Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 21 Haziran 2018, Perşembe 13:44
İbrahim HakkıZırh

İbrahim Hakkı Zırh

MEMLEKETİMİZİN GÜZEL İNSANLARI

Nedense ülkemizde ki insanın değerini hiç kimse bilmedi. En önemlisi insanımızda kendisinin öneminin farkına varamadı. Bu orta doğu kültürümü yoksa Osmanlıdan gelen alışkanlıklar mı bilemiyorum.

Tabii ülkemiz insanı kendi değerini bilmediğinden hep başkaları tarafından kullanılmaya açık olmuştur. Hadi Osmanlı döneminde birey yoktu her şey Padişahın, insanlarda padişahın kullarıydı. Padişah ne karar alırsa insanlarda ona uymak zorundaydı.


 

1923 yılında Cumhuriyet rejimine geçtik. Artık yaslarımız insan odaklı olmaya başladı. Demokrasi geldi. Demokrasi yani bizler vereceğimiz oylarla bizim bürokrasi, ticaret, eğitim, sağlık vs gibi birçok işimizi yapması için birilerini belirli süre için görevlendiriyoruz. Bir nevi ülkeyi yönetecek Ceo seçiyoruz. Belirli süre sonunda bu Ceo ve ekibinin yaptıklarını beğenmiyorsak başarısız buluyorsak tekrar görev vermiyoruz.

Fakat biz demokrasiyi o hale getiriyoruz ki. Belirli bir süre sonra seçerek görev verdiğimiz insanlara tapar hala geliyoruz. Onlarda bu zaafımızı iyi değerlendirip kendilerini bizim üstümüzde görmeye başlıyorlar. Hele hele en çok kızdığım sözleri var ya. Benim valim, benim memurum, benim müdürüm. Kavramları karıştırıyoruz. Benim seçtiğim kimsenin memuru, valisi, müdürü değilim. Ben çalışıyorsam devletin memuru, valisi, müdürü olarak çalışıyorum. Aksine seçtiklerimiz bizim görev ve maaş verdiğimiz görevlilerimizdir. Demokrasilerde durum budur.

Belirli bir süre belirli işleri yapması için seçtiklerimiz bizim üstümüze çıkıyorlar. Biz de onları sanki bizden üstünmüş gibi kabulleniyoruz. Yaptıkları yanlışlıkları da kabulleniyoruz. Tabii onlarda bu kabullenmeyi gördüklerinde daha fazla yanlış daha fazla umursamaz hale geliyorlar.
 

Demokrasi ne yazık ki bu değil. Seçtiklerimiz bizleri refah ve barış içinde yaşatması gerekirken bizlerin birbirimize düşman olarak yetişmesine neden olmaktadırlar. Onların beceriksizlikleri hataları başarısızlıkları yüzünden bizler birbirimize düşman oluyoruz. Bizler yani oy vererek göreve davet ettiğimiz bu insanlar yüzünden birbirimize kızmayalım.

Bu ülke bizim. Bu ülke her bölgesiyle buralarda yaşayan hepimizindir. Biz düşmanlıklar istemiyoruz. Biz komşumuzla, şehirdaşlarımızla, esnafımızla, memurumuzla, askerimizle, polisimizle yani bu ülkede yaşayan bu ülkenin sahibi olan herkesle dostluk içinde yaşamalıyız. Bizi ayırmaya çalışan tüm art niyetlilere karşı daha fazla kenetlenip dostluğumuzu perçinlemeliyiz. Bu ülke hepimizindir. Bu ülke bizim seçtiklerimizin değil. Bu ülke bu ülkede yaşayanlarındır. Herkes insanca yaşamak tüm nimetlerden paylarını alarak yaşamak zorundadır.

Dostluk, refah, barış bizim hedefimizdir.

İ.Hakkı Zırh


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık