Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 02 Ocak 2018, Salı 14:06
Fevzi Aydoğdu

Fevzi Aydoğdu

Vize Alırken Bilmemiz Gereken Çok Önemli Hususlar

Vieze alırken nelere dikkat etmeli hangi belgeler istenir daha kolay Vize almak için nelere dikkat etmeliyiz ,Vize bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini O ülkeye girebileceğini gösteren yazılı bir belgedir ( Vize) ) Bu belgeyi almak için bazı kurallar ve kolaylıklar vardır .
VİZE NEREDEN ALINIR ? 

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin 
 1. Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
 2. Başkonsolosluğundan veya
 3. Konsolosluğundan alınır.
 4. Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.

VİZE ALIRKEN, HANGİ BELGELER İSTENİR? 

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.
VİZE BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR? 

Bir vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılmasıdır. 

Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır. 

Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir. 

Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur. 

Vize bir egemenlik hakkıdır. Bu nedenle başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz. 

Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır. 

Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. 

Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır. 

İşsiz iseniz, veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşüktür. Bu durumda iseniz, vize başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi de sağlayabilir. 
Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblağlarda başvuru veya işlem harcı almaktadırlar. Bu koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi almanızda yarar vardır. Vize başvurusunda önemli hususlardan biride Vize formunu eksiksiz ve doğru ve doldurmanız ve sağlık sigortası yaptırmanız hotel rezervasyonu kalacağınız ülkede yeterli harcamaları Belgeleyen Banka hesabı kredi kartı şahsınıza ait kayıtlı tapu araç varsa eger iş sahibi iseniz bağlı olduğunuz kurumlardan işyeri sahibi olduğunuzu doğrulayan belgeler eger çalışan biriyseniz vize talep ettiğiniz tarihler arası kendinizi izinli gösteren yazılı bir evrak ve SSK dan sigortalı çalıştığınızı belgeleyen bir evrak ayrıca bir iş ziyareti veya aile 


gönderilecek davetiye ile birlikte vize formuna mutlaka eklemenizi öneririm birde vize süresinin bitiş tarihini geçirmeden ülkeden çıkış yapmanız yararınıza olacaktır bir sonraki vize almanızda size yararı olacak daha kolay ikinci kez vize almanızı saglayacaktır


 Eger aldığınız Vize Schengen vizesi ise üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilirsiniz . Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, Danimarka Temsilciliklerinden vize alınmış ise önce Danimarka'ya giriş yapılması gerekmektedir. 


Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya Yunanistan ayrıca 


 AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.eğer Schengen vizesi ne sahipseniz bu Ülkeleride ziyaret edebilirsiniz .
 Fevzi Aydoğdu Siyasi Danışman


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık