Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Rizeli Çay Müstahsiline Kim sahip Çıkacak !..

Vur abalıya misalı vuralım ZIRAAT ODASINA neden niçin TİCARET BORSASININ ismi hiç geçmiyor.Çay la ilgisi yok mu,Aidat kesmiyor mu,hem özel hem çay kur  un  kuru çay satışlarından belli bir kesinti yapılmıyor mu.Ayrıca yine hem özel hemde kamu yaş çay miktarından ayri bir aidat almıyor mu.Bir de ulusal Çay konseyi var ner,de nerelerde,Bu üreticileri ne zaman ferahlatacak açıklama yapacaksınız.Şayet çay rekoltesi gerçekleşmeyip bu ülkeye çay ihtiyacı olur da ithal vergileri kalkarsa,bu vebal sizlerden yüce yaratan katın da çıkar bilesiniz.....

Rizeli Çay Müstahsiline Kim sahip Çıkacak !..

Siyasette efsane olmuş Rahmetli Süleyman DEMİREL gibi efsaneleşmeye aday olan ilimizdeki en büyük sivil toplum örgütü başkanı Nevzat  PALİÇ .Ziraat odasındaki Başkanlığı boyunca yatıkları, yapamadıkları her zaman gündem olmuştur, Çoğu zaman üreticilerin eleştirilerine maruz kalmasına rağmen, girdiği her seçimde başarılı olan PALİÇ, Başkanlığı boyunca en büyük eleştiri aldığı dönem, bu dönem olmuştur. 

            Şehir dişindeki üreticilerin mayıs çayında ilimize gelemeyecekleri konusundaki duruşunu öğrenmek için, bizzat telefonla aradığım Başkan Paliç le soru cevaplı konuşma

            B.A.TURAN: Başkan iyi günler,Üreticilerin ilimize gelememesinden dolay i bir hayli eleştiri alıyorsunuz.Bu konuda Ziraat Odası olarak Neler yaptınız.

           PALİÇ: Konuşmasına başlamadan önce bunun altını çiziyorum BEN YANİ PALİÇ hiç bir üreticiyi üzecek CAYKUR kurumunu yıpratacak bir faaliyetin içinde olmadı olamazda bunu bütün üreticilerimizin bilmesini istiyorum açıklamasında bulundu..Evet il dişin  dan gelecekler üreticilere kısa zaman içerisinde gece gündüz çalışarak yaklaşık Üç bin çay müstahsil ine izin belgesi verdik.Fakat yetkililer,büyük şehirlerden gelecek insanlarımızın gelmemesi konusunda karar aldık dan sonra,benim arzu etmesem bile şartlar dolayısıyla kararlara uymak mecburiyetin deydim açıklamasında bulundu.

           B.A.TURAN: Ziraat odası üreticinin yani müstahsilin sesidir,sendika sidir siz yeterince aktif oldunuz mu.Bu karar alınırken sizler bir baskı hissettiniz mi,siz ayni zamanda üreticisin neden kamuoyuna bu durumu tasvip etmiyorum açıklamasın da bulunmadınız,Sonuçta üreticilerin sesi olarak sizlerin ne gibi çalışmalarınız oldu.

           PALİÇ:Biz çalışmalarımızı izin belgelerini üreticilerimize ulaştırmaya çalışırken o zamanki konjonktürde yetkililerin almış olduğu kurallar içimizde gereken yerde olmasa bile uymak zorunda kaldık,o kurulda sadece PALİÇ mi vardi,bütün odalar siyasetçiler,STK ilimizdeki her kesimden idareci vardi ne hikmetten se cay kur denilince hassasiyeti olan Paliç eleştiriliyor ben de buna takıldım sayın turan. 

           B.A.TURAN: Üreticilerden kesilen aidatlar miktarı rende kullanılır kimler miktarı belirler sayın Başkan.

           PALİÇ,Her zaman beni eleştirmeden dolayı Ziraat odasının kesilen aidatlar ini yazan çizen dostlara bir kez daha ifade edeyim ki,Bu oda kanunlara belirtilmiş yasal TZOB. odasına bağlı bir odadır. Üreticilerden kesilen aidatlar yasal olarak ANKARA dan belirlenir ve bizler kesintilerin en alt tutarını uygularız.Bilinmesini isterim ki sadece CAYKUR cüzdanlarından aidat keseriz özellikle ifade etti. Odamızın gelir kaynağı üyelerimizin aidatları dır.Bu aidat yılda bir kez cüzdan başı yaklaşık 45 tl dır söyleminde bulundu.Başkan ben Ziraat odası başkanı  olduğum müddetçe üreticilerden gelen eleştirilere açığım Fakat CAYKUR kurumu bu bölgenin lokomotifidir bu bilinçle ÇAYKUR kurumunun özelleştirilmemesi için mücadelelerinin her zaman olacağının  da bilinmesini istedi.

       B. Arif TURAN olarak yazıyorum. 

            Başkanla konuşmamızın ana teması, Özellikle yetkili iki bakanlığın aldığı karar neticesinde ilimizdeki o an kı durumun vahim derecede olduğunu bildiklerinden, siyası otoriter, muhalefet, toplum örgütleri, odalar, salgın sıkıntı olur kaygısından sorumluluk alamamışlar kı olabilir doğaldır.Fakat bu süreç rayına oturduğu bu günlerde halen geç kalmış değiliz.Belli bir düzenlemelerle yine belirteyim ki otellerde yurtlarda gelecek üreticileri konaklatıp karantina altına alabiliriz. sıkıntı bir nebze giderilebilir.

Öğrencilerle vefa gurubuyla çay işi halledilemez .Ve bizlere yapılan ihbarlar sonucunda büyük illerden bir yolunu bulup akın akın ilimize gelenler olduğu yönündedir.Bu Mayıs çayı toplanmalı toplatılmalıdır. Eğer bu çay toplanamazsa kuruldaki her kes vebal altındadır.

Vur abalıya mısalı vuralım ZIRAAT ODASINA neden niçin TİCARET BORSASININ ismi hiç geçmiyor.Çay la ilgisi yok mu,Aidat kesmiyor mu,hem özel hem çay kur  un  kuru çay satışlarından belli bir kesinti yapılmıyor mu.Ayrıca yine hem özel hemde kamu yaş çay miktarından ayri bir aidat almıyor mu.

Bir de ulusal Çay konseyi var ner de nerelerde,Bu üreticileri ne zaman ferahlatacak açıklama yapacaksınız.Şayet çay rekoltesi gerçekleşmeyip bu ülkeye çay ihtiyacı olur da ithal vergileri kalkarsa,bu vebal sizlerden yüce yaratan katın da çıkar bilesiniz.  

             Sonuç olarak evet Üretiçilerin sesi olacak olanlar sustu Ziraat odası sustu Ticaret borsası sustu,evet evet bu iş senide ilgilendiriyor işçi sendikalari sizde sustunuz.Umarım Mayıs çayını bu zor şartlarda hasatı yapılır yapılmasa yandı bu bölğe.Saygilarimla

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık