HAMSİ Avlamak Türkiye Karasularında Yasak Ama,Gürcistan Batum'da Serbest !..
Rize
Haber
28 Ocak 2021 - Perşembe 12:19 Bu haber 1649 kez okundu
 
HAMSİ Avlamak Türkiye Karasularında Yasak Ama,Gürcistan Batum'da Serbest !..
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce daha önce iki defa kısmi olarak durdurulan ticari amaçlı hamsi avcılığı av yasağı, 7 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldı.Ancak Türkiye'deki yasak boyunca Karadeniz'de başta Gürcistan olmak üzere başka ülkelerin kıyılarında avlanıp iş yapmaya devam ediyor. Uzmanlara göre bu denizlerdeki balık varlığına oldukça zarar veren bir yaklaşım.
KARADENİZ Haberi
HAMSİ Avlamak Türkiye Karasularında Yasak Ama,Gürcistan Batum'da Serbest !..

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, ticari amaçlı hamsi avcılığını, 8 Ocak itibarıyla İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde durdurmuştu. Bu süre içinde Genel Müdürlük tarafından yürütülen araştırma, inceleme ve gözlemlerle başta bilim insanları olmak üzere, birçok balıkçı, balıkçılık örgütleri ve sektörün diğer paydaşlarıyla gerçekleştirilen istişareler sonucu yeniden bir değerlendirme yapıldı.

7 Şubat’a kadar

Bu değerlendirmeye göre, hamsi avcılığına kısıtlama getirilen karasularda bulunan hamsi popülasyonunda iyileşme gözlenmiş olsa da halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun (9 cm) altında ve et veriminde sınırlı miktarda bir artış olduğu görüldü. Bu nedenle, İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul’un Sarıyer ilçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularda her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma kararının süresi 7 Şubat saat 00.00’a kadar uzatıldı. Bu süre içinde kısıtlama bölgesindeki hamsiler, ekipler tarafından devamlı olarak takip edilerek, söz konusu karasularda iri bireylerden oluşan yeni hamsi sürülerinin girmesi durumunda getirilen kurallar yeniden değerlendirilecek.

Ancak, Türkiye karasuları içerisinde 3. kez avlanma yasak kararı alınırken,Karadeniz'de başka ülkelerin kıyılarında avlanıp iş yapmaya devam ediyor. Uzmanlara göre bu denizlerdeki balık varlığına oldukça zarar veren bir yaklaşım.

KARADENİZ’E ZARARI BÜYÜK’

Karadeniz Teknik Üniversitesi Balıkçılık Yönetimi’nden Profesör Ertuğ Düzgüneş Türkiye'deki yasak boyunca başka ülkelerde avlanıyor olmanın etik olmadığını belirterek, “Belki avlanılan diğer ülkede yasalar çiğnenmiyor olabilir ama yapılan etik değil. Karadeniz'e zararı büyük” diye konuştu.

Sektöre yakın kaynaklar Gürcistan açıklarında önemli miktarda avcılık yapılmaya devam ettiğini anlatırken Düzgüneş bunun Türkiye'deki yasağın uzamasını engellemeyeceği kanısında. Düzgüneş mevsim itibarıyla büyük balık sürülerinin bir süre sonra kaybolacağını söylüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAMSİ, Avlamak, Türkiye, Karasularında, Yasak, Ama,Gürcistan, Batum'da, Serbest, !.., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı