Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 25 Ekim 2017, Çarşamba 8:03
Mustafa Çelik

Mustafa Çelik

Çok mu Resmiyiz???

Resmiyetin “insani ilişkiler” ile ilgisi bende hep merak konusu olmuştur. Günümüz iş dünyasında ve resmi dairelerde ki “Resmi Yazılar”ın yapılacak hizmetler üzerindeki işlevselliği nedir. Yalnızca yazışmalar ile yapılacak eylemlerin bir amacı tek başına gerçekleştirmesi mümkün müdür? Asıl sormaya çalıştığım tüm resmiyet gerektiren özellikle yazılı eylemlerin gerçekleştirilmesinde insani ilişkilerin etkisi ne derecededir?

İngilizce formal, formality olarak bilinen resmiyetin hayatımız üzerinde belirgin bir önemi vardır. Her türlü yazılı yada yazısız emir, rica ve arz ile ifadelere dökülen bu faaliyetler bir çok işin kayıt aşamasındaki reel dökümanlarıdır. Hayatımızda bu kayıtlar olmazsa bir çok norm etkisiz çalışır, anormal denen bir düzen oluşur. Tam tersi anlama sahip olan informal-informality kavramı ise diğer resmi olmayan her şey demek olup, iletişimin asıl bölümünü oluşturur ve buzdağının görünmeyen tarafıdır. İletişimin informal kavramı içinde bulunan faaliyetlerine ; vicdan, beceri, sevgi, samimiyet, hoşgörü, sempati, fedekarlık, ilgi, dürüstlük, motivasyon vb şeklinde örnek verebiliriz.

İletişimin informal boyutunu içine katmadan yapılan her türlü yazışma ve resmiyetlik, o işin amacına ulaşmasında yeterli olmayacaktır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; siz, bir kurumda önemli bir görevi devraldınız ve sahanızda değişik bölgelerden temsilciler seçmek istiyorsunuz. Bir resmi yazı yazarak, belirli koşullarda ve diploması yeterli kişilerin tarafınıza bildirilmesini rica ettiniz. Bu yazıya uygun kişi arayan muhatablarınız hemen yazınıza en ideal kişileri seçip yazmaya çalışacaktır. Ancak; resmi yazılarda anlatılmak istenip de anlatılamayan, konunun mutlaka yüz yüze samimi ve içten ifadelerle dile getirilmesi gereken o informal iletişim kavramlarına başvurulmadan karar vermek uygun sonuçlar doğurmayacaktır. Dolaysıyla insan kaynakları talebinde bulunan ile samimi bir iletişime geçmek zorunlu olacaktır. Talepte bulunan amirin bir şekilde sahaya inip kişilerle informal ilişkilere geçmesi daha iyi sonuç verecektir.

Sahadaki çalışmaların bir şekilde sorunsuz ve adilce yürümesini ve amacına ulaşmada engelle karşılaşmamasını istiyorsak informal iletişime daha çok önem vermek zorundayız. Sadece resmi yazılar ile yöneticilik yapılmaz. Konuşmadan, önem vermeden, sormadan, dinlemeden, olmaz. Bu işlerin sadece formal yollarla yapılacağını zannedenler bu ülkede yerinde saymanın asıl sebepleridir. Bunun bir taraftan anlamı liderlik yapmaktır aslında. Herkes den liderlik beklenmez tabi ki. Ancak, yukarda saydığımız kavramları yürürlüğe koymak da liderlik yolunun birer basamaklarıdır.

Bazen resmi dairelerde bu konuyla ilgili en çok karşılaşılan durumlardan biriside, “benden çıksın” anlayışıdır. Formalite görevini yapma adına bir havale ile sorunu başkasına postalamak olan bu faaliyet, aslında işi zorlaştırmaktır. Havaleyi alan kişi ne yapacağını tam olarak bilememesi yüzünden havaleyi gönderen bir anormallikle karşılaşabilir. Halbuki, informal ilişkiler ile bu anormalliği engellemek elimizde. Sadece iş yapmayı “parça başı iş yapmak” olarak algılamamak yeterli olacaktır. Nedir “parça başı” iş yapmak bilirmisiniz? Hani ekonomi okuyanlar bilirler. Sanayinin gelişmesi başında “Fordist üretim” diye bir kavram vardır. Her işçi kendi bandında bulunan parçayı kendi işindeki vida sıkma, boyama vs. yaparak üretimi totalde arttırma ile ortaya çıkan üretim politikasıdır. Bu sayede ford arabalarının üretimi dünyada patladı ve sosyalizmin kapitalizme evrilmesinin nedeni bununla açıklandı. İşte “parça başı” işinde formal ilişkiler en üst düzeyde olup, insani ilişkiler azaltılmış olur. Bu sayede sömürü düzenide dünyaya hakim olmuştur. Bizim amacımız bu sömürü düzenine rağmen ideal insani ilişkileri kurmak ve formal ilişkileri informal kapasitelerimizle donatmak olmalıdır.

Bu yüzden informal ilişkiler bu ülkede kendini müslüman bilen her bireyin başvuracağı iletişim yollarıdır.

Sos.Dyt. Şb.Md.M.ÇELİK


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık