Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 08 Kasım 2018, Perşembe 16:52
Bayram Ali Kavalcı

Bayram Ali Kavalcı

Birinci Dünya Savaşı

Tarihe ilk küresel savaş olarak geçen Birinci Dünya Savaşı, verilen zayiatın büyüklüğü, kullanılan modern silahlar ve teknolojik araçların yanı sıra doğurduğu sonuçlarla kurulacak yenidünya düzeninin temellerini attı.

Dün­ya Sa­va­şı’na gi­ri­şi­miz 1914, o za­man­lar ik­ti­dar­da olan İttihat ve Te­rak­ki Hü­kü­me­tinin, Al­man­ların te­si­ri al­tın­da ka­la­rak ka­bul et­ti­ği bir oldu-bit­ti so­nu­cu­dur. Bu sa­vaş büyük bir İmparatorluk olan 600 yıllık Os­man­lı Dev­le­ti’nin so­nu ol­du.

Tür­ki­ye’nin şehit, malul, yaralı, esir ve kayıplarının sayısı 4 milyona yaklaştı. Savaş sonunda, o za­man baş­kent olan İs­tan­bul bi­le işgal edil­di. Mond­ros Mütarekesi ile Os­man­lı, ta­rih­te­ki ro­lü­nü ku­ru­la­cak ye­ni Türk Dev­le­ti’ne bı­rak­tı. Hal­kı­mı­zın se­fer­ber­lik de­di­ği bu harp­te, Türk Or­du­su, şu 7 cep­he­de, şan ve şe­ref­le çar­pış­tı: Kaf­kas­ya, Ga­liç­ya, Ma­ke­don­ya, Ça­nak­ka­le, Su­ri­ye, Fi­lis­tin ve Irak. Sa­va­ş, bi­zim gi­ri­şi­miz­den, tam 4 yıl son­ra, 11 Ka­sım 1918’de so­na er­di. I. Dün­ya Sa­va­şı’na, baş­ta Av­ru­pa kı­ta­sı ol­mak üze­re, dün­ya­nın 5 kı­ta­sın­dan pek çok dev­let ka­tıldı ve mad­dî ka­yıp­lar ya­nın­da, 10 mil­yon­dan faz­la in­san bu savaşta hayatını kaybetmiş oldu.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık