BAŞKAN TÜRÜT VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNDEN, İKİZDERE TAŞ OCAĞI VE LOJİSTİK MERKEZİ AÇIKLAMASI
Rize
Haber
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 21:17
 
BAŞKAN TÜRÜT VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNDEN, İKİZDERE TAŞ OCAĞI VE LOJİSTİK MERKEZİ AÇIKLAMASI
Rize İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Türüt, İl Genel Meclisi Üyeleri ile birlikte İkizdere’de kurulması planlanan taş ocağı ve İyidere Lojistik Merkeziyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.
RİZE HABERLERİ Haberi
BAŞKAN TÜRÜT VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNDEN, İKİZDERE TAŞ OCAĞI VE LOJİSTİK MERKEZİ AÇIKLAMASI

 

Açıklama öncesi bölgede incelemelerde bulunan Başkan Türüt’e, İl Genel Meclisi Üyelerinin yanı sıra AK Parti İkizdere İlçe Başkanı Mustafa Havuz, Cevizlik ve Gürdere köylerinin muhtarları eşlik etti.

Meclis Başkanı Türüt, ilçe başkanı ve muhtarları dinledikten sonra İl Genel Meclisi Üyeleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Devletimizin önemli projelerinden biri olarak gördüğü, yatırım master planı içerisinde yer alan ve ilimizin gelişimine ciddi katkı sağlayacak,

İyidere Lojistik Merkezi yapımının dolgu malzemesi temini için İkizdere ilçemizin Cevizlik mevkii seçilmiş olup buradan İl Genel Meclisi üyelerimizle beraber Belirtmek isteriz ki;

3920 kilometre karelik ilimizin, 3000 kilometre karelik alanda hizmet veren ve bu hizmeti vatandaşlarımıza en doğru ve verimli şekilde sunmaya çalışan, çalışmalarını uzun vadeli düşünerek planlayan, her çalışmada insanı ve çevreyi esas alan ve bu çalışmaları hassas bir şekilde yürüten yöneticileriz.

Son 20 yıldır Ülkemizin tüm şehirlerinde, ilçelerinde, belde ve köylerinde ciddi bir değişime gidildiğine şahitlik ediyoruz. Şüphesiz bu değişimlerden en büyük katkıyı alan illerin başında Cumhurbaşkanımızın da memleketi olan Rize’miz gelmektedir.

Bu minvalde geleceğe umutla bakan Cumhurbaşkanımız başkanlığında uzun soluklu, bugünden göremediğimiz ama gelecekte yapıldığı bölgelere büyük katkı sağlayacak devasa projeler her zaman belirli bir lobi tarafından engellenmeye çalışılmıştır. Bugün burada mevzunun sadece bir taş ocağından malzeme alınması ve doğanın korunması olmadığını görüyor ve buna ülkece şahitlik ediyoruz.

Türkiye’nin deniz üzerinde yapılan en büyük havalimanına ve en uzun tüneline sahip olan ilimizde, bu ve diğer bütün projeleri taçlandıracağına inandığımız İyidere Lojistik Limanı projesi; sadece ilimiz için değil, Ülkemizin büyüme hedeflerine ve ekonomisine ciddi katkı sağlayacak bir proje olduğu aşikardır.

Sadece Lojistik merkezle 1000 kişinin direkt, 8000 kişiye de dolaylı istihdam sağlanacağı bir yatırımdan bahsediyoruz. Geçmişte hayal olarak görülen bu projeler bugün Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki iktidarımız sayesinde hayata geçmeye başlaması bizleri Son derece memnun etmektedir.

Ülkemizde nerede ve hangi alanda olursa olsun yapılan tüm projelere bakıldığında temelinde olmazsa olmaz faktör insandır.

Yerleşimin olmadığı, hazine arazilerin yoğun olduğu yerin tespiti tabii ki de kolay olmamıştır. Bakanımızın yaptığı detaylı açıklamada yer aldığı gibi 10 farklı yerden numune alınmış ve numune analizleri sonucunda en uygun yerin Cevizlik bölgesi olduğuna kanaat getirilmiştir.

İçeriği yalan, yanlış ve bilgilerle dolu mesnetsiz iddialarla İkizdere İlçemiz ve daha öncelerde de şahit olduğumuz gibi yapılan ve yapılması düşünülen tüm yatırımları engellemeye çalışan amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olan bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Her atılmak istenen yeni adımda her yapılmak istenen yeni yatırımda, amaçları sadece muhalefet yapmak olan bu zümrelerin 13,5 hektarlık alanı 70 hektar, 2 yıl sürecek taş ocağı çalışma süresini 10 yıl, orman arazisini yerleşim yeri, 16 milyon ton taşı 5 katı olarak dillendirmesi konu ile ne kadar alakadar olduklarının göstergesidir.

Şüphesiz ki bu yere en yakın yerleşim yeri sakinleri kulaktan dolma eksik bilgilerle kendilerine göre haklı eleştiriler yapmaktadırlar. Bilgi kirliliğinden beslenen ve buradan süreci nerelere taşıyabiliriz diye çalışan yatırım düşmanlarına hemşehrilerimiz, asla fırsat vermemelidir.

Ülkemizde yapılan her hizmetin temelinde insan faktörü öncelikli olmuştur. Bu düsturla hareket eden yöneticiler olarak tüm yatırımlarda önceliğimiz vatandaşlarımızın maksimum fayda minimum zarar ile haklarının gözetilmesi olduğunun bilinmesini isteriz.

Bu hassasiyet, Cevizlik taş ocağında da kendisini fazlasıyla göstermektedir.

Bizler Rize İl Genel Meclisi Üyeleri olarak ilimize ve ülkemize çok ciddi katkı sağlayacağını inandığımız bu projenin doğru bir proje, bu projenin dolgusu için tespit edilen taş ocağı yerinin de doğru yer olduğunu görüyoruz. Hassasiyetlerinizin farkındayız. Ama özellikle İkizdere’de yaşayan sakinlerimizden sizlerden ricamız şudur: gayeleri yapılacak yatırımın, getireceği fayda sunacağı imkanları bilmeyen zihniyetlerin insanların söylemlerine itibar etmemeliyiz

Bugün burada yarın başka bir yerde amaçları sadece ortalığı karıştırıp, buradan çıkar elde etmek olan bu kişilere asla prim vermeyelim. Bizler dün buradaydık, bugün buradayız, yarında burada olacağız.

Böylesine büyük bir yatırımın ilimize yapılacak olmasından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımız başta olmak üzere milletvekillerimize ve teşkilatımıza teşekkür ediyorum

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, TÜRÜT, VE, İL, GENEL, MECLİSİ, ÜYELERİNDEN,, İKİZDERE, TAŞ, OCAĞI, VE, LOJİSTİK, MERKEZİ, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı