Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Kösoğlu,Türkiye'nin İkilimi Soğuk,Doğu Bölgesinin Tarihi mekanları ve Sıcak İnsanlarını Gezip Gördü

Geçen hafta sonu bir davete icabet etmek üzere Ardahan-Kars vilayetlerine eşimle birlikte kısa bir gezide bulundum.

Kösoğlu,Türkiye'nin İkilimi Soğuk,Doğu Bölgesinin Tarihi mekanları ve Sıcak  İnsanlarını Gezip Gördü

Rize’den sahil yolu devamında Hopa’yı takip ederek Borçka’ya giderken Cankurtaran Tünelinden ilk kez geçtim. Şunu belirteyim Tünel çalışması güzel oldu. Aydınlatması Ovit Tüneli kadar iyi değil ama mesafe Ovit’in 3/1 i kadar. Tünel girişinde halen çalışma var. Viyadükle Tünele giriş çalışması devam ettiği için trafik işaretleri yetersiz benim gibi eski yola dönerek devam eden sürücülerde oluyor çünkü ben öyle yaptım. Kısa bir süre devam ettikten sonra geri dönerek Cankurtaran Tünelinde yolculuğa devam ettim.

50 yıldır konuşulup yapılması istenilen Cankurtaran Tüneli 5.228 metre uzunluğu ile şu an Türkiye’deki 3.uzun Tünel. Tünel giriş ve çıkışı sonrasında duble yol çalışması başlanmaması önemli eksiklik aynen bizim Ovit girişi gibi.

TARİHİ BERTA KÖPRÜSÜ SU ALTINDA

Borçka’dan sonrası deyim yerindeyse HES ve Baraj havzası başlıyor. Yıllar önce üzerinden geçtiğim ve hatıra olarak fotoğrafladığım 1878 de yapıldığı tahmin edilen tarihi BERTA Taş kemer köprü göl suyu altında kalmış. BERTA Köprüsünün yerine Türkiye’nin en yüksek Konsol Köprüsü yapılmış. Artvin-Ardahan Devlet Karayolu üzerindeki Berta Dengeli Konsol Köprüsü 15 metre genişliğinde,340 metre uzunluğunda 165 metrelik iki ayak arasında yapılmış. Koskocaman viyadükler dağları birleştirmiş. Dağlar aşılmış yol yapılmış, dağlar delinmiş kâh su için tünel kâh araba geçmesi için tünel yapılmış. Dev tünel ve barajların Türk İşçi Mühendisinin çabası ile yapıldığını görmek çok güzel bir duygu.

Borçka sonrası HES ler dolayısıyla değiştirilen karayolu güzergâhı çok virajlı ama düzgün. Rota Ardahan-Kars olduğu için Artvin ilimize yine uzaktan el salladık. İl Merkezini ve en büyük Atatürk Heykelini ziyaret başka bahara kaldı. Trafik Şavşat’a kadar hayli yoğun. Yol eski alıştığımız yol bir gidiş bir geliş.

Şavşat-Ardahan Karayolu’nun 28. km’sindeki 2685 rakımlı Sahara Dağı kış mevsiminde çok zor bir geçit. Kar dolayısıyla zor ulaşımın yapıldığı dağ mükemmel bir doğa harikası. Tertemiz, yemyeşil çevre oksijen deposu.

Ardahan’a girerken Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un güzel mesajı telefonuma geldi. Başkanın gönderdiği otomatik mesajda’ vatanına kale olanların şehrine hoş geldiniz ’yazıyordu. Bu mesajın verdiği moralle yolculuk çok rahat geçti.

KENDİ SOĞUK İNSANLARI SICAK İL –ARDAHAN

Türkiye’nin en soğuk ili Ardahan.

29 Mayıs 1992 de Kars’tan ayrılarak Vali’ye kavuşmuş yani Vilayet yapılmış. Araç Plaka numarası 75.

20 bine yakın nüfusuyla Türkiye’nin en küçük İl’i. Göle, Hanak, Damal. Çıldır ve Posof diye 5 ilçesi var.2017 Yılında Ardahan Valiliğine atanan güzel devlet adamı Sn. Vali Mehmet Emin Bilmez’i ziyaret ve hayırlı olsun demek amacıyla Ardahan’a gittim. Sn. Vali Mehmet Emin Bilmez ile 20 yılı aşkın ailece devam eden dostluğumuz var. Ardahan Kalesi, Kongre Merkezi gezip görülecek tarihi mekânlar. Şunu söyleyebilirim ki Ardahan Kalesi Türkiye’de en güzel korunmuş kalelerden birisi. Yıllarca askeriyenin kullandığı için sağlam kaldığı da iddia ediliyor. Doğruluk payı da vardır. Ardahan içinde şehre hâkim bir tepecik üzerinde Kura Nehrinin yamacında kurulmuş. Kaleyi ikinci gezişim,2009 yılın da da ziyaret etmiştim.

KONGRE MERKEZİ

Şehir merkezindeki Kongre Binası muhteşem bir eser 100 yılı aşkın önce yapılmış taş yapı. O tarihte kalorifer sistemi yapılmış. Koruma altına alınarak restorasyonu yapılan binada birçok detay ve tavan süslemeleri aslı gibi muhafaza edilmiş. Hiç dokunulmamış desenler halen mevcut. Osmanlı döneminde yapılan yapının tavan süslemelerinde yer alan Ayyıldız halen ilk yapıldığı gibi sapasağlam.

Gazi Mustafa Kemal’in Samsun çıkışı ile başlattığı Sivas, Erzurum kongreleri öncesinde bu binada Türk milis kuvvetleri, bölgenin ileri gelenleri tarafından kongre yapmış, bundan dolayı kongre merkezi adını almış.

Ülkemizin kuzeydoğu sınırında bulunan Ardahan Üniversitesi 2008 yılında kurulmuş. Şehir merkezine 5 km uzaklıktaki Yenisey Kampüsü'nde kurulan Üniversitede 4 fakülte, 3 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu ve 2 enstitü ile 10 yıldır eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Üniversitede yurt sorunu olmadığını söyleyen Vali Bilmez 5 bine yakın öğrenci öğretim görüyor, Rus dili konusunda adından söz ettiren Üniversite olmak istiyoruz dedi.

Ardahan hayvancılık merkezi olmalı. Yeterli imkânlar nasıl bilmiyorum. Karadeniz Bölgesini andıran yemyeşil doğa örtüsü küçük ve büyükbaş hayvancılığa elverişli. Kaşar ve Bal konusunda Türkiye’de önemli bir piyasaya hâkim.

ÇILDIR GÖLÜ

Çıldır İlçesine isim veren Çıldır Gölü 115 km.2 yüzölçümü ile Türkiye’nin 10.büyük gölü. Ardahan ile Kars arasında sınır olmuş. Çıldır ilçesinin karşı tarafı Kars’ın Arpaçay ilçesi.

2009 da dönemin Ardahan Vali Yardımcısı olan Sn. Alper Balcı dostumuz Çıldır Gölü kenarındaki bir tesise balık yemeye getirmişti bu kez Sn. Valimiz Mehmet Emin Bilmez aynı tesisin hemen yanında Özel İdare tarafından yapılan 900 metrekare kapalı alanda güzel bir tesiste kahvaltı yapma şansını bulduk. Göl kenarındaki tesisin tanıtıcı reklam toteminin bizim Arifoğlu Reklam tarafından yapıldığını görmekten bende ziyadesiyle mutlu oldu. Rizeli girişimci hem de benim okul arkadaşım Hayrettin Arifoğlu Reklam Çıldıra gitmiş iş yapmış güzel bir eser.

Anadolu’yu tanımak kitaplarda olmuyor. Anadolu’yu öğrenmek için yerinde görmek havasını solumak lazım. Bütün Türkiye cennet.

SERHAT ŞEHRİ KARS

Ardahan sonrası önemli sınır şehrimiz tarihi Kars’ı görmeden dönemezdim. Ardahan Kars arası uzak değil.89 km’lik çok güzel bir karayolunu 1 saatte rahatlıkla gidiyorsunuz. Kars hem Gürcistan hem Ermenistan’a sınır bir şehir. Tarihi kalıntılar çok fazla.

Kars’a gidip Ani ve Kaleyi görmeden dönmek olmaz. Görülmesi gereken güzel eserler.

Kars Ani Harabesi Kars merkeze 45 km. uzakta 40 dakikada gidiliyor çok güzel bir karayolu. Aniye giderken Subatan Köyündeki şehit anıtı dikkat çekiyor.1918 yılında Ermeniler köyü basarak köyde yaşayan yaşlı, kadın çoluk çocuk demeden herkesi toplu katletmişler. Şehit edilen köylüler hatırasına karayolu kenarında köy girişinde anıt yapılmış.

Anıtın kitabesindeki harflerin yazıları çoğunlukla silinmiş ve Kars Valiliği tarafından yenilenmesini istiyorum. Oradan gelip geçen yetkililer bu kitabeyi hiç mi görmüyor. Bu kadar duyarsız olunmamalı.

Ani Harabeleri Ermenistan sınırıyla karşı karşıya arada bir ırmak var. Burada Türkler tarafından Anadolu’da yapılan ilk camii halen ayakta. Ebul Manucehr Camisi, Selçuklu Hükümdarı Sultan Alpaslan Ani’yi feth ettikten sonra şehrin yönetimini Selçuklular adına sürdürmesi için Emir Ebul Manucehr’e vermiştir. Ulucami olarak yapılmış bu yapı 1071-1072 yıllarında yapılmıştır. Anadolu’da Büyük Selçuklu mimarisine bağlanan ilk cami olan bu yapı İpek yolunu da kontrol edebilen hâkim olan bir tepede yapılmıştır. Orta Asya Türk minarelerinin geleneğini sürdüren sekizgen planlı cami minaresinin üzerinde renkli taşlarla işlenmiş ‘Bismillah’yazısı vardır. Yapı ile ilgili kazı ve restorasyon çalışmaları 2009 yılından buyana devam etmekte.

Kars’ta akşam Öğretmenevinde kaldım. Şehrin merkezinde bulunan kaloriferli asansörlü Öğretmenevinin kahvaltı dâhil fiyatı çok uygun ama bina çok eski galiba.

KARS KALESİ

Şehire hâkim tepede kurulan Kars Kalesi bütün heybetiyle dimdik ayakta. Burçlarda dalgalanan Türk Bayrağı ben buradayken korkmayın diyor.

Arabayla biraz dolaşarak uzunca bir yoldan kalenin içine kadar çıktım. Burçları tek tek gezdim. Kalenin altında sığınak amaçla ve depo olarak kullanılan muhteşem dehlizler var. Bu dehlizler kışın çobanlar tarafından sığınak olarak kullanılıyormuş.

Heybetine hayran olduğum Kars Kalesini herkesin görmesini isterim. Kısa süreli seyahat çok müsait hava şartlarıyla devam etti. Kars-Ardahan üzeri Rize’ye dönerken Sahara dağından Şavşat Yavuzköy’ de kısa bir mola verdim. Yavuzköy Türkiye’de gördüğüm en güzel köydür. Bazı dostlarım kırıldı ama gerçek olan şu ki Yavuzköy hakikaten çok güzel. Ormanla çevrili upuzun yayvan bir köy, beton görmemiş kirletilmemiş.

Dağdan inerken askeri bir araç solladım. Sollarken yan bordoda yazılı isim çok ilgimi çekmişti. Biraz aşağıda sağa çekip durdum ve gelecek jandarma aracını durdurmak istedim. Jandarma aracının her iki yanında Şehit Jandarma Er Fatih Çaybaşı adı yazılmıştı. Bu isim bana hiç yabancı gelmedi.2016 Ağustosunda Kılıçdaroğlu Şavşat’tan Ardanuç’a giderken yolda bölücü hainlerin kurşunlarına hedef olmuştu. Hain pusuda şehit olan J.Er Fatih Çaybaşı Erzincanlı askerdi. Telefon trafiği o gün çok hızlıydı. Şehit Er Erzincanlı ve bir dostumun yeğeniydi. Araçta isminin yaşatıldığını görmek beni 2 sene geriye getirdi. Sağ olsun araçtan inen Jandarma görevliler fotoğraf isteğimi geri çevirmedi ve o hatıramı onlarla da paylaştım teşekkür ederek ayrıldım ve Rize’ye geldim.

İsmet KÖSOĞLU

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık