Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim: Çayımıza Sahip Çıkmalıyız !..

Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim yaptığı konuşmada; Bugün çayımız için buradayız. Çay olmadığı zaman Çaykur'da, bizlerde burada olamayız. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Böyle bir toplantıyı planlayıp organize ettikleri için Sendikaya ve Sendika Yöneticilerine de teşekkür ediyorum..

Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim: Çayımıza Sahip Çıkmalıyız !..

Çayın kalitesi bahçede başlıyor. Burada en iyi karar vericiler, çayın alımında dikkatli bakacak kişiler eksperlerimiz yani sizlersiniz. Yaptığımız mesleklerin yanı sıra hepimiz aynı zamanda üreticiyiz.Çayımız verimden düşmüş durumda. Herkes çayını yabancı işçilere toplatıyor,toplatılmasında demiyoruz ancak çayın derinden vurulması sonucu çayın kalitesi ve verimi düşüyor. Bu durumu düzeltmenin yolu da yapacağımız uygulamalar ile siz eksperlerimiz ve bizlerin üzerinde geçiyor.
Çaykur'u biz çayın sürdürülebilirliği ve piyasayı dengeleme açısından üretici için bir güvence olarak görüyoruz. Özel sektör ve Çaykur ayrımı yapmıyoruz ama Çaykur olmadığı zaman çayın garantörlüğü ortadan kalkıyor. Bu garantörlüğün de temel taşı çay eksperlerimizdir. Buradaki sorumluluk sadece çay eksperlerimizde değildir. Fabrika müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız, kısım müdürlerimiz yani idari ve teknik anlamda hepimize görev düşüyor.
Hem üretici hem tüketici hem de çalışanın aynı kişiler olduğu böylesine iç içe geçmiş bir sektör hiçbir yerde yok. Bu değerimize hep birlikte sahip çıkacağız. Bu sene yeni beyaz bir sayfa açarak artık bir yerden başlamamız gerekiyor. Gelecek nesillere daha iyi bir gelecek bırakmak için de bunu yapmamız şart. Eksperler olarak siz gereğini yapın, biz de yapmamız gereken ne varsa yapacağız. Bu çalıştayın hepimiz için, çayımız ve Çaykurumuz için hayırlara vesile olmasını diliyorum diyerek sözlerini sonlandırdı.
Öz Gıda-İş Sendikası D. Karadeniz Şube Başkanımız Sultan Murat Karadağ;
Bu toplantıda bizlerle beraber olduğu için başta Genel Müdürümüz, Genel Müdür Yardımcımız, Fabrika Müdürlerimize ve yöneticilerimize emekçi kardeşlerim adına teşekkür ediyorum. Biz olaya bizim bir emeğimiz olan, hakikaten yaşam kaynağımız olan çayın ve Çaykurun yaşatılması noktasında, ileride bizim Toplu İş Sözleşmesinde sizin için isteyeceğimiz haklar noktasında daha iyi noktalara gelmesi için bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Geçim kaynağımız çaydır. Bu olmadığı zaman ne Çaykur olur ne de yörede geçim kaynağı olur. Çayda kalite konusu tarla da başlayıp ürün çıkana kadarki sürecin tamamını kapsayan bir süreçtir. Bu konuda da en önde olan, üretici ile birebir diyalog halinde olan eksperlerimiz olduğu için yapmış olduğunuz görev önemli ve sorumluluğu da yüksektir.
Çay eksperleri konusundaki kazanımlarımıza gelecek olursak: "Çay eksperlerinin 50 yıldır sorunlarını dile getiren, söyleyen bir sistem yoktu. İki üç yıl önce budama projesinde çay eksperlerinin çalışması için Genel Müdürlüğe öneride bulunduk ve Bakanlıktan da böyle bir yazı çıkarttık sendika olarak. 
Geçtiğimiz yıl tüm çalışanlarımızın 180 gün çalıştırılması ile ilgili protokol imzaladık. Bu gelişmeler olurken tabi bunun altında bazı eksikler olabilir. Bunda da değinecek olursak sendikacılığın Çaykura geldiği günden bu yana yani 50 yıldır olan maddeler vardır. Bu maddelere göre işçinin çalıştırılıp çalıştırılmaması Çaykurun elindedir. Cezalar ile ilgili olan bu maddelerin tamamı 50 yıldır Çaykur da olan maddelerdir. Eksperler çay sezonunun bitimine kadar çalıştığı için bunlar daha önce devreye koyulmamıştı. Sözleşmeden bir maddenin kaldırılması için masaya oturan Kamu-Sen, Çaykur ve Sendikamızın, ortak mutabakatı gerekmektedir. Bu maddenin kaldırılmasını istedik ama ortak mutabakata varamadık. Bu yıl yapacağımız sözleşme görüşmelerinde belli oranda cezanın muaf tutulması için önerimiz olacak. Yine eksperleri kapsayan maddeler ile ilgili bazı taleplerimiz olacak.
Sendikamız döneminde ilk defa alımyeri personellerine yol parasını iki kata çıkaran madde koyuldu. Şu anda normal çalışana göre alımyerindeki arkadaşlarımız iki katı yol parası alıyor. Bu maddeyi koydurduk daha iyi olması içinde çalışmalara devam edeceğiz. Alımyeri şartlarının yetersiz olduğu hepimizin malumudur. Bu konuda da Genel Müdür beyle devamlı görüşüyoruz, eksperlerimiz ve alımyeri ekiplerimiz ile ilgili güzel düşünce ve planlarımız var.
Genel olarak kazanımlarımız ile ilgili konuşacak olursak son iki yılda %35 civarı zam almamıza rağmen, ağırlaşan yaşam şartları ve vergi dilimleri dolayısıyla tam olarak bu zamlar bize yansımıyor. Alınan bu zamlar sonrası 92 ve 98 girişliler ile son yıllara işe giren emekçi kardeşlerimiz arasındaki maaş farkı da açıldı. Açılan farkın azaltılması için de sözleşmede taleplerimiz olacak diyerek konuşmasını tamamladı.
Genel konuşmaların ardından sendikamız ve üyelerimiz ile birlikte sohbet havasında karşılıklı görüş alışverişlerinin bulunduğu verimli bir toplantı gerçekleştirilmiş oldu.
Toplantıya Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, Genel Müdür Yardımcısı Turgay Turna, Ortapazar Çay Fabrikası Müdür Yardımcısı Recep Kaplan, Azaklı Çay Fabrikası Müdürü İbrahim Akçıl, Selimiyer Çay Fabrikası Müdürü Mehmet Çamlı ve Fabrika Kısım Müdürleri, Öz Gıda-İş Sendikası adına Öz Gıda-İş Sendikası D. Karadeniz Rize Şube Başkanımız Sultan Murat Karadağ, Başkan Yardımcılarımız Orhan Topaloğlu ve Fatih Kandemir, Kadın Komitesi Başkanımız Dilek Kansız, Ortapazar, Azaklı ve Selimiye Çay Fabrikası İşyeri Temsilcilerimiz ve bu fabrikalarda çalışan alımyeri personelleri katıldı

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık