Bakan karaismailoğlu, İyidere Lojistik ve taş Ocağı hakkında önemli açıklamalarda bulundu
Rize
Haber
11 Mayıs 2021 - Salı 14:16
 
Bakan karaismailoğlu, İyidere Lojistik ve taş Ocağı hakkında önemli açıklamalarda bulundu
Dün İkizdere ya gelip taş Ocağı ile ilgili vatandaşlarla bir araya gelen Ulaştırma ve altyapı Bakanı Adil karaismailoğlu bugün Lojistik merkezin yapıldığı yapıldığı iyidere'de Lojistik merkez ile ilgili açıklamalarda bulundu.
RİZE HABERLERİ Haberi
Bakan karaismailoğlu, İyidere Lojistik ve taş Ocağı hakkında önemli açıklamalarda bulundu


Bakan Karaismailoğlu:  Ulaşım ve iletişim yatırımları için 17 milyar 463 milyon liranın üzerinde harcama yaptık.

Rize'de 2003'e kadar sadece 20 kilometre bölünmüş yol varken 176 kilometreye çıkardık bildiğiniz gibi daha önce Ovit Dağı Tüneli Rize-Erzurum arasındaki karayolunun İkizdere İspir mevkiinde bulunan Ovit dağı  geçidini açmıştık.

Kasım ile Nisan ayları arasında yoğun kar yağışı nedeniyle trafiğe kapanan İkizdere İspir arasındaki 2600 rakımlı Ovit geçidinin yılın tamamında trafiği açık olmasını sağlamıştır.

Ovit Dağı Tüneli Türkiye'nin en uzun Avrupa'nın en uzun ikinci dünyanın en uzun 6 karayolu tüneli olup  devam eden  kırık tüneli  çalışmalarımız devam ediyor

Önümüzdeki günlerde İkizdere- Rize Salarha tünellerin açılışların yapmak üzere tekrar Rize'ye geleceğiz.

Rize'de devam eden onlarca karayolu projemiz var, Rize Artvin Havalimanı bu yılsonunda hizmete açıyoruz.

Dünyanın en büyük havalimanlarından birisini yapıyoruz, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında hizmete açmayı planlıyoruz, İyidere Lojistik Limanı  projemizi  limanımızın hizmete girmesi ile birlikte 3000000 ton genel Kargo ile birlikte 8000000 ton dökme yük konteyner taşınacak..

Rize İyidere Lojistik Liman yapımında Deniz dolgusu için bütün projelerimizde olduğu gibi burada da öncelikli olarak ölüp taş ocaklarını kullanılması önceliğimizdir ihtiyaç duyulan deniz suyuna dayanıklı mesaj rezervi konusunda daha insan 10 yerden numuneler alınmış uygun taşın burada olduğu bilimsel ve tarafsız kurullar tarafından tespit edilmiştir.

Taşocağı için çevresel etki değerlendirme raporu hazırlanarak Rize Valiliği onaylanmıştır sürekli olarak kontrol edilecektir Ocak saatinden açık işletme yöntemleri kontrolü  uygulanacak Ocak serisinde kesinlikle kırma eleme tesisi konulmayacaktır.
Çalışmalar halkımızı rahatsız edecek boyutlara ulaşmayacaktır, gürültü ölçümleri bakanlık tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlar akademisyenler tarafından kontrol altında tutulacaktır.

Cevizlik Köyü ile kuşbakışı 1008 metre Gürdere Köyü'ne 2500 metre uzaklıktadır yani yerleşim alanlarına bir hayli uzak mesafede çalışmalarımızı sürdüreceğiz .

Halil süresince ortaya çıkan atıklar özel bir ağızla kapanacak bertaraf edilecektir Mevzuatlar çerçevesinde Ocak sahasında üretime başlamadan önce bitkisel Toprak sayılacak olup üretim sonrası arazi ıslah çalışmalarında kullanılmak üzere mağazada edilecektir sadece hektarlık alanın da Taşocağı faaliyeti sürdürülecektir.

Taş kırma faaliyetleri bitiminden sonra Taş Ocağı bölgesi bitkisel toprakta doldurulacak tarımsal bitkisel verimli aynı kılacaktır mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır. Bu taş ocağı 70 yıl değil sadece 2 yıl süreyle işletilecektir .
Ocaktan sadece ve sadece Liman için taş çıkarılacaktır, çalışmalarında 3 şiddetinde deprem etkisi olur kesinlikle yalan ve yanlıştır . kesinlikle tarlalara dokunulmayacak tır, taşocağı için 2 ruhsat verildi bilgisi kesinlikle yanlıştır sadece tek ruhsatlı bir çalışma söz konusu tamamıyla gerçek dışıdır planlanmasında doğaya olan hassasiyetimizi sürdürürüz..

Maden İşleri Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu  alternatif Ocak olup olmadığını tekrar araştırmış başka Uygundur Ocak olmadığını tutanak altına almıştır, önümüzdeki 10 yıllarda kat ve kat zenginleştirecek İyidere Lojistik Liman ihtiyacımızı ihtiyacı olan taş niteliğine Sadece bu noktada karşılaşabiliyoruz .

Arkadaşlar yaptığımız bütün projeler devlet hakkı ile düşünülen gelecek yüzyılımızda planlayan evlatlarımızın bizden daha iyi yaşaması için yapılan işlerdir dünyanın en önemli ticaret yollarının kavşak noktasında bulunmaktayız..

Dün üçüncü köprüye İstanbul Havalimanı'ndan Şehir hastaneleri karşı çıkanlar bugün burada Rize İkizdere'li kardeşlerimizi yalanlarla maalesef kandırmaya çalışıyorlar.

Ülkemizde yapılan büyük yatırımlar yaparken dönemsel kısmı bir takım sıkıntıları hep birlikte ve elbirliği aşacağız bizim yapmak istediklerimiz birimizin ve tüm ülkemizin istihdam imkanlarını ticaretini ekonomisini geliştirmek Rize'yi Karadeniz'in bölgesi yapmaktır diyerek sözlerini tamamladı.

Osman Köseoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, karaismailoğlu,, İyidere, Lojistik, ve, taş, Ocağı, hakkında, önemli, açıklamalarda, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı