Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İbrahim HakkıZırh

İbrahim Hakkı Zırh

301 CANIN SORUMLUSU KİM !

Olaya sen yaptın ben yaptın mantığıyla değil başka yönlerden bakalım. Görünen o ki sistem sorunu, çalışma koşulları sorunu , denetleme sorunu olan ve en önemlisi daha fazla kazanma sorunu olan bir durum karşımıza çıkmaktadır. 70 yıllarda madenlerin özelleştirilmesine son verilmişti. Yıllar içinde bu yasak ortdan kalktı ve tekrar özel teşebbüs madenleri işletmeye başladı. Bu karar doğruyduda .Her şeyi devlet yapacak sistemi tüm dünyada geride kalmış bir düşünce idi.

Burada önemli olan devletin tüm özel sektörü ne anlamda denetliyor olması ,işçi hakları ne anlamda önemseniyor. Devletin asıl görevi bu olmalı. Tamam özelleştirdik ama kontrol mekanizması sağlam olmalıdır. Bu sağlam mı.

Bilmiyorum hiç kömur madenine girdiniz mi? Ben yıllar önce Denizinin Çameli ilçesinin uzak bir köyünde kömür madenine girdim. Eski amerikan filmlerinde gördüğümüz gibi ilkel yöntemlerle çalışmaktaydılar. Bu gün de görülen o ki şartlar fazla değişmemiş. O gün de insanlar saatlerce yer altında çok ucuz fiyatlarla çalıştırılıyordu.Bu günde.

Maden sahibi daha önce o madenden kömürün maliyetinin 130 Dolar olduğunu ,kendilerinin 24 Dolara maliyeti düşürdüklerini övünerek açıklamış. Tabii büyük başarı. Nasıl yaptığını hepimiz biliyoruz. Taşaron işçiler karın tokluğuna saatlerce çalışsın.Sistem devam etsin. Tabii devlette kömürü 30-40 dolardan alıyormuş. Özel sektörde satabilmek için maliyetleri en aza indirmek zorundaymış. Sistem parayı nasıl kazanabilirim üzerine kurulmuş.

Bu sistemde özel sektörün suçu nedir. Bence hiç bir suçu yok. Belki oralarda bizde olsak aynı sitemi devam ederdik. Önemli olan devletin denetimi olmalıdır. Devlet kurduğu sistemde işçisinin haklarını güvenliğini,sağlığını ve yaşam standartını düşünmelidir. Devletin daha ucuza mal et, daha çok kazan ben sana karışmam ,taşaron işçilerle istediğin anlaşmayı yap deme lüksü olmamalıdır. Burada da devletin bu madeni defalarca kontrol ettiğini görüyoruz.Ama ne yazık ki denetimler yalnızca gidilen bir seyahattan öteye geçmediğini anlıyoruz. Burada denetim elemanlarının suçu en fazla olduğuna inanıyorum. Eğer raporlarına kimse bakmamışsa bunlarda masaya yatırılmalıdır.

Gelişmiş ülkelerde insan canı ön plana çıkmaktadır. Önce insan mantığıyla yapılan işlerde oradaki madenlerde uzun yıllardır ölüm olaylarını görmüyoruz. Denetimler kurallarına göre yapılıyor. Uymayanlar çok ağır cezalara çartırılıyor. Bunu bilen insanlarda kurallara uymak zorunda kalıyorlar.

Ne yapmalıyız. Diye sorarsak sistemi yeniden gözden geçirmek zorunda olduğumuz gerçeği karşımıza çıkmaktadır. Taşaron sistenmi ,madenlerde ki çalışma koşulları,maden güvenliği yeniden masaya yatırılmalı. Halen yer altında 49 Bin işçinin çalıştığı ülkemizde geç kalma şansımız yok. Basında o madende yaşam odaları olmadığı için ölümler olduğunu söylüyorlar. Ama madencinin öyle bir oda yapma zorunluluğu yok. Bu zorunluluk yoksa 250 bin liralık yatırımı neden yapsın. Sistem tüm bu koşulları istemeli. Bakın ülkemizde yabancıların işlettiği madenlerde bizde şart olmasa bile onlar kendi ülkelerinde ki kurallarla tüm güvenlik tedbirlerini alıyorlar.Yaşam odaları dahil. Ama biz bu şartları koymadığımızda onlarda zaman içinde bu işten vazgeçeceklerdir. Bize uyacaklardır.

301 insanımız ekmek parası uğruna günde 40 tl ye yerin kmlerce altında öldüler. Geride kalanları perişan oldu. Davalar başladı ama ben bunlardan bir sonuç çıkacağına da inanmıyorum. Birkaç ay sonra olayı hep beraber unutacağız. Taki yeniden oluşacak bir kazaya kadar.

Sistemi kuracak olan yine seçtiklerimizdir. Hata ,eksiklik, sorumluluk onlarındır. Ölenler öldükleriyle kalmamalı. Bu yara sarılmalıdır. Sistem yeniden değişmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık