Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

2019 LGS'de Rize 1.Olan,Genel SıralamadaTürkiye 4. Olan Şehit Şuayip Seferoğlu İHO'ya Ceza !..

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı 2019 Liselere Giriş Sistemi (LGS) öğrenci performans raporuna göre Rize, Türkçe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Türkiye 1.’si olurken, genel başarı sıralamasında ise Türkiye dördüncüsü olan, Şehit Şuayip Seferoğlu İmam Hatip Ortaokulu Bakanlığın  vermiş olduğu kararla Rize Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin bünyesinde katılmış oldu

2019 LGS'de Rize 1.Olan,Genel SıralamadaTürkiye 4. Olan Şehit Şuayip Seferoğlu İHO'ya Ceza !..


2019 LGS sınavında resmi okullar arasında Rize birincisi olan okulumuz 3 yıldır idaresi, öğretmeni, öğrencisi ve velisi ile ciddi bir çaba ve gayretin sonucu olarak bu noktaya geldi. 
İlimizin LGS sınavında Türkiye 4. olması nasıl önemli ve değerli ise Okulumuzun Rize'de birinci  olması ve bu başarıya katkı sağlaması aynı derecede değerliydi.  Takdir edilmesi ödüllendirilmesi gerekirken maalesef Okulumuz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve Okul müdürümüz âdeta cezalandırıldı.


'İlgi Kanunun 3. maddesinde; "İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması esastır. Ancak imkân ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir." hükmü yer almaktadır.'
• Fiziki şartların uygun olduğu durumlarda ilkokul, ortaokul ve lisenin bağımsız olarak düzenlenmesine öncelik verilecektir.
• Okulların fiziki ortamları, öğrencilerin gelişim özellikleri dikkate alınarak düzenlenecektir.
• Aynı bina içerisinde ilkokul ile ortaokulun veya ortaokul ile lisenin birlikte bulunması durumunda, okul giriş çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkânlar dâhilinde düzenlenmesi sağlanacaktır.


• İmam-hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek, bunun mümkün olmadığı durumlarda imam-hatip liseleri ile birlikte kurulabileceklerdir.
Ancak bu durumda imam hatip ortaokulu öğrencileri ile imam hatip lisesi öğrencilerinin okul giriş çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dâhilinde düzenlenmesi sağlanacaktır.'ifadeleri yer almaktadır.
Okulumuzun birleştirilmesinde dayanak gösterilen kanunda "ilkokul ortaokulların ayrı kurulması esastır" derken istisna olan "şartların uygun olmaması durumunda ilkokul ve liselerin bünyesinde kurulabilir" ifadesi gerekçe yapılmak şartıyla  2016 -2017 yılında bağımsız olarak kurulan Okulumuzun birleştirme kararı alınmıştır.


İlimizde ikili Eğitim yapan Şevket Yardımcı Kurtuluş ve Çay okulları bu madde gerekçe gösterilerek ilk ve ortaokullar olarak ayrıştırılarak tekli eğitime geçirilirken yine aynı maddeye istinaden akademik ve performansıyla  eğitim  kalitesiyle  kendisini ispat etmiş olan Şehit Şuayip Seferoğlu İmam Hatip Ortaokulunun  Rize Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesinin bünyesine alınması tam bir garabet örneğidir.
Bu birleşme kararıyla Öğrencisini Şehit Şuayip Seferoğlu İmam Hatip Ortaokulu'na veren Veli ve özgür  iradesiyle Şehit Şuayip Seferoğlu İmam Hatip Ortaokulu'nu tercih eden öğretmenlerimizin iradesi hiçe sayılmıştır.


Akademik başarısı ve eğitim politikası ile kendisini kanıtlamış ve rize eğitimine ciddi anlamda katkı yapan Şehit Şuayip Seferoğlu İmam Hatip Ortaokulu ödüllendirilmesi gerekirken maalesef cezalandırılmıştır. Burada biz şunu sormak istiyoruz. Rize'de eğitimin başarısı ve kalitesi artırılmak istenmiyor mu?
İlgi Kanunun 3. maddesinde; "İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması esastır. 
• Fiziki şartların uygun olduğu durumlarda ilkokul, ortaokul ve lisenin bağımsız olarak düzenlenmesine öncelik verilecektir.
• Aynı bina içerisinde ilkokul ile ortaokulun veya ortaokul ile lisenin birlikte bulunması durumunda, okul giriş çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkânlar dâhilinde düzenlenmesi sağlanacaktır.
• İmam-hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek," ifadeleri yer almaktadır.
Bu açıdan binanın  fiziki imkanları iki okul olmaya müsaittir. 
Yine iki okulu birleştirmeye gerekçe olarak gösterilen "aynı binada eğitim yapmaları" ifadesi ise yanlış yönlendirme ve bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İmam Hatip Kompleksi yapılırken mimari olarak ortaokul-lise veya kız-erkek okulu olabilecek şekilde planlanmıştır.

 Okul kompleksi 2 ayrı bloktan oluşmakta bloklar arası geçiş kapatıldığı zaman iki okulun birbiriyle hiçbir bağlantısı kalmamaktadır. Bakanlıkça onaylı Okul projesinde iki ayrı müdür odası 2 müdür yardımcısı odası 2 öğretmen odası 2 ayrı kantin A Blokta lise için fizik-kimya-biyoloji labaratuvarları B Blokta ise ortaokul için fen-görsel sanatlar-bilişim-teknoloji ve tasarım odası şeklinde mimari olarak planlanmıştır.

Okulumuzda  iki ayrı bahçe girişi iki ayrı okul öğrenci girişi bulunmaktadır. Okulun bir bloğu ortaokul olabilecek şekilde diğer bloğu ise lise olabilecek şekilde planlanmıştır. Bahçenin ufak bir mimari detayla pedegojik olarak lise ve ortaokul öğrencisini ayırabilecek şekilde planlanabilir.  
Nihayetinde bu bina iki ayrı okul olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu gerçek dururken sanki iki okul aynı binada eğitim görüyormuş gibi bir algı oluşturarak bunu iki okulun birleştirilmesine gerekçe yapmak doğru değildir.

Okulumuz 15 Temmuz'da Şehit olan Şehit Şuayıp Seferoğlu İsmini taşımaktadır ! Ülkesi İçin kendini Feda etmiş olan bir Şehidin isminin ortadan kaldırılması da yine yapılan uygulamanın yanlış olduğunu göstermektedir !..

Rize, LGS'de, Türkçe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Türkiye 1.’si Oldu

www.rizevizyon.com

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 2 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık