Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 30 Ocak 2018, Salı 19:31
Fevzi Aydoğdu

Fevzi Aydoğdu

Devlet ve Vatandaş !

Devlet'ler Vatandaşlarının etnik yapıları, dini inançları, kültürel kimlikleri, mesleki sıfatları ile ekonomiye katkı seviyeleri ne olursa olsun, daima Adalet dağıtmalı ve eşit olmalıdır Eğer, böylesi bir devletin bir de sosyal niteliği anlayışı varsa, işte o devlet aynı zamanda sosyal adaleti de sağlamalıdır.

Sosyal adalet denilince iki kavram ortaya çıkmalıdır bence Bilim ve düşünce. Bilim ve düşünme kökeninde, önce yaşamı rahat kılma ve güvenilir bir ortam yaratma, sonrada dünyayı anlama ve değiştirme gibi üç temel ihtiyaç yatmaktadır. Bu ihtiyaçlardan ilki, insanlık tarihinde kuşaktan kuşağa devredilen çeşitli yaşantı ve beceri biçimlerini kapsayan bir uygulama geleneği, ikincisi, insanoğlunun duygu, inanç ve düşüncelerini içinde toplayan bir kültürel geleneği, üçüncüsü ise bir ideolojik vizyonu oluşturur.

Bilim, ideoloji ve din, toplumsal dönüşümleri oluşturan en önemli unsurlardır. Araç ve yöntemler kısa zamanda, ideoloji ve din ise uzun zamanda toplumsal dönüşümleri sağlarlar. Aynı zamanda araç ve yöntemler kısa, ideoloji ise uzun zamanda değişime uğrar. Din ise herhangi bir değişime uğramaz ancak, uygulama alanında gelenekselleşir.

Ne olursa olsun, hiç kimsenin insanlarının başlarını eğdirmeye hakkı ve yetkisi yoktur Sosyal Adalet evrensel bir referanstır veya olmalıdır. İnsanların, yani vatandaşların vergilerinden alınan paralarla Devlet vatandaşlarına refah bir yaşam sağlamak yükümlülüğü vardır . Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi siyasilerine ülkede açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan insanlarımızın bulunduğunu hatırlatma zamanı çoktan gelmiştir. çok geç olmadan ülkede sosyal adalet duygusu yeniden yeşermelidir komşusu açken tok yatan bizden değildir Yoksulluk ne kader nede alın yazısı değildir ! Yoksulluk bir avuç sermeyenin sömürüsü nün ürünüdür ve yoksulluk Dünya'nın her yerinde vardır ve var olacaktır ama cahil ve geri kalmış ülkelerde daha çoktur ...! Fevzi Aydoğdu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık