sosyal medyada Türkiye gündeminde uzun süre 1’inci sırada kalan ödül törenimiz rekor izlenme sayısına ulaştı.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Bem-Bir-Sen 27 Yaşında Kutlu Olsun. 11. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu

Payitaht Abdülhamit dizisinde canlandırdığı ‘Tahsin Paşa’ karakteriyle herkesin beğenisini kazanan Bahadır Yenişehirlioğlu’nun sunumuyla gerçekleşen 11. “İbrahim Keresteci Basın Ödülleri” Töreni, TRT 1 Kuran-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması 1’incisi Hafız Muhammed Taha Yıldızhan’ın Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Törende Bir dava adamı, gönül insanı, hayatını insanlığın iyiliğine adamış koca bir yürek, Merhum Genel Sekreterimiz İbrahim
Keresteci Başkanımız ve evladı M. Talha Keresteci Kardeşimiz anısına hazırlanan kısa belgeselde izleyicilerle buluştu. 

Pandemi nedeniyle bu seneki ödül töreninde birçok bakımdan ilklerin yaşandığını ifade eden Genel Başkanımız Levent Uslu, törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;  “2019 yılının son aylarından itibaren dünyayı kasıp kavuran bir pandeminin getirdiği olağanüstü şartlarda programımızı gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar tüm programlarımızı salonlarda yüz yüze gerçekleştirdik, bugün ise online bir program gerçekleştirmek durumundayız. İnşallah bu günler yakında bitecek ve hep birlikte yüz yüze olacak günleri de yaşayacağız. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarımız, Yerel Yönetimlerde çalışan Zabıta, İtfaiye, Sosyal destek grubunda çalışan kardeşlerimiz çok zorlu şartlar altında Milletimize hizmet ettiler. Bu vesileyle kendilerine hassaten teşekkür ediyorum. Bu süreçte ahirete irtihal eden kardeşlerimize başsağlığı, hastalıkla mücadele eden kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.”

Aynı zamanda sendikamızın 27. Kuruluş Yıl Dönüni idrak ettiğimizi ifade eden Genel Başkanımız Uslu, “Çok zorlu yıllar geçti ve son 2 senedir de daha zorlu yılları yaşamaktayız. Ben hassaten başlangıçtan bugüne kadar emeği geçen kurucularımızda, genel merkez yönetimimizden şube, il başkanlarımıza, işyeri temsilcilerimize ve üyelerimize teşekkür ediyorum. Çok zorlu dönemler yaşadık ve görünen o ki daha da zorlu dönemler yaşayacağız. Ancak bu zorlukların üstesinden birlikte geleceğiz.” şeklinde konuştu.

2010 yılında teşkilat çalışması esnasında trafik kazası geçirerek ahirete irtihal eden rahmetli Genel Sekreterimiz İbrahim Keresteci’yi özlemle andığımızı dile getiren Genel Başkanımız Uslu, “11’inci yılında merhum başkanımızı anarken bu sene bizi daha da üzen bir diğer konu İbrahim Başkanımızın evladı Muhammed Talha Keresteci kardeşimizi ahirete uğurlamak oldu. Ben rahmetli İbrahim Başkanımızı ve evladı Muhammed Talha Keresteci kardeşimize bir kez daha Allah’tan (c.c.) rahmet diliyorum. İbrahim Keresteci Kardeşimizin ismini Sri-Lanka’da bir camide, Bağcılar’da bir ilköğretim okulunda ve Ankara’da çok uluslu bir lisenin kütüphanesinde ve düzenlediğimiz bu programla yaşatmaya çalışıyoruz. Bu bizi gerçekte çok üzüyor ancak bir dava adamıyla çalışmak birlikteliğini bizlere nasip eden Allah’a (c.c.) şükür ediyorum.” dedi.

“Bugünün bir diğer anlamı da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olması. Başlıca İbrahim Keresteci kardeşimizin basınla olan irtibatı ve sendikacılıkla gazeteciliğin bir birine kardeş iki mücadele olması sebebiyle bu programın yapılması kadar doğru ve anlamlı bir program olamazdı diye düşündük.” diyen Genel Başkanımız Uslu, “Sanayi devrimiyle başlayan emek hareketleri emeğin ve emekçinin üzerine yapılan baskı ve zulümler eylemleri ve emek hareketlerini getirmiş ve bu emek hareketlerinin de kendisini ifade etme sahası olarak da basın devreye girmiş ve basın doğmuştur. Emekçinin hak arama mücadelesinde sırt sırta verdiği meslek grubu gazeteciler olmuştur. İşte bu manada 11’inci defa bu programı organize etmek, bizim için büyük bir anlam ifade ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.  

Ödüllerin belirlenmesinde emeği geçen jüri üyelerimize teşekkürlerini ileten Genel Başkanımız Uslu, “Basın ödüllerimizi Genel Merkez yönetimimiz ve jürimizle aylarca süren hazırlıklar sonucunda belirledik. Jürimizi oluşturan kıymetli üstatlara hassaten teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinin bütün olumsuzluklarına rağmen toplantılarını yaparak, ödül alan basın mensubu kardeşlerimizi belirlediler. Ödül alan basın mensubu arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.
31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinin ardından zorlu bir süreçten geçtiğimizi ifade eden Uslu, “Özellikle 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra, baskı zulüm, sendikal faşizm, hepsi birlikte insanlığa yakışmayacak şekilde baskılar attı. Belediye başkanları sanki belediyecilik yapmak içinde değil, sendikacılık yapmak için gelmişler tavrıyla hareket ediyorlar. Seçim bitti fakat öç alma duygusu kindarlık bitmedi. Politikacı sandıktan çıktı ve daha sonra “kim benim adamım, kim benim adamım değil” avına çıktı. Buradan uyarıyorum sizlere oy ve yetki bu sebeple verilmedi. Nerede seçimi kazanıysanız bütün o bölgenin vatandaşlarına hizmet etmek durumundasınız. Kimse size bu yetkiyi çalışanınızı ezin, çalışanınızı sürün, baskı yapın, Bem-Bir-Sen’den istifa etmezseniz zulüm yapasınız diye getirmedi. Çalışanıyla gönülden bağ kurmayan, çalışanını huzurlu ve mutlu olmasını tesis edemeyen yönetimler hiçbir zaman için başarılı olamazlar. Seçim bitmesine rağmen 2 sene geçmesine rağmen, hala emekçiden öç almaya çalışılıyor. Bem-Bir-Sen olarak biz hiçbir zaman için zor durumda kalmış insanımıza, nerede olursa olsun, desteğimizi kesmeyeceğiz ve bu tür zalimlikleri yapanlarla da mücadelemizi bırakmayacağız. Bu kadar baskı, zülüm sürgün ve iş akitleri fesihlerine rağmen sonuç yine Bem-Bir-Sen 15. yılında da Genel Yetkili sendika olmuştur. 1400 kurumdan 980’i aşan kurumda yine yetkili sendika olmuştur. Teşkilatımız bu yapılan zulümlere en güzel cevabı bu şekilde vermiştir. Ne kadar baskı yaparsanız yapın, başaramayacaksınız.” şeklinde konuştu.
Sözleşmeli personellerin yaşadıkların sıkıntının giderilmesi için biran önce kadro verilmesi gerektiğini ifade eden Genel Başkanımız Uslu, “En zor, en kritik ve en acil olan konu ise sözleşmeli personel olarak görev yapan kardeşlerimiz. Yerel yönetimlerde birçok sıkıntımız var ancak en kriz halini almış durum sözleşmeli durumudur. İşleriyle ve ekmekleriyle oynanıyor. Her daim sözleşmeli kardeşlerimizin yanında olduk. Alanda, masada, medyada, davalarda, soruşturma açılmasında bütün mücadeleyi yaptık, yapmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Adana’da, Odunpazarında, İzmit’te, Antalya’da, Batman’da, Esenyurt’ta, Bolu’da, Elmadağ’da, Bozüyük’te eylemler yaptık. Ankara Adliyesi önünde suç duyurusunda bulunduk.  İçişleri Bakanlığı’na soruşturma açılması için başvuruda bulunduk. ‘Sözleşmeliliğe Son’ şurası düzenledik. Bu krizin derinliğini ve çözüm önerilerimizi tespit ettik. Bu krizin işinden edilmiş bütün sözleşmelilere kadro verilerek sonlanması lazım. Bu kardeşlerimiz yetişmiş donanımlı vatan evlatları. Devletimizin bütün kademelerinde bu problemi dile getirdik. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Sözleşmeli kardeşlerimiz işlerine dönene kadar mücadelemiz devam edecek. Bu krizi çözümü ancak kadro ile mümkündür.” dedi.  
Ayasofya’nın açılması ve işgal altındaki Karabağ topraklarının kurtarılması ile ilgili de açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Uslu, “Yıllardır hasretle beklediğimiz, kapısına kadar gidip kaldırımlarında sabah namazları kıldığımız ve ‘Ayasofya açılsın zincirler kırılsın’ diye haykırdığımız dönemlerden sonra Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi tekrar ibadete açıldı, aslına rücu etti. Emeği geçenlere hassaten teşekkür ediyorum. Tek millet, iki devlet, kardeşimiz can Azerbaycan’ımızın, Milletimizin topraklarının işgal atındaki toprakların Karabağ’ın tekrar Milletimize fethiyle kavuşması bizleri hem Türkiye’mizi hem can Azerbaycan’ımızı oldukça mutlu etmiştir. Bu zaferde de Şehid olanlarda Allah’tan (c.c.) rahmet diliyor. Gazi olanlara da minnet duygusuyla şükranlarımızı bildiriyorum. Bugünlerde de bir bakıyoruz ki ipleri dışarıdan tutulan kuklalar kuklacıların emriyle yeni senaryolar yazmaya çalışıyorlar. Allah’ın (c.c.) izniyle Milletimiz bu tip engellerin hepsini aştığı gibi bu engelleri de aşacaktır. Hiç kimse heveslenmesin, Kurtuluş savaşında, Çanakkale de, Bedir de, 15 Temmuz da neyse yine en şiddetli şekilde cevaplarını alırlar, alacaklardır.” şeklinde konuştu.

Törene online bağlantı ile katılarak konuşmalarını gerçekleştiren Memur-Sen Genel Başkanımız Ali Yalçın ise, “Bem-Bir-Sen’imizi sendikamızın kuruluşunun 27. yıldönümünde, rahmetli İbrahim Keresteci başkanımızın vefatının 11’inci sene-i devriyesinde bu tip bir programla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla anıyor olmaları son derece kıymetli. Ben bu açıdan Bem-Bir-Sen Genel Başkanımız Levent Uslu’nun şahsında emek veren tüm yönetim kurulumuzu ve emeği olan tüm emekçi arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu vesileyle de İbrahim Keresteci başkanımızı ve bu sene ahirete uğurladığımız evladı Talha Keresteci kardeşimizi de rahmetle anıyorum. Hakikaten kıymetli bir gençti. Ahirete irtihal eden tüm dava büyüklerimizi rahmetle anıyorum. Bem-Bir-Sen’imiz Türkiye’de çalışmalarıyla, kazanımlarıyla örgütlü mücadelesiyle marka sendikalarımızdan. Bu anlamda bir değer bir kıymet. Her türlü zorluğa rağmen büyüme pratiğini sürdürdüğünü, mobbinge, yıldırmaya ve muhatap değişikliğinden sonra oluşan art niyetli yaklaşımlara rağmen bir kale gibi yolculuğuna devam ettiğini ifade ediyorum. Teşkilat kültürü oturmuş, çeyrek aşırı geride bırakmış bir çalışma pratiği var. Bu program vesilesiyle ödül alan tüm kardeşlerimizi tebrik ediyor. Tüm basın çalışılanlarımızın çalışan gazeteciler gününü tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.
Ödül almaya hak kazanan basın mensuplarının belirlenmesinde ve ödül töreninde emekleri geçen Jüri heyeti adına konuşmalarını gerçekleştiren Gazeteci Ekrem Kızıltaş ise, “Türkiye’nin yeni normalinde sanal olarak yapılan bu ödül töreninin hazırlıkları da sanal bir şekilde oldu. Biz jüri üyeleri olarak 12 online toplantı gerçekleştirdik. İbrahim Keresteci 11’inci Basın Ödülleri’nin anlamına layık bir şekilde yerini bulabilmesi için titiz bir çalışma yürüttük. 11’inci İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Jürisi Recayi Karslı, Tarkan Zengin, Fadime Özkan, Neşat Gündoğdu, Doç. Dr. Yusuf Özkır ve Hale Kaplan adına hepinize saygılarımı sunuyorum. Bu sene titiz bir çalışmayla verilen ödüllerin yerini bulduğuna inanıyoruz. Bu güzel çalışmayı yaptığı için Bem-Bir-Sen sendikasına teşekkür ediyor. İbrahim Keresteci kardeşimizin adını böyle bir güzel organizasyonla yaşattıkları için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ödül almaya hak kazanan kardeşlerimizi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından ödül törenine geçildi. 15 başarılı gazeteciye daha önce takdim edilen ödülleri online olarak tevdi edildi. Ödül törenine bağlanan ve pandemi koşullarına uygun bir şekilde stüdyoda bulunan basın mensupları teşekkür konuşmalarını gerçekleştirdi. Tören online olarak alınan hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

11’inci İbrahim Keresteci Ödül Töreninde ödül almaya hak kazanan basın mensupları ise şu şekilde sıralandı;

İBRAHİM KERESTECİ ÖZEL ÖDÜLÜ - Ahmet Kekeç-Star Gazetesi

DOSYA HABER ÖDÜLÜ - Kemal Gümüş-TRT

ÇALIŞMA HAYATINA KATKI ÖDÜLÜ - Ahmet Zeki Gayberi-Milat Gazetesi

KÖŞE YAZARI ÖDÜLÜ - Mahmut Övür-Sabah Gazetesi

RÖPORTAJ ÖDÜLÜ - Nuriye Çakmak Çelik- gzt.com

TV TOPLUMSAL FAYDA PROGRAMI ÖDÜLÜ - Yağız Şenkal-NTV

BELGESEL ÖDÜLÜ - TRT-Korona Belgeseli

TV ANALİZ PROGRAMI ÖDÜLÜ - Taha Dağlı-Ülke TV

İNTERNET HABER ÖDÜLÜ - Serkan Fıçıcı-Akşam WebTV

ARAŞTIRMA GAZETECİLİK ÖDÜLÜ -  Nazif Karaman-Sabah Gazetesi

VEFA ÖDÜLÜ – Mustafa Kutlu

YILIN FOTOĞRAFI ÖDÜLÜ – İsa Terli-Anadolu Ajansı

YEREL MEDYA ÖDÜLÜ – Yaşar Toy-KON TV

GÖRÜNTÜLÜ HABER ÖDÜLÜ – Arif Cömert-Anadolu Ajansı

DİPLOMASİ HABER ÖDÜLÜ – Döndü Sarıışık-TRT Brüksel

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bem-Bir-Sen, 27, Yaşında, Kutlu, Olsun., 11., İbrahim, Keresteci, Basın, Ödülleri, Sahiplerini, Buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı