Ankara İstiklal Mahkemelerinin Rize Duruşmaları Okuyucuyla Buluşuyor
Rize
Haber
04 Mart 2021 - Perşembe 01:48 Bu haber 3807 kez okundu
 
Ankara İstiklal Mahkemelerinin Rize Duruşmaları Okuyucuyla Buluşuyor
Araştırmacı yazar Recep Koyuncu ve Recep Usta'nın “Ankara İstiklal Mahkemelerinin Rize Duruşmaları" isimli kitabı baskıya verildi. 1925 yılında istiklal mahkemeleri tarafından idam edilen 8 kişinin ağırlıklı olarak konu edildiği, Yazımına geçen yılın temmuz ayında başlanan kitap bir hafta sonra okuyucuyla buluşacak.
RİZE HABERLERİ Haberi
Ankara İstiklal Mahkemelerinin Rize Duruşmaları Okuyucuyla Buluşuyor

Araştırmacı yazar Recep Koyuncu ve Recep Usta baskıya bugün giren İstiklal mahkemelerini anlatan kitap için yazarlar  başta Rize'de olmak üzere televizyon programları yapıp konu kamuoyunda değişik tepkilere neden olmuştu.

Recep Koyuncu yaptığı açıklamada:, “1925 yılının Kasım ayında TBMM’de şapka kanunu görüşmeleri devam ederken aralarında Rize’nin de bulunduğu bazı illerimizde şapka karşıtı olaylar yaşandı. Potomya adıyla anılan Güneysu ilçe merkezinde çıkan olaylar nedeniyle Ankara İstiklal Mahkemesi Aralık ayında Rize’ye geldi.

142 sanığın yargılandığı duruşmalar sonucunda 8 kişiye idam ve diğerleri hapis olmak üzere toplam 63 kişi cezalandırıldı” dedi.
Her iki yazar, “Şapka olayları Cumhuriyet tarihinin ve özellikle de inkılap tarihinin dikkat çeken olaylarından biridir ve çok sayıda yayına konu olmuştur. Özellikle 1990’lı yıllardan sonra konuyla ilgili yayınların pek çoğunda İstiklal Mahkemelerine yönelik eleştiriler dikkat çeker.

İstiklal Mahkemesinin insanları şapka giymedikleri için yargıladığı ve sırf bu nedenle 8 kişiyi idam ettiği iddiası ise şapka olaylarını siyasi propagandalara malzeme etmiştir. Mahkemenin eleştirildiği yayınlarda dikkat çeken hususlardan biri de olaylarla ilgili verilen bilgilerdeki tutarsızlıktır. Olayların nerede başladığı, ne şekilde geliştiği, ne kadar süreyle devam ettiği ve ne şekilde sona erdiğiyle ilgili olarak biri diğerinden farklı çok çeşitli iddialar sıralanmıştır. Yine pek çok yayında idam edilen 8 kişinin isim ve unvanlarıyla ilgili olarak da hatalı bilgiler verilmiştir.


Bilgi kirliliğinden fazlasıyla nasiplenmiş olan şapka olayları için çare, olaylarla ilgili yargılamayı yapan İstiklal Mahkemesidir. 25 Kasım 1925’te Potomya’ da neler yaşandı sorusunun cevabı yargılanan kişilerin mahkemede verdikleri ifadelerdedir.

Rize’deki şapka olaylarını belgeleriyle birlikte okurlara sunmak üzere kitapta TBMM arşivinde bulunan Ankara İstiklal Mahkemesinin Rize’deki duruşma zabıtlarına yer verildi.

Kitapta ayrıca konuyla ilgili yanlış bilgilerin neler olduğunu göstermek üzere çeşitli yazarların şapka olaylarıyla ilgili anlatılarına da yer verildi..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ankara, İstiklal, Mahkemelerinin, Rize, Duruşmaları, Okuyucuyla, Buluşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı