Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İbrahim HakkıZırh

İbrahim Hakkı Zırh

Güneş Enerjisinde Neredeyiz ?

     GÜNEŞ ENERJİSİNDE NERDEYİZ..
Dünya da enerji savaşları alabildiğine devam ederken biz ne yapıyoruz. Bilindiği gibi ülkemizde doğal gaz başta olmak üzere kömür ve hidrolik santralleri enerji üretimin de kullanmaktayız. Bu arada nükleer santral yaptırma çalışmaları da devam etmekte. Tabii dünya artık bu kadar kalabalıklaşmanın getirdiği enerji sorunları ve kirlenmeyi ne kadar daha kaldıracak o da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya ekolojik düzenini bozduğumuz oranda karşımıza yeni felaketler geleceğini görmekteyiz. Bu felaketler dünyanın ve üzerindeki yaşayanların ömrünü ne derece azalttığına bakmak gerekir. Dünyanın ömrü ve yaşanların riskleri her gün tehlikeye girmektedir.

Önemli olan biz gelecek felaketleri ne kadar görebiliyoruz bu oranda ne kadar tedbir alıyoruz. Bu anlamda baktığımızda ne yazık ki ülkemizde her şeyi kadere bıraktığımızdan önlem almanın ötesinde daha da yıkıcı olmaya doğayı yok etmeye devam ediyoruz.
Güneş enerjisi bilindiği gibi yenilenebilen bir enerji türü.  Uzun vadede de var olmaya devam edecek gibi görünüyor..  Dünya ülkeleri bu enerji türünü daha zararsız bularak güneş enerjisine daha fazla yatırıma başlamışlar. Birçok ülke bu alanda çalışmalarını hızlandırarak enerjinin çoğunu güneşten elde etmeye çalışmakta. Bu konuda Almanya yaptığı yatırımlarla kurulu gücünü 38bin 200 Megavata çıkarmış. 2015 yılında ruzgar ve güneş enerjisine ağırlık veren Almanya nükleer enerjiden elde ettiği gücü de geçti. 25 Temmuz hesaplarıyla da ülkenin enerji ihtiyacının %78.ni yenilenebilir enerjiden sağlamaya başladı.

Almanya da 2025 enerji planlarında nükleerden ve kömür enerjisinden çıkılacağı yerini tamamen yenilenebilen enerjiden kullanacaklarını duyurdular.


Dünya yaşlanıyor, dünya da yaşayanların geleceği yok oluyor. Gibi söylemleri her gün gazetelerde okuyoruz. Yine çevreye sahip çıkma uğruna birçok çevreci var gücüyle doğayı korumak adına dayak yiyor. Yerlerde sürükleniyor. Hapis cezalarıyla yargılanıyor.


Ülkemizi bir güneş ülkesi olarak kabul ettiğimizde Almanya örneği bizim için bir çıkış alanı olmalı diye düşünüyorum. Güneş Almanya ya göre bizde daha fazla olduğunu bilmekteyiz. Ve Anadolu’nun kıraç topraklarında ve dağlarında güneş enerjisi geleceğimizi kurtarabilir. Varsın kömürümüz toprak altında kalsın.Güneş enerjisiyle doğal gaz bağımlılığından kurtulalım.Ne kadar güvenli olduğu dünyada tartışılan birçok ülkenin gelecek planlarından kaldırdığı nükleerden de kurtulalım.


Belki gelecek yıllarda güneş enerjisinden de sorunlar çıkacaktır ama günümüzde en zararsız enerji olarak görülen bu enerji türüne önem vermek ve yatırım yapmak zorundayız. Bu anlamda ülkemizde yapılan çalışmalar oldukça yavaş yürümektedir. Birçok girişimci bu konuda çalışmaya başlamak istemektedir. Ancak bürokratik engeller hala çözülememiştir. Bilindiği gibi evinizin çatısında yaptığınız güneş enerji sisteminden kendiniz yararlanıyorsunuz kalanını da devlete satabiliyorsunuz. Bunun için çalışmalar hala devam etmektedir.

Kentler ilçeler tüm alanlarında bu enerji sistemine geçtiğinde çevre kirliliği ortadan kalkmakta, bir müddet sonra da sıfır maliyetle enerji almaya devam edilmektedir. Avrupa da bu anlamda örnek ilçeler vardır. Bizde neden olmasın demek gerekiyor. Hem çevreyi yok etmeden hem de dışarıya borçlanmadan yararlanabileceğimiz bu enerjiye ülke olarak daha fazla önem vermek zorundayız.
İ.Hakkı Zırh


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık