Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Ankara Kent Konseyi, Türkiye'nin İlk Uluslararası Katılımcılık Ödülüne Layık Görüldü

Ankara Kent Konseyi kurulduğu günden bu yana; benimsediği katılımcı demokrasi anlayışı ile Başkentteki tüm kesimlerin Ankara’da ortak aklın oluşumuna etkin bir şekilde katkıda bulunmasını sağlaması sebebiyle Uluslararası Kolaylaştırıcılar Birliği (IAF) tarafından “Katılımcılık Etki Ödülü”ne layık görüldü

Ankara Kent Konseyi, Türkiye'nin İlk  Uluslararası Katılımcılık Ödülüne Layık Görüldü

Ayrıca, Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin de bu süreçte katılımcı yaklaşımların uygulanmasındaki rolü sebebiyle “Yılın Katılımcı Demokrasi Kolaylaştırıcısı” ödülü aldı.Ankara Kent Konseyi Türkiye’den bu ödülü alan ilk kuruluş, ve uluslararası alanda böyle bir ödüle layık görülen ilk büyükşehir kent konseyi oldu.

Bu yıl Ankara’nın yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden çok farklı sektörlerden ödül alan kurumlar bulunuyor. Ankara dışında 10 ülkeden 16 kurum ve kuruluş da ödüle değer bulundu. Bu kurumlar arasında kent yönetimine katılım konusunda faaliyet gösteren tek kuruluş Ankara Kent Konseyi.

Uluslararası Kolaylaştırıcılar Birliği (IAF) Nedir?

Ödülü veren Uluslararası Kolaylaştırıcılar Birliği dünyanın 65 ülkesinde çalışmakta olan moderatör ve kolaylaştırıcıların üye olduğuuluslararası bir organizasyondur. 1994 yılından beri faaliyet gösteren kuruluş tüm dünyada katılımcı kurumsal yönetim için kolaylaştırıcılık standartlarını koymaktadır.Birlik kapsayıcılık, açıklık, küresel perspektif, profesyonellik, liderlik ve mükemmellik ilkelerini benimseyen Birlik, insani etkileşimin gücüyle demokratik ve kurumsal gelişimin potansiyelini savunmaktadır.

Ankara’nın Türkiye’deki Diğer Kent Konseyleri Arasındaki Durumu Nedir?

Türkiye’de bugüne kadar farklı yerel yönetimler ölçeklerinde kurulmuş 400 kadar kent konseyi bulunuyor. Kent Konseyleri yerel yönetimlerin halkla katılımcı bir ilişki kurmasında kritik önem taşıyan gönüllülüğe dayalı kuruluşlar olarak 1990’lı yıllardan bu yana faaliyet göstermektedir. Özellikle 2019 Yerel Seçimlerinden sonra büyükşehirlerde iktidarın değişimi ile en çok dikkati çeken kent konseyi olan Ankara Kent Konseyi, Başkent Ankara’da toplumun tüm kesimlerini ve siyasi tarafları bir araya getirme başarısıyla ve kısa zamanda elde ettiği sonuçlarla dikkat çekmeye başlamıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın da tam desteği ve seçimlerde ifade ettiği katılımcılık ilkesi doğrultusunda kurulan Konsey, özellikle pandemi döneminde Ankara’da dayanışma süreçlerinde paydaşları bir araya getiren yaratıcı yaklaşımlarıyla da öne çıkmıştı. Ankara Kent Konseyi halen 500 kamu, özel sektör, sivil toplum ve üniversite paydaşı, 3 meclisi ve 21 çalışma grubu ile Başkent Ankara’da kentin yaşanabilir kılınması ve yerel politikaların ortak akılla geliştirilmesi konularında faaliyetlerini sürdürüyor.

Katılımcılık Etki Ödülü Nedir?

Katılımcılık etki ödülü; tüm dünyada kurum ve kuruluşlara ve onlara destek olan kolaylaştırıcılara, kullandıkları kolaylaştırıcılık yöntemleri, katılımcılık konusundaki hedeflerini gerçekleştirme düzeyleri, bu hedeflere erişimde kullandıkları yaratıcı ve yenilikçi yöntemler dikkate alınarak uzman bir heyet tarafından veriliyor. 2013 yılından veri verilmekte olan ödülü bugüne kadar dünyanın pek çok farklı ülkesinden üniversiteler, yerel yönetimler, yurttaş inisiyatifleri, tanınmış özel sektör firmaları ve kamu kurumları almaya hak kazandı. Ödüle başvuru şartları arasında konusunun uzmanı bir kolaylaştırıcı ile çalışmış olmak ve katılımcı yaklaşımları olumlu yönde değişim için doğru şekilde kullanmış olmak yer alıyor.

Ankara Kent Konseyi Bu Ödüle Neden Aday Gösterildi?

Ankara Kent Konseyi bu ödüle aday olurken; bugüne kadar büyükşehir ölçeğinde kurulmuş en geniş katılımlı kent konseylerinden birisini oldukça kısa zamanda, etkin kolaylaştırıcılık, eşgüdüm ve iş birliği yöntemleri kullanarak, neredeyse hiç kaynak kullanmadan kurmayı başardığı, kent konseyi faaliyetlerinde yerel yönetimlerle yerel politikaların belirlenmesi konusunda etkin işbirliği yapmayı başardığı ve kentte bulunan çok geniş bir kamu, özel sektör, sivil toplum ve üniversite paydaşları kitlesini gönüllülük temelinde bir araya getirdiğini gerekçe olarak sundu. Kent konseyinin aldığı iklim değişikliği, cumhuriyetin 100. Yılları, atık yönetimi gibi evrensel konuların Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde oy birliği ile karara bağlanmış olması da bu konuda örnek olarak gösterildi.

Katılımcılık Etki Ödülü Nasıl Alınacak?

Ödülü veren Uluslararası Kolaylaştırıcılar Birliği (IAF) ve Türkiye Şubesi ödül sürecini ciddiyetle yönetiyor. Şu ana kadar ödül sürecinin nasıl yürütüleceği, Ankara Kent Konseyi’nin de katıldığı çevrimiçi toplantılar yapıldı. IAF Türkiye Ankara Kent Konseyi deneyiminin Türkiye’deki üyelere aktarılması için çevrim için yayınlar ve etkinlikler düzenledi. Ayrıca IAF Türkiye deneyiminin tanıtılması için bir dakikalık bir video hazırlayarak uluslararası camianın dikkatine sundu. Olağan dönemlerde ödül töreni Kanada’nın Toronto kentinde yapılmaktaydı. Ancak, pandemi sebebiyle bu yıl ödül töreni çevrimiçin olarak 26 Ekim tarihinde Türkiye saatiyle saat 17:00’de gerçekleştirilecek.

Ödül töreninin öncesinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu dünyanın yaklaşık 100 ülkesinden uzmanlar 19-25 Ekim tarihleri arasında sanal ortamda katılımcılık ve kolaylaştırıcılık konusunda yüzlerce etkinlik düzenleyecekler. BU etkinliklerin son gününde gerçekleştirilecek ödül töreninde de bu senenin ödül alanları arasındaki kategoriler ilan edilecek. Ödül alanların platin, altın ve gümüş madalya kategorilerinde alacakları ödüller bu törende ilan edilecek. Tören sanal ortamda katılmak isteyen herkese açık.

Bu Ödülün Faydası Ne Olacak?

Katılımcılık Etki Ödülünün Türkiye’ye ve Ankara’ya önemli faydaları olacak. Öncelikle, tüm dünyada Türkiye’nin yerel demokrasi konusundaki itibarının artması ve uluslararası araştırmalara konu edilmesi mümkün olacak. Ödül değerlendirme sürecinde bile Balkanlar, Avrupa, Güney Doğu Asya’dan uzmanlar Ankara Kent Konseyinin deneyimini dinlemek için temaslara başladılar.

Ankara deneyiminin aktarılmasının yanı sıra, Başkent Ankara artık bu konudaki uluslararası platformlara katılım hakkı kazanmanın yanı sıra, proje ve araştırma fonlarından yararlanma konusunda da avantaj kazanacak. Türkiye’den ilk defa hem de bir kent konseyinin böyle bir ödül alması kent konseylerinin yerel yönetimler açısından daha fazla dikkate alınmasına yardımcı olacak. Her şeyden öte, katılımcılık konusunda iyi bir karnesi bulunmayan Ankara’nın böyle bir ödül alması Ankara’lılar açısından gurur vesilesi olacak, katılımcılığın Başkent Ankara’nın yeni güçlü yanı olduğu düşüncesi kent kimliği ve kültürünün yeniden ele alınmasına vesile olacak.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık