Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İbrahim HakkıZırh

İbrahim Hakkı Zırh

GIDA TEHLİKESİNE KARŞI NE KADAR BİLİNÇLİYİZ !

Ülkemizde ne yazık ki hala yaşayana saygı yok. Gerçi ölülerimize de saygımız yok ya.. İnsanoğlu yaşamak için her gün belirli gıdaları tüketmek zorunda. Bu zorunlu Pazar gıda üreticilerini de daha fazla kar yaparak daha fazla kazanma yoluna itmektedir. Bu doğaldır da. Ancak gıda üreticileri ürünlerini ne kadar sağlıklı yapmaktadır. Halka bu ürünleri sağlıklı bir biçimde sunabilmekte midir?

 

Bu iş için de bakanlıklarımız kurulmuş .Tarım ve sağlık bakanlığımız bunun için birimler kurmuştur. Oralarda binlerce çalışan, halka sağlıklı ürünler yedirilmesi konusunda çalışmalar, kontroller yapmaktadır. Kağıt üstünde baktığımızda her şey normal görünebilir. Ama bu bakanlıkların gıda denetimi konusun da  her zaman sınıfta kaldıklarını görebilmekteyiz.

Gelişmiş demokratik ülkelerde insan sağlığı her zaman ön plandadır.

 

Eğer görevlerini yapmadıkları takdirde STK ların tepkileri yüzünden yerlerine duramazlar. Bize gelince işleyiş daha faklı olmaktadır. Bir örnek verirsek Tarım Bakanlığımız bir kaç yıl önce aldığı bir kararla açıkta satılan dökme tavuk dediğimiz olayı sağlıksız olduğu gerekçesiyle yasakladı.

 

Rize de bizlerde Kent Konseyi olarak Tarım Müdürlüğüne baskı yaparak bakanlığımızın emrinin uygulanmasını sağladık. Ancak birkaç yıl sonra bakanlığımız her nedense aldığı karardan vaz geçerek dökme tavuk olayını serbest bıraktığını öğrendik.

 

Tabii sağlık yönünden zararlı olan bu olayda nasıl sağlıklı hale geldiğini öğrenemedik. Bakanlığımızın birkaç ay önce yeni bir karar aldığını öğrendik. Dökme tavuk olayı tekrar yasaklanıyormuş. Bu olaya yorum yapmaya gerek var mı bilmiyorum. İnsan sağlığımızın ne derece önemli olduğunu alınan kararlarla görebiliyoruz.

 

Rize’mizde küflü peynir olayı vardır. Sağlık Müdürlüğümüzdeki doktorlarımızla konuştuğumuzda bu küfün tamamıyla zararlı olduğu, küf başlayan peynirin tamamen atılması gerektiğini öğrendik. Bu konuda Yerel TV lerde doktorlarımızla birlikte canlı yayınlar yaptık. Tarım Müdürlüğümüze bu konuda görevlerini yapmalarını hatırlattık.

 

Gelinen noktaya baktığımızda halen her yerde küflü peynirin satıldığını görmekteyiz. İnsanlarımıza sorduğumuzda bu küfün zararı olmadığı “penisilin “ görevi yaptığına inanmaktadırlar.

 

Dükkanlarda simsiyah olmuş peynirler,minciler  halkımıza rahatlıkla satılabilmektedir. Burada satın alana suçu atmak işin en kolay yoludur. Ama gıdaları kontrol görevi Tarım ve Sağlık Müdürlüklerine verilmiştir. Burada çalışanlar bunun için maaş almaktadır. Şimdi dükkanlar da bu ürünler hala satılıyorsa ve kimsenin sesi çıkmıyorsa suçluları ortaya çıkarmak gerektiğine inanıyorum. Suç bu müdürlerin olduğu kadar bu müdürlerden sorumlu olanlar nerdedir. Bunlara neden görevinizi yapmıyorsunuz diye sorulmamaktadır. Yorumu size bırakıyorum…

 

Bir ara toptan satış yapan bir satıcıyla görüştüğümde şu bilgileri almıştım. Kullanım tarihi biten yağ, peynir vs. gibi ürünleri bazı esnaf toplamaktadır. Bu ürünleri belirli bir işlemlerden geçirdikten sonra tekrar halka sunmaktadır. ??

 

Bakanlığımız geçenlerde açıkladı; piyasada satılan balların büyük çoğunluğu bal değildir.? Yine basından takip ediyoruz. Bazı ürünlerimizi dış ülkelere satıyoruz ancak sağlıksız oldukları için geri iade ediliyor. Dışarıda sağlıksız olan bu gıdaları biz tekrar halkımıza sunuluyor.

Evet yaşıyoruz.. Ama yaşarken ülkemizde en fazla ön plana çıkan sektör sağlık olduğunu görüyoruz. Hastanelerimizi her gün daha büyük binalar yaparak büyütüyoruz. Ülkemizde binlerce özel hastane açılıyor. Ama yine yetmiyor. Hepsinin dolu olduğunu görüyoruz.

Gelişmiş ülkelerde sanırım bu sorunları yazmaya gerek olmuyordur.

 

İ.Hakkı Zırh 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık