Afganistan'da Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu Adına Çeşme Yaptırıldı
Rize
Haber
01 Mart 2021 - Pazartesi 20:12 Bu haber 1093 kez okundu
 
Afganistan'da Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu Adına Çeşme Yaptırıldı
Orta Asya’da Türk Yurdu Afganistan’ın güney bölgesi Türkistan’da İstanbul’daki Ülkücüler 12 Eylül yönetimi tarafından idam edilen Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu adına çeşme yaptırdı.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Afganistan'da Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu Adına Çeşme Yaptırıldı

Afganistan’ın Türkistan Kunduz bölgesinde İstanbul’daki Yusufeli ülkücüler tarafından 12 Eylül askeri yönetimi tarafından idam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu adına içme suyu çeşmesi yapıldı. KUYAŞ Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği tarafından organize edilen içme suyu çalışmasında sağlıklı içme suyu bulunmayan yerleşim yeri Kunduz bölgesinde insanların kullanımına sundukları çeşmeye Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu adını verdiler.

KUYAŞ adına açıklamada bulunan Erhan Öztunç ‘’ Kadim Türk Yurdu Turan ellerde Ülkücü şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının ne anlam taşıdığını kelimelerle anlatmak zor zanaat.

Bir Ülkücü şehidin uğrunda can verdiği, nihai hedefi olan coğrafya da isminin yaşatılmasının, kadim kavga da olanlara yüklediği sorumluluğun farkında olmak muhteşem bir duygu. Ne mutlu o duyguyu yaşayan ve yaşatanlara. Şehidimize rahmet diliyorum. Bu hayratta Şehidimizin adını yaşatmak için gayret sarf eden, emek veren ve bu hayrata hayat bulduran herkese çok teşekkür ediyorum. Şehidimize rahmet diliyorum, Bu hayrat sonsuza kadar tüm kandaşlarımıza oluk oluk şifa dağıtsın.600 milyonu aşkın bir nüfusla Dünyanın üçüncü büyük ailesi.

Türk milleti resmiyette 7 Devlet 8 Özerk Cumhuriyetle temsil edilmektedir. Bu karelerde Türk milletinin kimliğinin mayalandığı ve Tarih sahnesine çıktığı kadim Türk Yurdu Güney Türkistan. Ya da Dünya Türklüğünün asla kaybetmemek zorunda olduğu Türk Tarih müzesidir ’dedi.

MUSTAFA PEHLİVANOĞLU KİMDİR !..

Pehlivanoğlu, 12 Eylül Darbesi'nden sonra idam edilen ilk ülkücü. Balgat'ta, 10 Ağustos 1978 gecesi, teravih vakti, mahalledeki 5 kahvehane, kimliği belirsiz kişilerce tabancalarla tarandı, 5 kişi hayatını kaybetti. Tarihe 'Balgat katliamı' olarak geçen bu olayda, sol görüşlülere ait üç kahvehanede 3, ülkücülere ait iki kahvehanede de 2 kişi hayatını kaybetti. Olaydan sonra operasyona başlayan polis, 3 kilometre uzakta, Ülkücülerin yoğun olarak oturduğu Karapınar Mahallesi'ne baskın düzenledi ve bir grup genci gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında, 22 yaşındaki Mustafa Pehlivanoğlu da vardı. 12 Eylül 1980 askerî darbesinden önce yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırılmıştı.

2 yıl kadar hapis yatan Mustafa Pehlivanoğlu ile aynı davadan yargılanan İsa Armağan, yatmakta oldukları ve çok sıkı korunan Mamak Askerî Cezaevi'nden kaçtılar. Planları yurtdışına kaçmaktı. Ancak aynı günlerde 12 Eylül darbesi yapıldı, sıkıyönetim ilan edildi.Mustafa Pehlivanoğlu ile İsa armağan, 18 Ağustos 1980' senesinde Kütahya'da saklandıkları bağ evinde yakalanarak tekrar cezaevine kondular. 7 Ekim 1980 senesinde idamı onaylanan Pehlivanoğlu, 7 Ekim'i 8 Ekim'e bağlayan gece yarısından sonra, solcu militan Necdet Adalı'dan birkaç saat sonra, Mamak Cezaevi'nde asıldı.

Pehlivanoğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü. Mustafa Pehlivanoğlu mahkeme süresi boyunca polis ifadesinin işkence zoruyla alındığını ve kendisinin masum olduğunu iddia etti. İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti. Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi.

İsmet Kösoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afganistan'da, Ülkücü, Şehit, Mustafa, Pehlivanoğlu, Adına, Çeşme, Yaptırıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı