SON DAKİKA HABERLERİ RİZE'NİN HABER SİTESİNDE

Ekrem Yüce: BAL-KUR Projesiyle Doğu Karadeniz Bölgesinde Kurumsallaşacağız

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce bölgede Bal ve Arıcılığın marka olması konusunda önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Ekrem Yüce: BAL-KUR Projesiyle Doğu Karadeniz Bölgesinde Kurumsallaşacağız

DOKAP olarak bölge insanımızı kalkındırmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Ekrem Yüce ’bölgede değerlerimiz var. Bu değerleri koruyarak daha da geliştirmeliyiz. Arıcılarımız arı ve bal konusunda çok dağınık çalışıyor. Üretme ve pazarlama konusunda büyümek zorundayız. DOKAP olarak Doğu Karadeniz Bölgesinde 8 İl sorumluluk alanımızda. Arı ve Bal üretimi pazarlaması ve geliştirilmesi konusunda birleşerek büyümek zorundayız. Marka olarak piyasaya hakim olmalıyız.

Bunun ilk yolu şirketleşerek birleşmeli. Şirketleşmenin sonucu BAL-KUR olarak kurumlaşacağız. Arıcılarımız kurumsallaştığında Devlet imkânlarından daha çok yararlanacaktır.

Arıcılık yapan arıcılarımızı gençleştirmek lazım. Genç engelli ve bayanlarımızı teşvik etmeliyiz. Arıcılık basit ama takip isteyen bir iş. Herkes bunun takibini yapar. Kurumsallaşmalıyız. Her arıcının bin kovanı olamaz ama 200-250 kovanı olan arıcılar birleşerek 1.000 kovanlı şirket olabilir. Bölgemizde arı ırkını koruyarak sağlık ve kaliteli bal üretimini sağlamalıyız.

Bayburt ve Gümüşhane’de hem arılara destek hem alternatif ürün olarak Lavanta bahçesi, Kekik ve Isırgan otu dikim bahçeleri için çalışmamız var. Gümüşhane Kürtün’ de bu bahçelerden yaptık. Bayburt ilin de de uygun araziler bulunduğunda bu bahçeleri yaygınlaştırarak hem bal üretimine katkı hem de alternatif ürün olarak kozmetik alanında gelir kaynağı sağlamış olacağız’dedi.

İsmet KÖSOĞLU

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık