Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İbrahim HakkıZırh

İbrahim Hakkı Zırh

Elde Var Hüzün !

Güzel ülkemizde yaşarken yaşananlar sanırım herkesi üzmektedir. Barış isteyen insanların üzerlerine patlatılan bombalar yine bizleri hüzne boğdu.

Onlarca evde gözyaşları devam etmektedir. Babasız, anansız oğulsuz kızsız, sevgilisiz, eşsiz kalan evlerde hüzün devam edecek. Tüm bunlar niye bakıyoruz hepsi daha güzel bir dünyada yaşamak için verilen mücadelenin sonucunda göçüp gidenler. Bir tarafta da beyinleri yıkanmış kendi yaşamlarını dahi hiçe sayarak her yeri kana bulayanlar. Beyinler öyle yıkanmış ki yaşamlarını yok etme pahasına canlara kıyabiliyorlar.

Ne yazık ki bu ölümleri de din adına yaptıklarını söylüyorlar. Halbuki dinler insanların daha iyi bir yaşam yaşamaları için ortaya çıkmıştır. Beyinleri yıkanan insanlar öldükten sonra öldürdükleri sayesinde en yüce mertebeye ulaşacaklarını sanıyorlar. Cennet olabilecek dünyayı kana bulayarak şimdiden cehennemler yaratıyorlar.

Ölümler her zaman acıdır. Öyle de olmalıdır. Ölenleri sizden bizden diye ayırmak insanlık dışı bir mantık dır.Her ölüm geride bıraktıkları da biraz öldürmektedir. Ölen askerlerimiz aklıma geliyor. O askerin anne babası kardeşleri çocuklarını güle oynaya askere yollarken şimdi aklında “acaba” kelimesi oluşuyor. Gelen ölüm haberi de o aileyi de öldürüyor.   


Bunca savaş neden yapılıyor diye baktığımızda tarih de ihtiraslı insanlar karşımıza çıkmaktadır. Paylaşım savaşlarını yaratanlar yüz binlerce insanın ölmesine neden olmuşlardır.

Din savaşlarına baktığımızda yine dinin kendilerine göre yorumlanmasıyla yüz binlerce insan ölmüştür.  Son zamanlarda yine rant savaşları, enerji savaşları gibi nedenlerle ocaklar söndürülmekte. Halbuki yaşam da mutlu olmak diye bir kavram var. Bu hırs, bu ihtiras olmasa bu ocaklar sönmeyecek. Yenebilecek yemek belli bunu paylaşmayı becerebilsek bu savaşların hiçbiri olmayacak.  


Tüm bu ölümlerden ne yazık ki hala ders almasını bilmiyoruz. Bazıları çıkıp “Ortadoğu ülkesiyiz normaldır bu ölümler” diyebiliyor. Bazıları çıkıp iyi ki bu ölümler oldu daha fazlası ölseydi. Diyor.


Yetkililere bakıyorum. Bizim hiçbir eksiğimiz yoktur diyorlar. Ama ölen yüze yakın insan ortada! Diyemiyorlar, benim bu konuda bireysel hatam yok ama bunca ölüm karşısında bu makamda durmam hiçbir şekilde etik olamaz.
Yaşam en yüce değerdir. Böyle de olmalıdır. Bizler herkesin yaşamına saygı göstermek zorundayız. Yapılan yanlışlıklarda olsa bile yaşama kastetmek karşısındakini yok etmek en barbar yapıdır.

Bizler sanırım eğitimden kaynaklanan bir eksiklikle barbar yapımıza devam ediyoruz. Orta doğu kültürü diyoruz. Evet doğru Ortadoğu kültürü dediğimizde aklımıza petrol zenginleri geliyor önce sonra da diktatörlükler ,insan haklarının sıfır olduğu ülkeler,prensler ,şeyhler . Din bu insanlar için halklarını baskı altına tutma aracıdır. Yaptıkları her yanlışı din adına yaptıklarını söyleyerek insanlarının okumasını eğitilmesini ve birey olmasını engellemişlerdir. Çünkü okuyan eğitilen birey olan insan sonunda yanlışlıklara karşı çıkacaktır. Dünya liderleri de bu işten memnunmuşlar nasılsa oradaki nimetlerden yararlanma devam etmektedir.   


Biz de batılıların gözünde aynı seviyedeydik belki hala da öyleyiz. Biz Cumhuriyetimizle Ortadoğu bataklığı içinden çıktık. Ama ne yazık ki birileri bizi tekrar o bataklığa itmeye çalışıyor. Biz farklıyız o bataklıktan er geç bunu göreceğiz. Biz tam demokrasi, İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, ve özgürlüklerimize her zaman sahip çıkacağız. Bilmeliyiz ki bu değerler gelecek nesillerimiz için bir garantidir. Bir güvencedir. Bunlara sahip çıkmadığımızda bizleri de o karanlıklar beklemektedir. 
İbrahim Hakkı Zırh


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık