SON DAKİKA HABERLERİ RİZE'NİN HABER SİTESİNDE

Rize'de Asrın Projesine Az Kaldı,Açılışa Başbakanın Gelmesi Bekleniyor

ürkiye'nin en uzun, dünyanın ise en uzun ikinci Çift tüplü tüneli olan Ovit Tüneli inşaatında her biri 14 km uzunluğunda olacak iki tünelin 13.7 km'lik kısmının açılması tamamlandı. Işığın görülmesine her tünelde 300 metre mesafe kaldı.

Rize'de Asrın Projesine Az Kaldı,Açılışa Başbakanın Gelmesi Bekleniyor

Rize'nin İkizdere ilçesi Sivrikaya köyü ile Ovit Yaylasının son yaylası olan Soğanlı mevkii arasında yapımı süren Ovit Tüneli'nde tünel delme çalışmalarında sona yaklaşıldı. 14 km'yi bulan uzunluğu olan Ovit Tüneli, 18,2 kilometre uzunluğundaki Çin'de bulunan Zhongnanshar tünelinden sonra dünyadaki en uzun ikinci çift tüplü karayolu tüneli olacak.

Ovit Tüneli'nde çift tüpün beton yapılı kar çığ tüneliyle birlikte toplam uzunluğu ise 28 km olacak. Ovit Tüneli'nin girişi 1.988, çıkışı ise 2. 258 koddan açılıyor. 605 milyon TL bedelli projede bugüne kadar her iki tüpte 27 bin 400 metre açma işlemi tamamlandı.

 

Tünelde ışığın görünmesi için her tüpte 300 metre mesafe kaldı. Tünelde kalan bir kilometrenin altındaki mesafe için Ekim veya Kasım ayı sonlarına kadar açılıp ışığın görülmesi hedefleniyor. İki tüpte gidiş geliş olmak üzere dört yerde aynı anda delme çalışması gerçekleştiriliyor.

Tamamen Türk mühendis ve işçisinin emeği ile yapılan Ovit Tüneli, yılın 4-5 ayı kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan Rize-Erzurum karayolunun yılın her günü ulaşıma açık hale gelmesini sağlayacak. Türkiye’nin en uzun ve dünyanın 2. en uzun iki tüplü tünelinin temeli 13 Mayıs 2012 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle gerçekleşmişti. Işığın gözükmesinde yapılacak törene Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma ve Denizcilik Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanı sıra kalabalık bir heyetin katılacağı öğrenildi.

İsmet KÖSOĞLU

İLGİLİ HABERİMİZ 

Dünya'nın 2. Büyük Tüneli Ovit Rize ve Bölgenin kaderini Değiştirecektir

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık