Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

ÇİLLİOĞLU, Rize’nin Kalkınması İçin Çalışmalarına Devam Ediyor

Riport Yönetim Kurulu Başkanı, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Asım ÇİLLİOĞLU Rize’nin bütünsel kalkınma ile sağlam temeller üzerine oturacağını söyledi.

ÇİLLİOĞLU, Rize’nin Kalkınması İçin Çalışmalarına Devam Ediyor

Bu bütünsel kalkınmanın çayın yanında, üniversite, kentsel dönüşüm, lojistik, organik üretim, kooperatifçilik, ithalat ve ihracat gibi ticaretin çeşitli dalları ile birlikte olabileceğini söyledi.

 Asım ÇİLLİOĞLU’nun Rize ekonomisinin büyümesi, daha çok kazanmak ve işsizliği sıfıra indirmek için söylediklerini aşağıdaki başlıklar altında topladık.

ÇAY TARIMI İLE İLGİLİ:

Sayın Çillioğlu bu konularla ilgili yıllardır yapmış olduğu çalışmaların bir bölümünü kamuoyu ile paylaştı.

Doğduğu günden bu güne hep Rize’de yaşadığını, Rize’nin ticaretinin, sanayisinin, tarımının içinde olduğunu söyleyen Çillioğlu, sözlerinin devamında; Çaykur’a sahip çıkılması gerektiğini, Çaykur’un zarar etmesinin akla mantığa sığmadığını, Çay tarımında yabancı işçi çalışması nedeniyle 100 milyon dolar gibi milli bir servetin yurtdışına çıktığını, bu milli servetin yurt dışına çıkmaması için Çaykur’un proje üretmesi gerektiğini, çay tarımında organik gübre kullanımının artarak devam etmesinin şart olduğunu, Çaykur’da çalışan işçilerin çok kısa bir süre (75 gün) çalıştığını ve bu işçilerin daha çok çalışmasına yönelik çalışmaların yapılmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

LOJİSTİK:

Sayın Çillioğlu lojistik konusunda her zaman en iyisi olmalıyız diyerek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde yapılan Ovit Tüneli’nin bağlantı yolları ile güçlendirilmesi ve lojistik için gerekli depoların yapılması gerektiğini, ticeret yapmak için “lojistik üs”ün şart olduğunu söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ:

Rize’nin ketsel dönüşümü ile ilgili; ülkede esen rüzgardan yararlanılması gerektiğini söyleyen Sayın Çillioğlu, efsanevi başkan rahmetli Ekrem Orhon’u anarak, Onun döneminde ilk doldurulan alanların (başta Belediye işyeri Bloklar) bir an önce dönüşüme girmesi gerektiğini, Cumhuriyet Caddesi ile deniz arasında kalan ve üç tarafı ışık almayan ve yıkılmak üzere olan konut ve binaların yıkılıp Rize’nin otopark sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti. Hatta ilçelerde de bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğini özellikle belirtti.

RİZE RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ:

Rize Üniversitesi ile ilgili ise; Üniversitemize pozitif bilimle uğraşan ve analitik düşünceye sahip Rektör atanması gerektiğini, bugün büyük üniversitelere baktığımızda (İTÜ, ÖDTÜ, Boğaziçi vs.), hangi branştan rektör atanıyorsa o branştan ilimize rektör atamasının yerinde olacağını, ilimizden yetişen büyük şehirlerinde çok önemli bilim insanları olduğunu, bunlara rektörlük teklifi götürülüp ilimize gelmelerinin sağlanması gerektiğini, yine üniversiteye ilimizden yetişen (Rize kökenli) bilim insanlarının hiç yoktan belli bir süre ilimizde görev yapmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Devamında ise, tüm bunların yapılması durumunda “bölgesel bir üniversite” hatta ülkemizde belli branşlarda en iyi olarak hizmet verebileceğimizi ilave etti.

RİZE YAYLALARI:

Rize’nin yaylaları ile ise Çillioğlu şöyle dedi; Ayder başta olmak üzere bölgemizdeki tüm yaylalarda, denetimsizlik sonucu bilinçsiz yapılaşma olmuştur. Ne yazık ki yaylalarımız,doğal olma özelliğini kaybetmiştir.

Bu sorunların çözümü TOKİ önderliğinde yapılmalıdır. Kayak merkezi, organik yaşam alanları, doğal yürüyüş yolları yapılmalıdır. Bu konularda geç kalınmıştır. Bu konulardaki adımlar yöre halkının katılımları ile gerçekleşmelidir.

RİZESPOR, FUTBOL ve DİĞER SPOR DALLARI:

Rizespor ve diğer spor braşları ile ilgili Sayın Çillioğlu şunları söyledi;

Şampiyon Rizespor olması tesadüf değildir.

Rize’mizde önemli futbolcular çıkmıştır. Milli takımımızda forma giymiştir. Rizespor uzun yıllar süper ligde kalmıştır. Rize ve Rizeliler Futbol oynamaya ve Futboldan anlamaya yatkın bir bölgedir.

Rize ilinde son dönemde yapılan futbol alt yapı yatırımları gelecek yıllarda futbol endüstrisine çok daha başarılı Futbolcu ve Futbol adamları yetiştirecektir.

Bazı bölgeler ve iller yöre halkı olarak üstünlük kurdukları spor dalları vardır. Örneğin “Güreş” sporunda ilimiz üstündür. Güreş sporunda ilimiz sporcuları Olimpiyat, Dünya, Avrupa şampiyonlukları kazanmıştır.

Ayrıca ilimizde Hentbol öne çıkan üçüncü ana spor dalıdır. Ardeşen GSK Hentbol başarısı önemlidir.

Sayın Çillioğlu’nun Rize’mizle ilgili bazı düşünlerini de aşağıdaki başlıklar altında topladık.

AVM SONRASI YAŞANAN MAĞDURİYETLER:

Şehir merkezimizde yapımı devam eden AVM açıldığında trafik çok büyük sorun yaratacaktır. Buna yönelik şimdiden önlem alınmalıdır.

AVM inşaatı ile birlikte yüzlerce aile mağdur olmuştur. Şöyle ki, konut ve arsa sahiplerine çok düşük istimlak bedelleri ödenmiştir. TOKİ bu olaya mutlak müdahil olmalıdır. Bu ailelerin sorunlarını devlet çözmek zorundadır. Mağduriyet yaşayan insanların çığlığına kulak verilmelidir.

ÖZEL ÇAY FABRİKALARININ REKABET GÜCÜ ARTIRILMALIDIR:

Kamu ve Özel Çay fabrikalarının üretimlerini paketlenip saklayabbilmesi için lisanslı depo ve paketleme yatırımları yapılması zorunludur. Bunun için projeler üretilmeli ve devletten destek sağlanmalıdır.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (OSB):

Ülkemizde birçok ilde birden çok OSB vardır. İlimizde ise sadece bir tane OSB vardır. İlimiz için bu çok yetersizdir.

İlimizdeki arazi yetersizliği nedeniyle OSB kurulması konusunda devletin desteği alınmalıdır. İstimlak işleri zor yürüyen bir işlemdir. İstimlak edilen yerlerin sahipleri mağdur edilmemelidir.

İlimizde deniz dolgusu yapılarak ticari alanlar yaratılabilir.

SARP-SAMSUN DEMİR YOLU HATTI:

Bu hat ile Erzincan-Of-Rize Demir yolu akredite olmalıdır.

Çayeli Büyükköy vadisi, Rize Salarha vadisi, Çiftekavak Vadisi ile Derepazarı ve İyidere vadileri demir yolu ile birlikte birbirlerine bağlanmalı ve bu şekilde gelecekteki Sarp-Samsun Demiryoluna entegre edilmelidir.

Demiryolu inşası ticaret ile birlikte düşünülmelidir. Sadece yolcu taşıma ilimize ve bölgemize çok büyük bir girdi sağlamaz.

İyidere vadisi ve Erzurum – İspir Çoruh vadisinin birleştirilmesi yolunda projeler hazırlanmalıdır.

OVİT TÜNELİ:

Ülkemizin en uzun tüneli Ovit Tüneli’dir. Yakında tamamlanacaktır.

Ancak bu tünel ile İyidere endüstriyel alanının bağlantı yolları bir an önce yapılmalıdır (Güneyce-İkizdere-Ovit bağlantı yolları).

BAKÜ TİFLİS KARS (BTK) DEMİRYOLU:

Ülkemizin en büyük kazanımlarında olan BTK Demiryolunun Erzurum İspir bağlantısı yapılmalıdır. BTK Demiryolu Karadeniz’e açılımı sağlanmalıdır.

Riport Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Asım ÇİLLİOĞLU, RTSO Başkan adaylığı sonrası Rize için canla başla çalışmaya devam ettiğini gördük. Rize’miz için on yıllar sonrasını etkileyecek projeler peşinde koşan Sayın ÇİLLİOĞLU’nun bu heyecanın sürekli devam etmesini diliyoruz.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık