Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
OsmanKöseoğlu

Osman Köseoğlu

NEREDE O ESKİ DOSTLUKLAR !

 

  İnsanın doğumundan başlayarak , hayatının en önemli evrelerini , çevre faktörlerinin de etkisiyle  guruplar halinde ,  çeşitli arkadaşlık  gurupları içerisine  değişik zaman dilimleri içerisinde, sürdürerek, yaşamı boyunca lazım olan her türlü dini ahlaki ve kültürel zenginlikleri , bu ortamlardan da etkilenip,  hayatı  boyunca, yaşam kalitesine  doğrudan etki etmesi kadar doğal bir şey olmasa gerek !

                     Neydi bu evreler ? Hayatımıza doğrudan etki eden bu gurupları  iki ana guruba ayırabiliriz. 1. Guruba :  Çocukluk ve ergnelik dönemi arkadaşlığı, Okul dönemi arkadaşlığı, erkekler için  kısa bir dönem olmasına rağmen, hafızalarımızdan  hiç bir zaman anılarımızın eksik olmadığı askerlik arkadaşlığını sayabiliriz. Bu dönemlerde kurulan arkadaşlıklar , belirli bir zaman dilimi içinde ( İstisnayı durumlar hariç)  kısa süreli olan arkadaşlıklardır.

                    Benim burada üzerinde durmak istediğim :  " İş arkadaşlığı " hususundadır. Normal şartlarda bir işyerinde şalışan (Sınıfı ne olursa olsun) bir İnsanın emekliliğine kadar geçen süre  minimum 20-25 yıl  gibi , hiçte küçüksenmeyecek bir zaman dilimidir.

                   Kendi ailesi ve çocuklarından daha fazla zaman ve mesaisini , çalışma ortamında iş arkadaşlarıyla  beraber geçirmek süretiyle,  ömrünün en önemli  kayda değer  günlerini buralarda feda  etti desek yeridir.

                  Ama gel görki ! Bunun gibi sürekli çalışma ortamı olan yerlerde , " Birlik ve beraberliğin , Dostluk ve güven ortamının en üst düzeyde olması gerekirken , Birbirini çekeme me , Aynazlık , Amirlere yağ çekme, Mesai arkadaşlarımın ayağını nasıl kaydırırım gibi , Bizans kültürünün hakim olduğu, küçük düşünen insanların  oldukça fazla olması   gerçekten acı ve düşündürücü " ! ! !     

                  Sağ olsunlar bu yarasa kılıklı İnsanlar : " Ayaklı gazeteciliğin  en önemli onsurlarını yerine getirerek, İnsanları haber alma özgürlüklerinden mahrum bırakmadıkları gibi, Gündemi değiştirme de haylı başarılı   olmaları "  ,   Onların nasıl iyi şalıştıklarına güzel bir kanıt olsa gerek  ! . ...            Bir işyerinde ortak paydalar gereği, Güzel bir konu hasıl olduğunda, beraberce sevinip gülüp eğlenmeli,  tersi bir durum vuku bulduğunda ise, herşey bir tarafa bırakılıp,  maddi ve manevi anlamda  , gereği neyse yerine getirilmeli ,  üzüntülere ortak olunması gerekirken , ama  !  Sen gel görki : "  En yakın çalışma  arkadaşlarının  geçici bir sürede olsa  , başka bir yerde görev yapmalarını  (  Bir kısmı )  sevinçle karşılamaları ,  karakterlerinin ne denli düşük  küçük şeylerden nemalanan  zavallıların olduğuna en güzel örnek olsa gerek".

                 Yıllarını verdiğin çalışma yerinde , güvenle arkana bakabileceğin, sırtını dayıyabileceğin gerçek anlamda !   bir dostunun , arkadaşının olmayışı,  kültürel erozyonun bir sonucu olarak,  her şeyin maddiyata ve çıkar ilişkilerinden kaynaklandığı ,  son yaşanan olaylarda  ayyuka çıkmış oldu.

                Bu zavallı İnsanlar küçük menfaatler uğruna, hem Dünyalarını  hemde Ahiretlerini kaybettiklerinin farkında değiller. Toplumun yüzkarası olan bu yaratıkları Allah islah etsin.

                Bu merhamet Ayının herkese sağlık,  birlik ve beraberliğimizin daim olmasını  diliyorum .


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık