Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK: Bu Vergi Düzeni Adil Değildir !..

DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ Genel Başkanları yaptıkları ortak basın açıklaması ile vergi adaletsizliğine karşı konfederasyonların taleplerini iletti. Çerkezoğlu, "Taleplerimizin doğru olması yetmez, haklı olması da yetmez. İşçiler, işsizler, emekçiler, emekliler bu doğru ve haklı talepler için omuz omuza mücadele etmeli" açıklamasında bulundu

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK: Bu Vergi Düzeni Adil Değildir !..

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergun Atalay ,HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ortan toplantısı ile vergi adaletsizliğine karşı taleplerini açıkladı. Ortak açıklamada konuşan Çerkezoğlu “Taleplerimizin doğru olması yetmez, haklı olması da yetmez. İşçiler, işsizler, emekçiler, emekliler bu doğru ve haklı talepler için omuz omuza mücadele etmeli” dedi

Çalışanların en önemli sorunlarından biri olan vergi yüklerinin azaltılması ve vergide adaletin sağlanması olduğunu belirten konfederasyonlar taleplerini, “Hükümetin ve 2020 yılı bütçesini görüşmekte olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki siyasi partilerin ve sayın milletvekillerinin dikkatine sunuyoruz” diyerek paylaştı.

“Adil gelir dağılımını, adil vergilendirme ”
Konfederasyonların vergi sistemi konusundaki talepleri şu şekilde:

Emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak çalışanlar lehine güncellenmelidir.


Bütün ücretlerden asgari ücrete tekabül eden kısım vergiden muaf olmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oran yüzde 10 olmalıdır.


Düşük gelirli hane halkının tüketiminde önemli payı olan gıda ve alkolsüz içecekler, eğitim, sağlık ile giyim ve ayakkabı grubu için halen indirimli vergi oranı uygulanmaktaysa da düşük gelirli ailelerin tüketim vergi payını azaltmak için bu oranın daha da aşağıya çekilmesi sağlanmalıdır.


Ücret geliri elde eden kişilerin giderlerini ödedikleri vergiden indirememelerinin doğurduğu anayasal eşitlik ilkesine aykırılık halini karşılayabilmek için, tıpkı gayrimenkul sermaye iratlarında olduğu gibi, yüzde 25’lik götürü gider indiriminin yapılmasını öneriyoruz.


İşçinin kendisi ve diğer aile fertleri için yapmak zorunda olduğu gıda, barınma, giyim, ısınma, elektrik, sağlık, eğitim gibi giderlerinin gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir. Zira benzer harcamalar, beyanname usulü ile vergiye tabii mükellefler tarafından gelir vergisi matrahından mahsup edilebilmektedir.


Bireysel doğalgaz, elektrik, su, ulaşım ve iletişim hizmetleri tüketiminden alınan KDV yüzde 1’e düşürülmelidir.
Temel tüketim mallarından alınan KDV sıfırlanmalıdır.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık