Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Tüm Memurları İlgilendiren Anayasa mahkemesinin Emsal kararı !

Balıkesir İdare Mahkemesi Personel Şube Müdürlüğü sosyal işler şefliğinde görevli bir şefin ödeme evrakları ile ilgili olarak görevlendirilmesini iptal etti

Tüm Memurları İlgilendiren Anayasa mahkemesinin Emsal kararı  !

Memur Başka Sınıfta Çalıştırılırmasında Emsal Karar Yorum Yap  Yazdır  Facebook'ta Paylaş
Memur Başka Sınıfta Çalıştırılırmasında Emsal Karar
Kamuajans.Com – Balıkesir İdare Mahkemesi Personel Şube Müdürlüğü sosyal işler şefliğinde görevli bir şefin ödeme evrakları ile ilgili olarak görevlendirilmesini iptal etti.
   
Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü Personel Şube Müdürlüğü İşçi ve Sosyal İşler Şefliğinde şef olarak görev yapmakta iken, Bölge Müdürlüğünde çalışan kadrolu ve geçici işçilerle ilgili ödeme evraklarının kontrolü, ödeme emirlerinin belgelerinin imzalanması, harcama yetkilisine sunulmak üzere kontrol edilmesine ilişkin görevlendirildi. Yapılan işlem karşısında personel, İdare Mahkemesinde dava açtı.

Açılan dava sonucunda İdare Mahkemesi işlemi iptal etti.

Yerel Mahkeme gerekçesinde; olayda söz konusu şefin görevlendirilmesinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36. maddesinde yer alan,“hiçbir memurun sınıfı dışında çalıştırılamayacağı” hükmüne aykırı olmasını gerekçe gösterdi.

Ayrıca İdare Mahkemesi Kararında;

'...davacının görev yaptığı birimin (Sosyal İşler Şefliğinin) ayrıca bir kuruluşu yapılmadığı gibi Personel Şube Müdürlüğü’nün görevleri arasında davacıya verilen “ödeme evrakları konulu görevlendirme” ile bağlantılı herhangi bir görev tanımı bulunmadığı, ayrıca bu görevlendirmenin, personel şube müdürlüğü tarafından yapılması gereken benzeri görevler arasında da kabul etmek olanaklı değildir....

....Bu durumda, Personel Şube Müdürlüğünde Sosyal işler Şefliğinde şef olarak görev yapmakta olan davacının, her ne kadar Yönetmelikte İşveren ve İşçi ilişkilerini yürütme görevinin Personel Şube Müdürlüğünün görev ve yetkileri arasında düzenlendiği görülmekte ise de davalı idarece yapılan görev tanımında; Personel Şube Müdürlüğünün görevleri arasında sayılmayan ve yapılacak işin niteliği nedeniyle Mali İşler Şube Müdürlüğünce takip ve kontrol edilmesi gereken Bölge Müdürlüğünde çalışan kadrolu ve geçici işçilerle ilgili ödeme evraklarının kontrol edilerek, ödeme emirlerinin belgelerinin imzalanarak harcama yetkilisine sunulmak üzere kontrol edilmesi ve imzalanmasına ilişkin işleri yürütmek üzere görevlendirildiği dikkate alındığında, yukarıda anılan Kanun hükmünde belirtilen hiç bir memurun sınıfının dışında çalıştırılamayacağı hükmüne aykırı olarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı...' şeklinde değerlendirdi.


Kaynak : SGK Rehberi

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık