Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Gençlerimiz Neden Papaz Kıyafetleriyle Mezun Oluyor !...

Türkiye'de Üniversiteler ve bir kısım liselerde, mezuniyet merasimlerinde çocuklarımıza; hiç de bizden olmayan, bizim tarih ve kültürümüzden, inanç ve geleneklerimizde yer almayan, bize hiç benzemeyen  kıyafetler giydirilir. 12. ve 13. yüzyıllarda, ilk üniversitelerin oluşmasıyla ortaya çıkan bu Papaz cuppesi ve keplerini, halkın yüzde 99' Müslüman olan ülkemizde gençlerimiz neden giyer !... Bağımsız, yerli ve milli bir devletin talebeleri böyle bir kıyafet giyemez, giymemelidir. Öyle zannediyoruz ki, ülkemizde hiçbir kesim, hiçbir siyasi parti ya da siyasi düşünce sahibi, bu kıyafete evet demez.

Gençlerimiz Neden Papaz Kıyafetleriyle Mezun Oluyor !...


                Mezuniyet Giysisinin Anlami Nedir? Niçin Giyilir? 

Üniversite ve kolejlerde mezuniyet törenlerinde diploma alan öğrenciler normal kiyafetlerinin üstüne özel bir giysi giyer ve bir çeşit kep takarlar. Bu törenlerde öğretim üyeleri de şeklen benzer ama renkleri farkli giysiler giyerler. Aslinda bu giysiler yillar önce sadece mezuniyet törenlerinde değil öğrenim sirasinda da giyilmek üzere tasarlanmişlardi.

Mezunlarin giydikleri bu akademik giysiler 12. ve 13. yüzyillarda ilk üniversitelerin oluşmalariyla ortaya çiktilar. Öğrenci ve öğretim üyelerinin standart giysileri bir çeşit papaz cüppesiydi. Ortaçağ Öğrencileri eğitimlerine başlamadan önce kiliseden uymalari gereken bazi emirler aliyorlar, bu emirlere uyacaklarina dair yemin ediyorlar ve cüppelerini giyerek eğitimlerine başlayabiliyorlardi.

14. yüzyilin ikinci yarisindan sonra öirencilerin cüppelerin üstündeki işleme ve süsleri takmalari yasaklandi. ilk olarak Kral VIII. Henry zamaninda ingiltere`de Oxford ve Cambridge öğrencileri için özel standart akademik giysiler oluşturuldu.

1800`lü yillarin sonlarina kadar Avrupa`da akademik giysilerde çalişma alanlarini belirten bir renk ayrimi yoktu. Renk ayriminin ilk yapildiği ve standart hale getirildiği yer ABD`dir. New York, Williams Koleji`nden G. Cotrell Leonard bu konuda tüm ülkede bir standart oluşturmak üzere bir öneride bulundu.

Leonard`in önerisine göre akademik giysinin kesimi, stili, kumaii ve çalişma sahalarina göre renkleri belirleniyordu. Örneğin eskiden ilaçlar ot ve nebattan hazirlandiği için bunlarin rengi olan yeşil renk tip dallarina tahsis edildi.

Bailiğin ve giysinin kollarinin şekil ve boyutlari öğrencinin mezuniyet durumunu gösteriyordu. Lisans öğrencilerinin cüppelerinin kollan daha sivriydi ve kep yoktu. Yüksek lisans öğrencilerinin giysi kollan ise uzun, yirtmaçli ve kapaliydi. Keplerinin ebadi da küçüktü. Doktora derecesi alanlarin giysilerinin kollari çan şeklinde idi, kepleri de daha büyüktü.

Keplerin astarlarinin renkleri her okula göre özeldir ancak kepin kendi rengi mutlaka siyah olmalidir. Kepin ön yüzündeki renk ise akademik çalişma sahasini belirtir. Kepin kumaşi cüppeye uygun siyah pamuklu, ipek veya herhangi bir cins olabilir. Kadife kumaşi ise sadece doktora derecesine sahip olanlar kullanabilirler.

Kepin püskülü kepe üstten tam ortadan tutturulmalidir. Püskülün rengi siyah veya akademik braniin renginde olabilir. Altin renkli püskülleri yalnizca doktora derecesine sahip olanlar takabilirler. Üniversitelerde ve kolejlerde mezuniyet törenlerinde ve yillik için çekilen fotoğraflarda kullanilmak üzere giyilen cüppelerde bu standartlara ne derece uyulduğu bilinmiyor.

Üniversitelerimiz ve bir kısım liselerimizde, mezuniyet merasimlerinde çocuklarımıza; hiç de bizden olmayan, bizim tarih ve kültürümüzden, inanç ve geleneklerimizden  yer almayan, hiç ama hiç bize benzemeyen  kıyafetler giydirilir.

   Üniversitelerde ve kolejlerde mezuniyet törenlerinde ve yıllık için çekilen fotoğraflarda öğrenciler, normal kıyafetlerinin üstüne özel bir giysi giyer ve kep takarlar. Aslında bu giysiler, yıllar önce sadece mezuniyet törenlerinde değil, öğrenim sırasında da giyilmek üzere tasarlanmıştı. Bu giysiler, 12. ve 13. yüzyıllarda, ilk üniversitelerin oluşmasıyla ortaya çıktılar ve bir çeşit papaz cübbesiydi. Ortaçağ öğrencileri eğitimlerine başlamadan önce, kiliseden uymaları gereken bazı emirler alıyorlardı. Öğrenciler de,  bu emirlere uyacaklarına dair yemin ediyor ve cübbelerini giyerek eğitime başlıyorlardı.”

     

     Yukarıdaki izahlar şöyle dursun, kep ve cübbeye bakıldığında, ilk bakışta herkesin  gördüğü, zaten aynı sonuca ulaşmakta, papaz kıyafeti hatırlanmaktadır.

 Çocuklarımızı  bu kıyafetlerle görünce, yukarıdaki açıklamaya uygun bir okulun  öğrencileri izlenimi ya da müstemleke bir ülkenin, misyonerlere  teslim edilmiş  çocukları olarak bir manzara anımsanmakta, yerli ve milli olmayan, tamamen Batı kültürüne ait bu elbiseler, Müslüman Türk evladına hiç ama hiç yakışmamakta, üzerinde iğreti ve çarpık olarak durmaktadır.  Biz müstemleke değiliz, müstemleke izleri istemiyoruz.

     Bağımsız, yerli ve milli bir devletin talebeleri böyle bir kıyafet giyemez, giymemelidir. Öyle zannediyoruz ki, ülkemizde hiçbir kesim, hiçbir siyasi parti ya da siyasi düşünce sahibi, bu kıyafete evet demez.

    O halde, bize ait olmayan, bizim çocuklarımız üzerinde iğreti duran, kimlik ve kişilik kırılmasına neden olan, tamamen Hıristiyan kültür, inanç ve geleneğinden gelen bu kıyafeti, hala niye çocuklarımıza giydiririz?

 

    

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 2 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık