Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Tezhip Sanatçısı Münevver Üçer Ve Rizevizyon Yazarı Tekpınar,Çeçen Üniversitesinde Öğrencilerle Kültür Sanat Buluşmasında Bir Araya Geldi

Kültür Sanat Buluşmaları kapsamında, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen tezhip sanatçısı Münevver Üçer, geleneksel sanatların önemini vurguladı. Üçer, Anadolu kültürünü oluşturan geleneksel sanatların öncelikle kendi toplumu tarafından bilinerek pazarlanabilmesi gerektiğini söyledi.

Tezhip Sanatçısı Münevver Üçer Ve Rizevizyon Yazarı Tekpınar,Çeçen Üniversitesinde Öğrencilerle Kültür Sanat Buluşmasında Bir Araya Geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen “Kültür Sanat Buluşmaları” etkinliği, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Programa davet edilen köşe yazarımız İsmail Tekpınar tezhip sanatına dair gerek Kültür Sanat Muhabirleri Derneği başkanı İbrahim Gökdemir gerekse tezhip sanatına gönlünü nakşeden ustası Münevver Üçer’in görüşlerini aktardı.

Tezhip sanatçısı Münevver Üçer’in Eğitim Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelerek sohbet ettiği ve tezhip sanatının inceliklerini anlattığı etkinlikte, geleneksel sanatların önemi vurgulandı.

Tezhip sanatına ön büyük önemi ve zirveye ulaştığı Osmanlı padişahları Kanuni sultan Süleyman ve Fatih sultan Mehmet han’ın verdiğini aktardı ayrıca tezhibi bilen veya bilmeyen herkesin Osmanlıcayı çok iyi bilmesi gerektiğini aktardı.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’nin Anadolu kültürüne ve bu kültür içerisinde yer alan eserlere dikkat çekmek, Anadolu kültürünü unutturmamak amacıyla çeşitli illerde düzenlediği Kültür Sanat Buluşmaları kapsamında öğrencilerle bir araya gelen sanatçı Münevver Üçer, geleneksel sanatlara yeterince ilgi gösterilmediğini söyledi.

Sanatçı Münevver Üçer’i öğrencilerle buluşturan ve geleneksel sanatların önemi üzerinde durulan etkinlikte açılış konuşması yapan Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir, “Kültür Sanat Buluşmaları kapsamında, ülkenin kültürüne katkı sunan sanatçılarla bir araya gelerek, kendi kültürümüze yönelik bir kamuoyu oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun için de ‘bizim’ dediğimiz değerlere dikkat çekmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Gökdemir’in açılış konuşmasının ardından tezhip sanatı ve geleneksel sanatlar hakkında öğrencilere bilgi veren sanatçı Münevver Üçer, öğrencilerin batının ortaya koyduğu resim ve heykel sanatından önce, Anadolu’da doğan ve gelişen geleneksel sanatları bilmeleri gerektiğini belirtti.

Biz, geleneksel sanatımızı bilmiyoruz

“Biz kendi geleneksel sanatımızı bilmiyoruz. Kendi sanatımızı bilmeyince de ona ilgi göstermiyoruz” diyen sanatçı Üçer, bir sanata değer vermek için öncelikle o sanatın bilinmesi ve az da olsa icra edilmesi gerektiğini belirtti.

Üçer, hem sanatla uğraşanların hem de sanata ilgi gösterenlerin batı hayranlığı içerisinde olduğunu, bu nedenle batı sanatının Anadolu kültüründe ön plana çıktığını, ancak öncelikle Anadolu kültüründen doğan geleneksel sanatlara sahip çıkmanın önemli olduğunu dile getirdi.

Kendi sanatımızı pazarlayabilmeliyiz

Geleneksel sanatların yeterince anlatılamadığını belirten Üçer, bunun nedeninin ise, pazarlama eksikliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Anadolu kültürünün önemli sanat eserlerini barındırdığından söz eden Üçer, geleneksel sanatların hem kendi toplumuna hem de diğer toplumlara ‘pazarlanamadığını’ söyledi.

Üçer, batının hem kendi sanatını hem de Anadolu’nun geleneksel sanatını pazarlayarak büyük paralar kazandığını, ancak Türk toplumunun kendi geleneksel sanatını pazarlayamadığını dile getirerek, “Bizim, kendi sanatımızı pazarlamamız ve sanatımızdan para kazanmamız için kendimizi geliştirmemiz çok önemli. Öncelikle, Eğitim Fakültesinde güzel sanatlar alanında eğitim alan öğrencilerin geleneksel sanatlarla ilgilenmesi gerekir” diye konuştu.

Dünya üzerindeki önemli markaların geleneksel sanatlara ilgi göstererek, içerisinde geleneksel sanat barındıran ürünler ürettiğini ifade eden Üçer, “Bugün dünyaca ünlü markalar geleneksel sanatların motiflerini kullanmaya başladılar. Ve bundan para kazanıyorlar. Bizim de bu şekilde kendi geleneksel sanatımıza değer göstermemiz gerekiyor ki, kendi sanatımızı bilelim ve sanatımızı pazarlayabilelim” dedi.

Tezhip sanatıyla uğraşan kişi, aynı zamanda iyi bir tasarımcıdır

Geleneksel sanatlar içerisinde yer alan tezhip sanatının değerli bir sanat olduğundan söz eden Üçer, tezhip sanatıyla uğraşan kişinin aynı zamanda iyi bir tasarımcı olduğunu, çünkü tezhip yapan kişinin kompozisyon öğrenerek bunu diğer alanlarda da kullanabileceğini söyledi.

Geleneksel sanatların temel eğitim içerisinde yer alması önemli

Geleneksel sanatların temel eğitim içerisinde yer almasının önemini de vurgulayan Üçer, şöyle konuştu: “Geleneksel sanatlar, temel eğitim içerisine çocukları bıktırmayacak şekilde anlatılmalı. Herkes sanatçı olacak diye bir şey yok, ama ilk sıralarda yer alarak başarılı okullarda eğitim alan ve ileride yönetici ya da mühendis olacak çocukların da özellikle geleneksel sanatları öğrenmeleri gerekir. Çünkü bu çocuklar ileride diğer ülkelerin yöneticilerine hitap ederken kendi kültürleri içerisinde yer alan sanatı da bilmeliler”

Altın güneşi, mavi gökyüzünü simgeler

Tezhip sanatı hakkında da bilgi veren Üçer, tezhibin altın ve boyayla yapıldığını ve el yazması eserlerin kenar süslemesinde kullanıldığını hatırlattı.

Tezhip sanatında altın renginin yanı sıra mavi rengin de oldukça fazla kullanıldığına değinen Üçer, “Çünkü altın bizde daima güneşi, mavi de gökyüzünü simgeler. Kullandığımız tüm motifler bitkisel ve hayvansal motiflerdir” diye konuştu.

Üçer, tezhip sanatının ilk örneklerinin Uygurlar’da görüldüğünü, daha sonra Selçuklu ve Osmanlı döneminde bu sanatın görülmeye başladığını belirtti.

Tezhibin günümüzde sanat haline gelmesinin Osmanlı dönemiyle gerçekleştiğini de dile getiren Üçer, dönemin padişahlarının tezhip sanatına oldukça önem verdiklerinin altını çizdi.

Münevver Üçer Hakkında

İstanbul doğumlu olan sanatçı, Kadıköy Kız Koleji'nden, mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümüne girmeye hak kazanan sanatçı, Tezhip ve Hat branşını bitirdi. Aynı üniversitede Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik (doktora) yapmış olan sanatçı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Anasanat Dalı'nda Yardımcı Doçent ünvanıyla görev yapmaya devam etmektedir.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık