Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 29 Aralık 2017, Cuma 13:46
İbrahim HakkıZırh

İbrahim Hakkı Zırh

YENİ YILDA BARIŞALIM ARTIK

İnsanoğlu var oluşundan beri kavgalar savaşlar bitmediğini görüyoruz. İlk insan olarak kabul edilen Adem’ın oğullarından başlamışız öldüresiye kavgaya. Yok etmeler ilahilere havale edilmiş. Öyleki söz dinlemeyen kavimler toptan yok edilmiş. Söz dinlemeyip gemiye binmeyenlerin hepsi yok edilmiş. İlkel kabilelerde kavgalar devam etmiş. Bazı kabileler tamamıyla ortadan kaldırılmış. Sonraki yıllarda sınırlar kavgaları, rantı paylaşma kavgaları devam etmiş. Din kavgaları başlamış. Ayrı dinlerden olanların kavgaları yanında din içindeki ayrılıklar binlerce insanın yok olmasıyla devam etmiş. Gün gelmiş sınıfsal kavgalar başlamış.Rantı paylaşmama adına yapılan bu savaşlarda da binlerce can yok olmuş.Toprak paylaşımı kavgaları halan sürmekte.Milliyetçilik kavgaları hep yaşanmış.

 

Gelişmemiş ülkelerdeki üçüncü sayfa haberlerini kapsayan aile içi kavgalar yok etmeler öldürmelerle devam etmişiz yaşamları söndürmeye.

Ne yazık ki milyonlarca yıl önce oluşmaya başlayan dünyamızda insan yaşamının var olması bazılarına göre 15 bin yıl bazılarına göre 200 bin yıl olan yaşamda hala insanca yaşamanın düzenini kuramamışız. Bunca yılda uzaya gitmişiz, birçok gelişmeleri yapmışız ama insanca yaşamayı hala öğrenememişiz.

İnsanlık tarihi farklı insanlarla farklı yönetim biçimleriyle yöneltilerek bu günlere gelmiştir. Günümüzde demokrasi dediğimiz yönetim şekli en iyi yönetim şekli olarak kabul edilmekte. Yanı herkesin söz hakkının olduğu bir yönetim gibi algılanıyor. Tabii ne derece böyle olduğu veya olmadığını değişik ülkelerin uygulamalarında görmekteyiz. Nedense bu sistemlerde de öyle ayarlanıyor ki bazılarının mutluluğu bazılarının mutsuzluğuna yol açıyor. Bazıları insanca yaşam şartlarına kavuşurken bazıları yaşam şartlarından uzaklaştırılıyor.

Düşünmek gerek! Ama düşünmek bile bazı insanların menfaatlerine dokunduğundan yasaklanabiliyor. Yani düşüncenize bile kilit vurulabiliyor.

Dünya üzerinde ki tüm bu olumsuzluklar insanoğlunun yapmış olduğu sonuçlardan kaynaklanıyor. İnsan denen bu yapıda acaba bir eksiklik mi var sorusu ortaya çıkıyor. İlk var olan insandan beri kavgalar yaratılıyor. İlk yaratılan insan da bile nedense eksiklikler yapılmış. Cennet denen vaat edilen en güzel yerden bile insanoğlunun yanlışları nedeniyle dışarı atılıyor insan. Sonra tekrar oraya girmek için vaat edilenler geliyor karşımıza.

Dünyada insan yaşamında eski çağ yeniçağ veya karanlık çağlar ve bilgi çağı gibi isimlerde vermişiz. Şu anda bilgi çağı içinde bulunuyoruz. Bilgi çağı derken de insanca yaşamak için iyi bilgilerle donanmışız anlamına geliyor. Ama bakıyoruz insanoğlu her gün insanca yaşamı geliştireceği yerde yaşamları yok etmek için kurulmuş makineler gibi çalışıyor.

 

İnsanoğlunu gelecekte iyi insan iyi birey olması için yetiştirmek gerekiyor sanırım. Aynı makineler gibi kodlamak gerekecek iyi insan yetiştirmek için. Belki de o iyi yaşam için iyiliğe kodlanmış robotlar bizi yönetecek ilerde kim bilir.

Biz yine de vaz geçmeyelim iyi insan hülyamızdan. Gelecek yıllarda insanca yaşamın vaz geçilmez olduğunu söyleyelim. İnsanca yaşam için sesimizi duyurmaya devam etmek zorunda olduğumuzun bilinciyle yaşamaya devam diyelim.

Nazım’ın dediği gibi. Yaşamak; bir ağaç gibi tek ve hür.Ve bir orman gibi kardeşcesine … 
2018 ve gelecek tüm yıllarda tüm dünyada insanca yaşayan insanlar görme dileğiyle… Tüm insanlara sevgilerle…
İ.Hakkı Zırh


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık