Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Köseoğlu'nun Sorularını Cevapladı

Nisan ayının son haftasında 176 meclis üyesinin 174'nün oyunu alıp yeniden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı seçilen ve geçen hafta'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Odaları Konsey Başkanlığına seçilen Gürsel Baran Rizevizyon imtiyaz sahibi Köseoğlu'na önemli açıklamalarda bulundu

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Köseoğlu'nun Sorularını Cevapladı

Köseoğlu: Sayın Başkan, memur şehri ve bürokrasinin merkezi olarak bilinen Ankara son yıllarda ticaretin de kalbinin attığı en önemli merkezlerden birisi haline geldi. Ticaret Odası’nın başkanı olarak Ankara’nın ticari hayatını değerlendirir misiniz?

Baran: Ankara, Türkiye’nin başkenti ve devlet kurumlarının, bürokrasinin merkezi ama aynı zamanda önemli bir ticaret, sanayi, eğitim ve sağlık şehri… Yaklaşık 190 ülke ve serbest bölgeye ihracat yapıyoruz. Küresel ve bölgesel sıkıntılara rağmen 2017 yılında 6,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.

Bu rakam şehrimizi Türkiye’nin beşinci büyük ihracatçısı yapıyor. TÜİK’in 2014 yılı verilerine göre Ankara’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya katkısı 186 milyon 977 bin TL düzeyinde. Yani Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan yüzde 9,1 pay alıyor. Ankara’da sanayi sektörü son yıllarda çok gelişti. Özellikle savunma sanayiinde büyük başarılara imza atıyoruz.

Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi çok önemli kuruluşların merkezi Ankara. Üniversiteleri ile bilimsel gücü konusunda lider olan Ankara, hem hastaneleri hem jeotermal kapasitesiyle sağlık turizminde de büyük potansiyele sahip. Biz bu potansiyellerin harekete geçmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Ankara’nın hak ettiği yere gelebilmesi için ekonomisini çeşitlendirmemiz lazım. İşte bunun için kongre ve fuar turizmi diyoruz, sağlık turizmi diyoruz, yurt dışı uçuşlar diyoruz. Tüm bunlar Ankara’nın potansiyellerini canlandıracak çalışmalar.

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi kurumlarına, en gözde üniversitelerine, en önemli araştırma merkezlerine, öncü teknokentlerine ve organize sanayi bölgelerine ev sahipliği yapan Ankara’nın, bundan sonra da yapılacak çalışmalarla ekonomideki yerini üst seviyelere çıkartacağına inanıyorum.

Köseoğlu: Konuşmalarınızda sık sık “yerli ve milli üretim” vurgusu yapıyorsunuz. Bu kapsamda geçen yıl Nisan ayında düzenlediğiniz Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin, ülkemizin yerli ve milli üretimine katkısı ne oldu?

Avrupa, ABD ve gelişmiş ülkelerdeki tahmini pazar büyüklüğü 200 milyar doları aşan Coğrafi İşaretli ürünler konusu, Türkiye’de ihmal edilen bir konu… Ankara Ticaret Odası olarak geçtiğimiz yıl 28-29 Nisan tarihlerinde düzenlediğimiz Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ile yöresel ürünlerimizi dünyaya duyurmayı, kendi üreticimizi korumayı ve emeğinin karşılığını almasını sağlamayı, Türkiye’nin dünyaya ihraç edebileceği ürünlerin kıymetini artırmayı ve Ankara’yı bu ürünlerin ticaret ve ihracatının merkezi haline getirmeyi hedefledik. 

Ülkemiz içinde bilinirliği yüksek olan Rize Çayı, Anzer Balı, Maraş Dondurması, Urla Sakız Enginarı, Datça Bademi, Malatya Kayısısı gibi ürünleri dünya pazarında tanıtarak ekonomik kalkınmamıza yukarı yönlü ivme kazandırmamız, bu ürünlere pazarlama gücü katmamız, ürünün gerçek üreticilerini koruyarak kırsal kalkınmaya katkı sağlamamız mümkün…

Türkiye genelinde 2.500’ün üzerinde tescil alabilecek ürünümüzden sadece 200 civarında ürün coğrafi işaretli olarak tescillenmiş durumda. Ülkemizin kalkınması için tüm bu ürünlerimizin en yüksek ekonomik değere kavuşmasını istiyoruz. Yerel üreticilerimiz ile perakendecilerimiz bu ürünleri piyasaya sunacak. Hem yerel üreticiler hem de perakendeciler kazanacak. Köylü kazanacak, şehirli kazanacak, Türkiye kazanacak.

Çoğunluğu üniversitelerimizin ve meslek liselerimizin konu ile ilgili bölümlerinden gelen genç kardeşlerimizin Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne gösterdiği ilgi bize geleceğe dair büyük umut verdi. Bu ürünleri gelenekten miras aldık, genç kardeşlerimizle geleceğe taşıyacağız. Bu zirve sayesinde gördük ki dünya pazarına sunacak çok güzel, çok özel ürünlerimiz var.

Coğrafi işaretli yöresel ürünlerimizi, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtıp, ticarileştirmek istiyoruz. Ankara, Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı… Bu bağlamda, Rize’nin çayı Rize’yi ne kadar ilgilendiriyorsa bizi de o kadar ilgilendiriyor. Anzer Balı Rize için ne ifade ediyorsa Ankara için de aynı şeyi ifade ediyor. Ankara’yı bu ürünlerin ticaret ve ihracatının merkezi haline getirmek istiyoruz.

Köseoğlu:ATO’nun markalaşma konusundaki stratejilerini anlatır mısınız?

Markalaşma, kaliteyi pazarlama stratejisidir. Ne kadar çok marka üretirsek ekonomimiz o kadar güç kazanır. Marka üretmek; küresel pazarda söz sahibi olmak, ticaret hacmini artırmak, gelişmek, daha fazla milli gelir üretmek ve kalkınmak anlamına geliyor. Dünyanın en önemli markalarından Google’ın değeri 109 milyar dolar. Buna karşılık bizim 100 markamızın tamamının değeri 27 milyar dolar. Markalaşma konusunda kat edecek uzun bir yolumuz var. Bizim ülke olarak akıllı ekonomilerle rekabet edebilir bir ekonomik yapıyı en kısa sürede inşa etmemiz gerekiyor. Ekonomimizi ancak markalaşma ile büyütebiliriz. Bu yüzden markayı çok önemsiyoruz. Marka bilincini yerleştirmek, Ankara’dan dünya markaları çıkmasını teşvik etmek amacıyla Ankara Marka Festivali’ni düzenliyoruz. İstiyoruz ki Ankara’dan dünya çapında markalar çıkaralım, hem şehrimizin hem de ülkemizin adını dünyada daha fazla duyuralım.

Köseoğlu:Ankara Ticaret Odası başkanlığına seçildiğinizde; ATO’yu üyesine sadece belge veren bir yapıdan çıkarıp, “ATO tüccarın nefesi, Ankara’nın sesi olsun istiyoruz” demiştiniz. Neler yaptınız

Tüccarımızın finansmana erişim sorununu çözmek için Nefes Kredisi ile işe başlamıştık. Şu anda İkinci Nefes Kredisi’ni devreye soktuk. TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi kapsamında üyelerimize 0,99 faizli 1 milyar 500 milyon liralık kredi imkânı sunduk. 2 Nisan 2018 tarihinde kredi verilmeye başlandı. 9 Mayıs 2018 tarihi itibariyle 6 bin 832 üyemiz 1 milyar 220 milyon lira kredi kullandı.

Belge hizmetlerini kolaylaştırdık. E-ATO uygulamamız sayesinde üyelerimiz oda kayıt sureti, faaliyet belgesi ve ihale durum belgesini odamıza gelmeden, internet üzerinden almaya başladılar. Web portalımızı yenileyerek üyelerimiz açısından daha kullanışlı hale getirdik. Odamızı, sicil kayıtlarının sağlıklı bir şekilde arşivleneceği modern bir arşiv binasına kavuşturduk. Binamızın fiziksel şartlarını iyileştirdik.

Üyemize ücretsiz fotokopi hizmeti vermeye başladık, otopark sorununu çözdük. Üyelerimizin, meslek komitelerimiz aracılığıyla bize iletilen tüm sorunlarını ilgili bürokratlara, bakanlara, hatta Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza taşıyarak çözümü konusunda çaba harcadık.

Ankara’nın ihracatını artırmak için çalışmalar yürüttük. Yabancı ticaret ataşeleri ile Meclis üyelerimizi, Ticaret Ataşeleri Buluşması’nda bir araya getirdik. Senegal, Malezya, İran, Özbekistan, Ekvador, Bosna Hersek ve Tayvan ile yatırım, ticaret ve iş birliği toplantıları düzenledik. Dış ticaretimizi geliştirmek için aralarında Rusya, Avusturya, Portekiz, Brezilya, Venezuela, Slovenya, Gürcistan, Özbekistan ve Bosna Hersek’in de bulunduğu çok sayıda ülkenin büyükelçileri ve ticaret ataşeleriyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik.

Ankara’dan yurt dışına direkt uçuşların arttırılması için çalışacağımıza söz vermiştik. Israrlı girişimlerimiz sonucu Türk Hava Yolları, Esenboğa Havalimanı’ndan Paris, Frankfurt, Berlin ve Viyana’ya doğrudan uçuş başlattı. 6 yıldır atıl vaziyette bekleyen Uluslararası Fuar Alanı Projesi’ni tekrar gündeme taşıdık. İnşallah bu yıl yapımına başlanacak. Ankara’nın En’leri Ödül Töreni, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ve Ankara Marka Festivali gibi üç büyük organizasyona imza attık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı milli istihdam seferberliğine destek verdik.

Sosyal sorumluluk projelerini destekledik. “ATO’nun adını layık olduğu yere çıkarmak için çalışacağız” demiştik. Hükümetimiz ve bürokratlarımızla iyi ilişkilerimiz ve iş birliği çalışmalarımız sayesinde Odamızın itibarı arttırdık.

Bu önemli buluşmaya Rizeli işadamı Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz'da katıldı.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Güresel Baran ve Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz'a göstermiş oldukları yakın ilgi ve alakadan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum .

Osman KÖSEOĞLU

Ankara (ATO)

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık