Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Türk Vatandaşlarının Avrupa’da Var olan Kazanılmış Hakları

Avukat Farhad Nikmaram Türk Vatandaşlarının Avrupa ülkelerinde kazanılmış var olan haklarını hatırlattı . Avukat Nikmaram Avrupa Ülkelerin’de Türk vatandaşlarının karşılaştığı zorlukları ve ( AET ) Topluluğunun Türkiye ile imzalanan ortaklık anlaşmasını hatırlattı 1963 yılında TÜRKİYE ve...Avukat Farhad Nikmaram Türk Vatandaşlarının Avrupa ülkelerinde kazanılmış var olan haklarını hatırlattı . Avukat Nikmaram Avrupa Ülkelerin’de Türk vatandaşlarının karşılaştığı zorlukları ve ( AET ) Topluluğunun Türkiye ile imzalanan ortaklık anlaşmasını hatırlattı

Türk Vatandaşlarının Avrupa’da Var olan Kazanılmış Hakları

1963 yılında TÜRKİYE ve AVRUPA BİRLİĞİ (AET) arasında imzalanan ortaklık anlaşması (19 eylül 1980 1 / 8) gereği Türk vatandaşlarının kazanılmış var olan Hakları vardır kısıtlamalar getirilemez, var olan hakların koruma ve uygulama zorundadır.

TÜRKİYE ve AB ortaklık Hukuku gereği ( AET ) Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Türkiye arasında imzalanan Ankara Antlaşması’dır. Türkiye katma protokolü gereği Avrupa’da ki ve Türk vatandaşlarının AB vatandaşlarına yakın eşitlik hakları vardır. .

Türk şirketlerinin  AB ülkelerinde iş yeri açma şube açma hizmet sunma ihalelere katılma haklarına da sahiptir. 1 Ocak 1973 tarihinde yürürlükte olan yasa ve kurallar gereği çalışma yerleşme hizmet sunma hakkına da sahiptir. Ortaklık katma protokolü nün 57. maddesi gereği TÜRK şirketleri AB içinde AB şirketleriyle eşit şartlar Altında ihalelere katılma haklarına da sahiptir.  yapılan haksızlıklar kısıtlamalar yasal değildir TÜRKİYE ve AB arasında yapılan Ortaklık hukukunun Ankara Antlaşması 9. maddesin de belirtilen eşitlik hukukuna aykırıdır bir çok AB ülkesi var olan hakları kısıtlamakta ve kuralları uygulamamakta ısrar etmektedir.

Bu sorunlarla karşılaşan bir çok Türk vatandaşlarının Avrupa Adalet divanına açtıkları tüm davalar Kazanılmıştır ayrıca Avrupa Adalet Divanı verdiği tüm kararlarda TÜRK vatandaşlarına uygulanan bu haksız uygulamanın imzalanan 1 / 80 Ankara Antlaşmasından doğan hakları kısıtlamalar getirilemez kararı vermiştir bu kısıtlamaları uygulayan ülkeleri Antlaşmaya uymalarını hükmetmiştir. Almanya, Danimarka, Hollanda’yı bu kuralları uygulamasını ve hukuka bağlı kalmasını hükmetmiştir. Var olan Antlaşmaya bağlı kalmasına kısıtlamalar getirilemeyeceğine imzalanan Antlaşma’ya bağlı kalmasına karar vermiştir bu tür haksız uygulamaların Avrupa ülkelerinde sıkça karşılaşılmakta var olan yasa ve anlaşmalar göz ardı edilmektedir.

Bu tür karşılaşacağınız tüm haksız uygulamalara ve verilecek tüm ret cevabına bulunduğunuz ülke mahkemesine dava açmanız gerekmektedir. Ayrıca kazanılan tüm davalar diğer AB ülkelerinde de emsal karar teşkil etmektedir. Bu konuda yapılması gereken öncelikle karşılaştığınız sorunların türüne göre konusunda uzman Avukatlarla beraber çalışmanız sizin için önem arz etmektedir. Yurt dışında bulunan başarılı Avukat Nikmaram yabancılar yasası, iş kanunu, aile birleşimi, vize konusunda kendi alanında Türkçe Danca İngilizce Farsca hizmet vermektedir

DANİMARKA’DA YENİ KURALLAR

(1) Aile birleşimi başvurusunda bulunan çiftten Danimarka vatandaşı olan tarafın uyması gereken kurallar:

-Danca yeterlilik sınavı 3. dereceden geçmiş olmak.

-Son 5 yıl içinde düzgün bir işte tam gün çalışmış olmak veya özel işyeri işletmiş olmak.

-Temel eğitim dışında en az bir yıl olmak üzere toplam altı yıl eğitim almış olmak

Danimarka dışından gelecek olan başvurucunun uyması gereken kurallar:

-B1 düzeyinde İngilizce dil yeterlilik belgesi veya Danca yeterlilik sınavı 1’,i geçmiş olmak. İngilizce yeterlilik belgesi için tescilli bir eğitim kurulundan belge isteniyor.

-Son beş yıl içinde 3 yıl düzenli bir işte çalışmış olmak veya özel bir işyeri işletmiş olmak.

– Danimarka’da lise sonrası eğitime karşılık bir yıl yüksek eğitime devam etmiş olmak veya Danimarka’da melsek eğitimi veren okulların diplomasına karşılık gereken diploma sahibi olmak.

Hükümet partileri ve Sosyal Demokrat parti ve Danimarka Halk Partisi arasında varılan uzlaşma sonucu kamuoyuna açıklanan yeni kuralların parlamentıo genel kurulunda kabul edilmesi bekleniyor.

Danimarka hükümetinin aile birleşimi şartlarından biri olan bağlılık şartı kuralının Avrupa Adalet divanı tarafından yasadışı bulunacağı riskine karşı olarak  gerçekleştirilen bu değişiklerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamıyor  ! Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 1973 Ankara Anlaşması ve 1972 yılında imzalanan Katma Potokol kuralları uyarınca Danimarka yabancılar yasasının 1 Ocak 1973 tarihli haline göre durumlarının değerlendirilmesi gerekiyor Danimarka Yabancılar Müdürlüğünün Türk vatandaşlarına tanınan bu ayrıcalıkların bilincinde olmasına rağmen bu kuralları uygulamadıklarını, ancak Avrupa Adalet divanına dava açılması durumunda bu hakların elde edilebileceğini belirtti.

​Adres: Købmagergade 31, 1150 København
Danimarka  E-mail: Nikmaram@law-office.dk       Haber Fevzi Aydogdu

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık