Karadeniz Bölgesi’nde Görülmesi Gereken 6 Doğa Harikası Eşsiz Yer !..
Rize
Haber
25 Ocak 2021 - Pazartesi 02:07 Bu haber 1250 kez okundu
 
Karadeniz Bölgesi’nde Görülmesi Gereken 6 Doğa Harikası Eşsiz Yer !..
Yaylalar, göller, ormanlar, sahiller, doğal yaşam ve daha niceleri.. Bunlar Karadeniz turlarında rastlayabileceğiniz güzelliklerden bazıları. Son zamanlarda iyice popüler olan Karadeniz gezilerinin gözde yerlerini sizin için araştırdık...
KARADENİZ Haberi
Karadeniz Bölgesi’nde Görülmesi Gereken 6 Doğa Harikası Eşsiz Yer !..

AYDER YAYLASI (RİZE)

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda 1350 m yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası’na, Fırtına Deresi’nin yatağını izleyerek ulaşabilirsiniz. Gelin Tülü Şelalesi, yayla evleri, binbir çiçeğin tadını taşıyan kıymetli balı ve şifalı kaplıcasıyla inanılmayacak kadar güzel bir doğa harikası olan Ayder, doğa severler için bir cennet gibi.

1987 yılında turizm merkezi ilan edilen Ayder Yaylası’nda, doğayla uyumlu ve şirin yayla evlerine ilaveten yeni yapılan bungalovlar, oteller ve pansiyonlar sayesinde turistlerin konaklama imkanları artmakta. Dünyanın her yerinden insana rastlayabileceğiniz bu güzelliği henüz görmeyenlerdenseniz, havası, suyu, doğallığıyla büyülemek üzere sizi beklediğini söyleyelim.

KARAGÖL ŞAVŞAT (ARTVİN)

Doğu Karadeniz turlarının el değmemiş gözde mekanlarından olan iki Karagöl’den biri Şavşat, diğeri ise Borçka ilçesi içerisinde yer alır. Her mevsim ayrı güzellikteki bitki örtüsü ile büyüleyici bir görüntüsü olan Şavşat’taki göl, Trabzon’daki Uzungöl’e oranla henüz pek keşfedilmemiş ve böylece doğasını koruyarak bakir kalabilmiştir.

Kış aylarında yağan karın örttüğü toprakta vahşi hayvanların ayak izlerine her yerde sıkça rastlayabilirsiniz. Doğal yaşamının zenginliği ile sizi büyüleyecek olan bu müthiş doğal park alanı, özellikle kış aylarında tercih ediliyor. Karadeniz’in en doğu noktalarından birinde yer alan Karagöl’ü hoş bir kış masalı yaşamak istiyorsanız turunuza mutlaka ekleyin.

UZUNGÖL (TRABZON)

Trabzon’un Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta olan Uzungöl, Haldizen Deresi’nin önünün alüvyonlarla kesilmesi sonucunda oluşmuş bir doğa harikasıdır. Trabzon merkeze 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta bulunan Uzungöl, ülkemizin yağmur ormanlarını da kalbinde bulunduruyor ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok hayvanla doğal yaşama da ev sahipliği yapıyor. Çevresindeki dağlarda yaşayan ayı, kurt, tilki, Kafkas Dağ Horozu doğal yaşamını sürdürebilmiş yaban hayvanlarından bazılarıdır.

Gölün etrafında yürüyüşle sınırlı kalmadan güneye doğru uzanan Haldizen Deresi vadisini de görmenizi tavsiye ederiz. Hava sıcaklığı gittiğiniz döneme bağlı olarak deniz seviyesine kıyasla 5-10 derece kadar daha soğuk olabiliyor. Trabzon’dan yola çıkarken hava güneşliyken, Uzungöl’de sağanak yağmur yağıyor olabilir. Yağmurluk ve doğa gezisine uygun ayakkabılarınızı yanınıza almayı sakın unutmayın.

ANZER YAYLASI  (RİZE)


İkizdere ilçesinde 2105 m yüksekliktedir. Ballıköy adı ile de anılan Anzer bir taraftan Çoruh nehri ve Bayburt kentine diğer taraftan Trabzon Uzungöl Turizm Merkezi’ne bağlanır. Bir geçiş bölgesinde olmasının getirdiği kültürel etkilerin yanısıra Meles, Petran, Kabahor, Garzavan yaylalarıyla çevrili konumuyla geleceğin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolundadır. Kırklardağı eteklerinde yer alması bir yayla merkezi niteliğindedir. Yeme – içme ve konaklama imkanı bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Anzer balı yaylalarının bin türlü çiçeğinden damıtılır. Yaz aylarında yeşilin farklı tonlarına ve kış aylarındaysa sarı ve kırmızı ağırlıklı renklere bürünerek yaprak döken ağaçlarıyla özellikle doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılığı için de cezbedicidir.

CİDE (KASTAMONU )

Halen bakir kalmış bölgeleri bulunan Batı Karadeniz’in güzel ili Kastamonu’nun bir ilçesi olan Cide, bakir koylar, kanyonlar, çeşit çeşit mis kokulu çiçekler, görkemli ağaçlar, karaca ve boz ayı gibi yaban hayvanlarını barındırır.

Kilometrelerce uzanan sahilinin üzerinden, dimdik yamaçlarla kıyıya ulaşan dağların önünde muhteşem güzellikteki koylar ve her yanı yemyeşil ormanlar bulunan Cide, çarşı içindeki mütevazi barlarıyla ülkemizin henüz keşfedilmemiş bir cennet köşesidir diyebiliriz. Yöre insanın yaz kış tadını çıkardığı bu güzel ilçe, sakin ve doğayla iç içe tatilleri sevenler için ideal bir seçenek. Siz de keşfetmelisiniz.

Malak, pırasa dolması, ıspıt böreği gitmişken tatmanız gereken yöresel lezzetlerden bazıları.

ILGAZ DAĞI MİLLİ PARKI ( KASTAMONU-ÇANKIRI)

Kayak yapmak ya da yürümek, temiz havasını solumak, gezmek, kuş sesleri dinlemek, doğasını fotoğraflamak için harika bir atmosfer sunan milli parkı, bitkinin envai çeşidini görüp oksijenden sarhoş olacağınız harika bir yer.

Batı Karadeniz’de, Kastamonu şehir merkezine 40 km uzaklıkta yer alan milli parkın içinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi’nde, kayak, snowboard gibi çeşitli kış sporlarıyla ilgilenebilir ve aynı zamanda çevreyi gezerek keşifler yapabilirsiniz.

Kurt, geyik, yaban domuzu gibi yaban türlerine de ev sahipliği yapan doğal parkta dilerseniz kamp yaparak konaklayabilir, dilerseniz kayak merkezindeki konaklama tesislerini tercih edebilirsiniz. Çatak Kanyonu, Ilgar İni Mağarası ve Valla Kanyonu keşfetmenizi bekleyen noktalardan bazıları.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karadeniz, Bölgesi’nde, Görülmesi, Gereken, 6, Doğa, Harikası, Eşsiz, Yer, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı