SON DAKİKA HABERLERİ RİZE'NİN HABER SİTESİNDE

Türk Basınından Yavru Vatan Kıbrıs'a Bayram Çıkarması

GİRNE Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 34.kuruluş yıldönümü coşkusuna Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile Rize’den katılarak ortak olduk. Cumhuriyet Bayramını Lefkoşede coşkuyla kutladık.

Türk Basınından Yavru Vatan Kıbrıs'a Bayram Çıkarması

Yavruvatan Kıbrıs Anavatana 65 km. uzakta. Anamur ışıkları gözüküyormuş. Derlerki sakin havada Anavatandan horoz seside duyulurmuş ama ben duymadım. İlk kez gittiğim Yavruvatanda Kasım ayı olmasına rağmen yazdan kalma günler çok güzel bir iklim vardı. Deniz severler denize giriyor. Kaldığımız otel Girne’de Akdenize sıfır devasa bir otel.900 kişilik yemek ve yatak kapasitesine sahip.5 yıldızlı Acapulco otelinde hizmette kusur yoktu.

Anavatandan Kıbrıs’a giden TGF üyesi 77 meslek kuruluşu ile 150 ye yakın Gazetecinin katıldığı etkinlik mükemmel bir organize ile başlayarak sona erdi. Rize’den Başkan Faik Bakoğlu ile ben bu etkinlikte bulunduk.

Yolları çok dar ve bozuk

Girne-Lefkoşa arası çok bozuk virajlı bir karayolu. Beşbarmak dağlarının aşıldığı yoldan iki araç zor geçiyor. Virajları fazla. Kıbrıs’ta trafik bize göre ters taraftan akıyor. Araçların direksiyonları sağ tarafta. Alışık olmadığımız bir durum ve İngiliz hegemonyasının etkisi sosyal olarak devam ediyor. Türk Malı araç sayısı yok denecek kadar az. Dikkat ettim yerli araçlarımızı askeri güçlerimiz kullanıyor ve direksiyonları bizim gibi.

Şehir içi trafiği ise bizden de kötü. Yaya kaldırımlarına park eden lüks araçlar. Bizim neredeyse yarı fiyatına satılan benzin mazot ücreti. Mercedes’i dolmuş araç olarak kullananlar. Acayip bir hayat sürüyor Kıbrıs’ta. Kumarhane ve lüks otelleriyle turizm parası kazanan bir Kıbrıs.

İnanç kültürüne dair

Dinimiz yaşanıyor mu derseniz çok zor bir soru. Girne’de ezan sesi hiç duymadım. Büyük çoğunlukla içkili balık yemek yerlerinin hâkim

bulunduğu Girne Sahilinde 1589 yılında Ağa Cafer paşa tarafından yapılan tamamen taş olduğu için dimdik ayakta olan küçük bir camii var. Allah kabul etsin İkindi namazımı orada eda ettim. Araçla gezi sürerken 2-3 tane minare gördüm. 1999 yılında yapılan Girne Nurettin Ersin Paşa Camisi güzel heybetiyle uzaktan göz kamaştırdı. Girne’de 74 öncesinde Rum Nüfusun hâkim olduğu ve bundan dolayı İslami eserlerin çok az olduğu söylendi.

Makariosun Avukatı ve Mavi Köşk

1957 yılında tamamlanan Mavi Köşkün sahibi Paulo Paolides. Kendisi İtalyan asıllı bir Rum. Kıbrıs'ta doğmuş ve burada avukatlık yapıyormuş. Tabi dışarıdan görünen bu. Aslında mafya avukatlığı yapan Türk düşmanı bir silah kaçakçısı.

Askeri alan içinde kaldığı için Türk askerinin refakatinde 20 şer kişilik turist gurubu içeri alınarak gezdiriliyor. Girişte de kimliklerimiz alınarak ziyaretçi defterine işleniyor. İçerde fotoğraf veya kamera çekimi kesinlikle yasak kameralar kontrol ederek izin verilmiyor.

Köşkle ilgili en ilginç detaylardan biri, hiçbir yerden görünmüyor oluşu. Paolides, rahat bir şekilde silah ticareti yapmak için, kendine adeta görünmez bir kale yaptırmış. Paolides, güvenlik konusunda büyük bir takıntıya sahipti. Çalışma odasının kapısı özel bir açılma sistemine sahip, odanın perdeleri ses geçirmez özellikte, yatağının başucunda bile tünellere açılan bir kapı var. Güvenlik için her şeyi düşünmüş.

Köşkün her odası farklı bir renkte düzenlenmiş. Her odasında banyo mevcut. Köşkte kalan misafirler, masalara oturacağı zaman, odalarının rengindeki masaya oturuyormuş. Köşkte süt banyosu havuzu bile var.

Hatta anlatılanlara göre, efsane İtalyan oyuncu Sophia Loren bu evde kalmış ve havuzda süt banyosu yapmış. Ayrıca o süt havuzunda Ajda Pekkan'ın da yıkanmış olduğu söyleniyor ne derece doğru bilmiyorum.

Paolides, sanata ve gösterişe de son derece hayranmış. Mevsime göre renk değiştiren, bukalemun derisinden yapılmış içki dolabı, 24 saat ağzından şarap akan aslanlı çeşme, kristal şarap bardakları, oturduktan bir süre sonra duvar kadar sert hale gelip, uykunun gelmesini engelleyen sandalye. Paolides, köşkü mimar bir arkadaşına yaptırmış. Köşk

yapıldıktan sonra da köşke dair tüm planları, kaçış noktalarını bildikleri için mimar arkadaşını ve diğer tüm işçileri öldürmüş.

Paolides'in bir diğer takıntısı da 13 sayısı. Evde 13 oda var, havuzda 13 musluk var. Hatta kimileri evin, yukarıdan bakıldığında 13 sayısına benzediğini söylüyor. Bahçesinde bulunan özel bir noktada durup bir şeyler söylediğinizde ise sesiniz yankılanıyor, fakat sadece sizin kulağınızda.

Evin ilginç yanlarından biri de bu Meryem Ana tablosu. Tablonun özelliği, odanın neresinde olursanız olun, Meryem Ana'nın gözlerinin ve ayaklarının size dönük olması. Odada kaç kişi olursa olsun, hepsi tabloyu bu şekilde görüyor.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı gerçekleştiğinde, Paolides, evinin altına yaptırdığı tünelleri kullanarak bir şekilde İtalya'ya kaçmayı başarmış. Köşk ele geçirildikten sonra, Paolides'in gizli bir kasasında altın bir anahtar bulunmuş. Bu anahtar şu an TSK bünyesinde korunuyor. Ancak nerenin anahtarı olduğu, hangi kapıyı açtığı bugüne kadar öğrenilememiş. Anahtarın bulunduğu kasa halen orada ve yerinde gördüm. Deprem anında evden ayrılan ve zarar görmeyen ayrı bir oda var.

Evin ilginç yanlarından biri de bu Meryem Ana tablosu.34.Cumhuriyet Törenlerinde Lefkoşadayiz

21 pare top atışıyla başlayan kutlamalara Türkiye’den TGF olarak kalabalık bir Gazeteci topluluğu ile katıldık. Türkiye’den Kıbrıs’a gelen Gazeteciler seyirci olarak tribünlerde yer alırken basın yeleğini sırtına geçiren arkadaşlarımızda yine sahada haberler için fotoğraf çekme telaşında görev başındaydı.

Törende Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yaptı. Daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı konuşmasında’haklı davamızda Türkiye’yi yanımızda görmek bize güven veriyor. Kıbrıs Türkü yalnız değildir. Cumhuriyet Bayramını coşku ile kutlamak için daha çok çalışmalıyız. Bugüne gelinceye kadar yaşadıklarımızı maalesef ki modern dünya görmezden geliyor. Biz Kıbrıs’ta istilacı değil asil milletiz.’dedi

Binlerce insanın katıldığı 34.Cumhuriyet Bayramına Türkiye’den Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, MHP Samsun

Milletvekili Erhan Usta, eski KKTC Cumhurbaşkanları Derviş Eroğlu, Mehmet Ali Talat, Kurucu ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu ve Milletvekili Serdar Denktaş, Kuvvaı Milliye Derneğinden Rizeli emekli öğretmen Mahiye Morgül katıldı. Lefkoşede başlayan kutlamalara Girne de de devam edildi ve kısmen bizde katıldık.

Askerlerin, öğrencilerin kortej eşliğinde muhteşem geçişleri büyük alkış aldı. Tek millet iki devlet sloganının hâkim olduğu Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliğinin Mehter gösterişi, Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının gösterişi nefes kesti.

 

Türktelefon çekmiyor

Seyahate çıkarken Telekom bayiinde telefonumu yurtdışı açtırarak Kıbrısın yurtdışı görüşmeye dahil olup olmadığını da sormuştum. Ercan havalimanında telefonumu açıp hat yok denince belki Havalimanı olduğu için yoktur sonra açılır diye bekledim.

Alandan refakatçi araçlarla Girne’de otele getirildiğimizde defalarca telefonumu kurcaladım. Türktelekom hattı maalesef ki yok. Yöneticilere de sordum onlar burada Türktelekom yok ve görüşme yapamazsın dediler.

Telefon şarj etmek için kullanılan prizlerde daha bir farklı, aparatsız bizim araçlar oradaki prizlerde kullanılamıyor.

55.Başkanlar konseyi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 55.Başkanlar Konsey toplantısını KKTC. de yaparak 34.Cumhuriyet bayramı kutlamalarında Yavruvatanda olmanın mutluluğunu yaşadık. Türkiye Gazeteciler Federasyonuna üye 77 Meslek kuruluşunun Başkan ve yöneticileri ile birlikte Türkiye’den 150 üye yakın Gazetecinin katıldığı TGF 55.Başkanlar Konseyi toplantısı Girne’de 14-17 Kasım günlerinde yapıldı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami ‘Dünya Basını bizi görmüyor’

Dış Basın Birliğinin organize ettiği toplantıda Başkan Olcay Kıraç evsahipliğinde bulundu. Başkanlar Konsey toplantısı öncesinde Kıbrıs Müzakereleri konulu Konferansın açılışında bir konuşma yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’basın olarak tüm

imkânlarımızla Kıbrıs Türkünün yanındayız. Sizin sesini olmaya hazırız, Federasyonumuzun bunun gibi toplantılarını daha sık Kıbrıs’ta yapmak istiyoruz’ dedi.

Eski Dışişleri Bakanı ve bugünkü AB Müzakerecisi Özdil Nami Gazetecilere verdiği konferansında’biz Kıbrıs’taki hakkımızı dünya kamuoyuna tam anlatamadık. Dünya basını bize yalnız ve uzakta duruyor. Dünya basını bizi duymuyor. Türkiye’den sizlerin desteğiyle bizlerin sesi olunuz. Kamuoyu desteğini bulmak için yazılı ve görsel basında haklı davamızı iyi anlatmalıyız. Türkiye Basınının sesimize kulak vereceğine inanıyoruz. Bundan sonra daha dikkatli bir şekilde bizde Kıbrıs’tan sizlerle iletişim kurarak davamıza etkin olmak zorundayız.

Türk tarafı Kıbrıs’ta işgalci değildir. Çözümsüzlük Türk tarafında değil Rum tarafında meydana geliyor. Çözüm irademiz ortadadır.2014 yılında yapılan Annan Planı halk oylamasına sunularak biz Türk tarafı üzerimize düşeni yaptık ama çözümü bozan Rum tarafı olmuştur.11.2.2014 tarihli anlaşma yapıldı. Derviş Eroğlu zamanında, çözüm nasıl olacak tek sayfada anlaşılır. Mevcut statüko devam etmez. Federal çözüm olmalı. İki kurucu olmalı. Statükolar birbirine eşit, hiçbiri diğeri üzerinde hükümranlık yetkisinde olmamalı. Simdi Akıncı döneminde müzakereler görüşülüuyor. Yüzlerce toplantı yapıldı. Kıbrıs’ta 2 taraf arasında ilerleme mümkün değildir. Güç Paylaşımı, Ekonomi, AB Konusu, Mülkiyet, Güvenlik ve Toprak gibi 6 ana konumuz var.

Tüm çabalarımız uluslar arası ilişkileri yanımıza çekmek. Kıbrıs Türk halkının üzerinde devam eden haksız uygulamalara son vermek istiyor. Medyanın önemini çok benimsiyoruz. Basınımızı yanımızda görmek istiyoruz. Bize yapılan haksızlıklar çok fazla İzolasyon ve ambargoların kalkması için çalışıyoruz Uluslararası kanallara çıkamıyoruz.’dedi.

İlk Meclis Milletvekili PROF.DR. ATA ATUN

KKTC Meclisinin ilk milletvekillerinden Prof.Dr Ata Akun ile görüştüm. Halen Yakın Doğu Üniversitesinde hoca olarak görev yapan Prof.Dr. Ata Atun’mecliste görev yapan ve bugüne kadarki en genç Milletvekili oldum. Kıbrıs Türkünün neler çektiğini ben yakından gördüm. Kıbrıs Türkünün sessiz çoğunluğu Anavatana âşıktır. Sesi çok çıkan azınlıklar ise Ağustos böceği gibidir. Kıbrıs Türkü ambargolar altında

yaşamaya çalışıyor. Bizim arkamızda Anavatanımız var ve kıymetini biliyoruz.Kıbrıs hiçbir zaman Yunan adası olmamıştır.’ dedi.

Torosların Suyu Kıbrıs’ta

Kuzey Kıbrıs suyu olmayan bir bölge. Susuzluktan bütün arazilerde bitki örtüsü solmuş durumda. Asrın projesi olarak kabul edilen ve dünyada ilk örneği olan Türkiye’den KKTC’ye gelen içme suyunun her saat 8 bin metreküpü, barajın dolması ile birlikte yetersiz alt yapı ve bitmeyen projeler yüzünden maalesef denize boşaltılıyor.

Türkiye’den gelen su uzun bir uğraştan sonra büyük paralar harcanarak denizin 250 metre altından 80 km. uzunluğunda 1,5 metre çapındaki borularla Kıbrıs’a ulaştı. Türkiye’den 75 milyon metre küplük bir su geliyor. Bu suyun senede 15 milyon metreküp ile 20 milyon metreküp arası kullanılıyor. 50 milyon metreküp su DSİ nin yaptığı baraj gibi gölet dolduğu için denize akıyor. Bölgede içme suyu şebekeleri tamamlanmadığı için denize akıtılan suyun en kısa zamanda halkın ihtiyacına sunulmasını istiyoruz.

Vatan için toprağa düşen şehitler

Bir toprağın Vatan olması onun uğrunda can veren toprağa kan akıtan şehitlerimizi unutamayız.74 de yapılan 1 ve 2.çıkarmada Kıbrıs’ta toplam 498 şehidimiz var. Mücahitlerin sayısı bugün bile halen kesin belli değil. Girne’deki ilk çıkarmada 2.gün Şehit olan Alay Komutanı Piyade Kd. Albay Halil İbrahim Karaoğlan şehitliğinde yaptığımız ziyarette duamızı ettik. Karaoğlan şehitliği denize sıfır bir yerde. Albayımız aynı yerde kahpece şehit edilmişti.

KKTC de Girne, Deniz ve Boğaz diye isimlendirilen 3 yerde Şehitlik var. Programın kısıtlı süresinde ancak Girne’deki Karaoğlan Şehitliğini ve harp malzemeler müzesini gezme imkânımız oldu. Beşparmak Dağlarının haşince baktığı güzel Girne’de askeri harekatın çıkarması olmuştu.Bu şehitlikte 8 sb,5 asb ve 55 er yatıyor

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık